Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Japonia łakomym kąskiem dla dostawców jaj. Zęby ostrzą sobie Stany

opr. ES
pixabay.com
Lecąca w dół sprzedaż jaj w skorupkach powodem sporych kłopotów. Mowa o dramatycznych spadkach eksportu unijnych jaj.

Już drugi rok z rzędu unijny eksport jaj i produktów jajecznych notuje spadki przekraczające dziesięć procent - podkreśla Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Sprawdź także:**Kury hodowane w Polsce w ciągu roku znoszą aż ok. 10 mld jaj. Jak powstaje jajo?**
Wywóz towarów na rynki państw trzecich zmalał w 2016 o 12 procent. W 2017 roku o 15 procent do 210 tys. ton. Jak podkreśla branża, styczeń tego roku też nie należał do najlepszych. Sprzedaż na eksport była bowiem niższa o jedna trzecią.

Do takich wyników przyczyniła się o „lecąca w dół” sprzedaż jaj w skorupkach.

- Za negatywną w skutkach w uznajemy aferę fipronilową i problemy sanitarno – weterynaryjne unijnych producentów. Zmniejszenie eksportu jest też konsekwencją grypy ptaków w Europie. Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń były lub dalej są restrykcje importowe narzucone przez państwa trzecie, często nadużywane w polityce handlowej i nie do końca zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym – mówi Katarzyna Gawrońska, główna specjalistka Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

Gawrońska wskazuje również na konkurencję z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Amerykanie pod koniec 2016 roku „agresywnie” powrócili na swoje tradycyjne rynki, takie jak Daleki Wschód i Azja Południowo-Wschodnia, po kłopotach związanych z epidemią grypy ptaków - wskazuje KIPDiP.

Niepokój producentów wzbudzają kontakty z Japonią - światowym konsumentem przetworów jajecznych.

O japoński rynek może rozpocząć się handlowa walka pomiędzy Stanami, Ukrainą a UE.

Ważnym partnerem jest także Szwajcaria, która interesuje się jajkami w skorupkach.

"Ciekawą obserwacją ostatnich miesięcy jest rosnący popyt na suszoną albuminę ze strony Turcji i Izraela. Trend ten kontynuowany był z początkiem tego roku. Wyższy popyt na unijne towary w 2017 generowała także Tajlandia, Tajwan, Filipiny i Korea Południowa. Za ożywieniem unijnego eksportu do Korei Południowej , gdzie sprzedaż wzrosła o 50 proc. do 8 tys. ton, prawdopodobnie stała grypa ptaków w tym kraju. Jednak już z początkiem tego roku zamówienia Koreańczyków były niższe", czytamy w analizie KIPDiP.

Europejskich eksporterów trapiły spadki sprzedaży jaj w Iraku, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Izraelu, Angoli czy Hongkongu. Dodajmy, że dotkliwy był spadek wywozu jaj w skorupkach do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jak wskazuje KIPDiP, Europa traci dużo na kontraktach ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Choćby z uwagi na „skandale sanitarne” i wprowadzane zakazy wywozu dla unijnych eksporterów, w tym polskich.

Źródło: KIPDiP

Omlet z ponad sześć tysięcy jajek:

Ruptly, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Japonia łakomym kąskiem dla dostawców jaj. Zęby ostrzą sobie Stany - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska