Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie wynagrodzenie przysługuje nam podczas urlopu?

(www.echodnia.pl)
Każdy pracownik, który ma stałą pensję, podczas wykorzystywania urlopu wypoczynkowego może liczyć na normalne wynagrodzenie (fot. Archiwum)
Każdy pracownik, który ma stałą pensję, podczas wykorzystywania urlopu wypoczynkowego może liczyć na normalne wynagrodzenie (fot. Archiwum)
Przed wyjazdem liczy się każdy grosz w domowym budżecie. Dlatego warto wiedzieć, jakie wynagrodzenie będzie nam przysługiwało za czas urlopu oraz to czy w firmie są wypłacane dodatkowe dofinansowania wypoczynku.

Każdy pracownik, który ma stałą pensję, podczas wykorzystywania urlopu wypoczynkowego może liczyć na normalne wynagrodzenie - urlop wypoczynkowy jest pełnopłatny. Z kolei pracownicy, którzy nie mają stałej wysokości pensji - z powodu nadgodzin, premii czy dyżurów - powinni mieć naliczone wynagrodzenie ze średniej z ostatnich kilku miesięcy.

Przy naliczaniu średniej brane są pod uwagę zarobki z ostatnich co najmniej trzech miesięcy, ale okresu nie dłuższego niż rok. Dokładne wyliczenia zależą od wewnętrznych regulaminów firmy. Należy jednak zwrócić uwagę czy do średniej wliczane jest wynagrodzenie za nadgodziny. Nie każdy pracodawca dolicza, choć przepisy mu to nakazują.

W firmach, w których naliczany jest fundusz socjalny, pracownicy mogą liczyć na dofinansowanie nazywane potocznie "wczasami pod gruszą. Oznacza to, że dostaną pieniądze jeśli ich urlop trwa co najmniej dwa tygodnie i napiszą odpowiedni wniosek. I oczywiście o ile w danej firmie w funduszu socjalnym jest przewidziana pula pieniędzy na tego typu dofinansowania.

Kwoty, sposób i procedury wypłacania dofinansowania są zatwierdzone w regulaminie funduszu socjalnego, a każda firma ma swój indywidualny regulamin.

Zgodnie z przepisami fundusz powinien być naliczany w każdej firmie, która na dzień 1 stycznia danego roku zatrudnia pracowników na co najmniej 20 pełnych etatach. W mniejszych firmach nie musi go być.

Przepisy określają także, że o wypłacie z funduszu socjalnego decyduje sytuacja materialna, życiowa i rodzinna pracownika.

Większe dofinansowania dostaną więc osoby samotnie wychowujące dziecko czy mające bardzo niskie dochody. W firmach gdzie nie ma funduszu socjalnego pracownicy mogą liczyć na świadczenie urlopowe. Prawodawstwo dopuszcza jednak, że pracodawca w styczniu informuje o nie wypłacaniu świadczenia urlopowego i wówczas jest zwolniony z tego obowiązku. Świadczenie to nie zależy od socjalnej sytuacji pracownika, ale od wymiaru jego czasu pracy.

W tym roku wynosi ono dla pełnego etatu 1,047 tys. zł. Pracownik powinien otrzymać świadczenie nie później niż w dniu poprzedzającym rozpoczęcie dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego.

 

Czytaj też:

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Urlop trzeba dobrze wykorzystać

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska