Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zajrzyj do składu wędlin przed grillowaniem. Opłaci się. Jakiej kiełbasy nie wybierać na grilla, a która będzie najlepsza?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Planujesz w weekend grillowanie? Wybieraj świadomie produkty, które trafią na ruszt, a potem stół.
Planujesz w weekend grillowanie? Wybieraj świadomie produkty, które trafią na ruszt, a potem stół. pixabay, PK, AGW
Letnie weekendy w Polsce pachną grillem. Trwa sezon na grillowanie, które uskuteczniamy w weekendy, a na ruszt najczęściej trafiają kiełbasa i karkówka, boczek i szaszłyki. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się składom kiełbas tak chętnie kupowanym na grilla. Istnieją proste zasady, które pozwolą wybrać najlepszą wędlinę.

Spis treści

Pod nazwą grillowa, na ruszt, weekendowa albo klasycznie – śląska czy zwyczajna. Kiełbasy pod takimi nazwami czekają w sklepowych lodówkach, by kupić je na grilla. Zanim zachwyci nas apetycznie wyglądająca skórka, a opakowanie wyląduje w koszyku, przyjrzyjmy się składowi produktu.

Kiełbasa na grilla. Cena nie zawsze czyni cuda

Na początku sezonu grillowego wybraliśmy się do jednego w popularnych marketów, by sprawdzić, jakie wędliny oferuje się klientom. Kiełbasa śląska na ruszt w opakowaniu o wadze

0,6 kg w promocji kosztuje niewiele i choć cena atrakcyjna, to skład już niekoniecznie.

[promo]88032259[/promo]

Ta kiełbasa wieprzowo-drobiowa, średnio rozdrobniona, wędzona, parzona ma bardzo długi skład:

surowce wieprzowo-drobiowe 70% (w tym mięso wieprzowe 44%, mięso oddzielone mechanicznie z kurczaka 26%), woda, skórki wieprzowe, tłuszcz wieprzowy, skrobia ziemniaczana, sól, błonniki roślinne: bambusowy, pszenny bezglutenowy, sojowy izolat białka sojowego, stabilizatory: E451, E450, E452, E508, E262, substancja zagęszczająca: E407, emulgatory: E471, E472c, przeciwutleniacze: E301, E316, glukoza, przyprawy (zawierają gorczycę), cukier, wzmacniacz smaku: E621, aromaty, aromat dymu wędzarniczego, substancja konserwująca: E250, osłonka jadalna: jelito wieprzowe

Sporo się tutaj dzieje i już na tym etapie powinniśmy poczuć niepokój. Oczywiście wszystkie składniki są dopuszczone do wykorzystania w produkcji żywności, ale nie oznacza to jednak, że korzystnie wpłyną na nasz układ trawienny.

[polecane]24400335,24776215[/polecane]

Kiełbasa śląska od innego producenta w opakowaniu 735 g też kusi klientów. Tym razem to kiełbasa wieprzowa średnio rozdrobniona, wędzona, parzona. Skład nieco krótszy od poprzedniej:

mięso wieprzowe (67%), woda, tłuszcz wieprzowy, skrobia ziemniaczana, błonnik pszenny bezglutenowy, sól, stabilizator: E451, białko wieprzowe kolagenowe, substancja zagęszczająca: E407, glukoza, przeciwutleniacze: E301, E315, ekstrakty przypraw, wzmacniacze smaku: E621, E631, przyprawy, aromat, aromat dymu wędzarniczego, maltodekstryna, substancja konserwująca: E250, Produkt w jelicie wieprzowym

Przeczytaj też: Polacy jedzą mięso nawet sześć razy w tygodniu. Jakie mięso wybieramy najczęściej?

Kolejny producent oferuje kiełbasę oznaczoną, jako zawierającą 100% mięsa. Jest to kiełbasa wieprzowa, średnio rozdrobniona, wędzona, parzona, w osłonce wieprzowej jadalnej. Skład wyjątkowo krótki:

mięso wieprzowe (100 g produktu otrzymano ze 100 g mięsa wieprzowego), sól, przyprawy i ekstrakty przypraw, błonnik pszenny bezglutenowy, białko wieprzowe, susz z owoców aceroli.

Taka kiełbasa będzie najlepsza na grilla. 3 najważniejsze zasady



Jak sami widzicie, zawartość wędliny, którą kupujemy na ruszt, może bardzo różnić się od siebie – zarówno składem, jak i ceną. Tę dość często determinuje jakość.
  1. [b]Im krótszy skład produktu, tym lepiej

. Najlepiej, by było tam mięso, tłuszcz, przyprawy. Nie powinno być w nim wzmacniaczy, jak skrobia ziemniaczana oraz glutaminian monosodowy.

  • Zasada numer dwa mówi o tym, że kiełbasa z mniejszą ilością wody, typu krakowska czy kabanosy, mniej sprawdzi się na grillu, bo szybko zrobi się bardzo sucha. Praktycy podpowiadają, by wybierać kiełbasy typu śląska czy biała.
  • Pod względem rozdrobnienia najlepiej sięgać po kiełbasy średnio rozdrobnione.
  • Gdzie kupić dobrej jakości kiełbasę?

    Już w trakcie świąt wielkanocnych przedstawiciele branży rolnej, producentów i przetwórców żywności apelowali do konsumentów, by nie kierowali się tylko ceną, ale przede wszystkim pochodzeniem produktów i ich składem. Przekonywali do zakupów w małych, lokalnych sklepach mięsnych, by w ten sposób wesprzeć tych, którym trudno konkurować z sieciami, nierzadko narzucającymi producentom niekorzystne warunki zakupy.

    W apelu wystosowanym m.in. przez Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP zachęcali do zastanowienia, czy nie lepiej kupić mniej, ale produktu lepszej jakości. W ten sposób możemy ograniczyć marnowanie żywności kupowanej „na górkę”.

    od 16 lat

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wideo

    Materiał oryginalny: Zajrzyj do składu wędlin przed grillowaniem. Opłaci się. Jakiej kiełbasy nie wybierać na grilla, a która będzie najlepsza? - Strefa Agro

    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska