Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarmark na placu gen. Maczka w Żaganiu wzbudza emocje

Małgorzata Trzcionkowska 68 377 02 20 [email protected]
Impreza już nie może wrócić do rewitalizowanego parku.
Impreza już nie może wrócić do rewitalizowanego parku. Małgorzata Trzcionkowska
Do miasta wpłynęły pisma z wojska i od proboszcza parafii p.w. WNMP, krytyczne wobec lokalizacji Jarmarku Michała na placu generała Maczka.

- Święto dywizji zbiega się terminem z dniami miasta - tłumaczy major Artur Pinkowski, oficer prasowy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. - Umiejscowienie sceny, przed pomnikiem uniemożliwia składanie pod nim wiązanek kwiatów. Z tego powodu dowódca zasugerował miastu rozpatrzenie innego miejsca na imprezę.

Wszystkie informacje o Winobraniu 2015:Winobranie 2015 - program, koncerty, zdjęcia, wideo

Krytycznie wypowiedział się również ksiądz kanonik Zygmunt Mokrzycki, proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy pl. Klasztornym. - Kieruję się troską o kościół i bibliotekę, które są najcenniejszym zabytkami w naszym województwie. Nie mam nic przeciwko imprezie, ale głośniki basowe na placu gen. Maczka powodują drgania, co może być bardzo niebezpieczne dla całego obiektu. Ekspertyza, którą przedstawił mi dr inż. Lech Jerzy Engel w ubiegłym roku, świadczy dobitnie o tym, że istnieje realna możliwość osunięcia się ściany północnej zabudowań klasztornych i zawalenia się części obiektu. W ostatnim czasie z jednego z pękniętych sklepień okna biblioteki augustiańskiej wyleciała cegła. To nasze wspólne dobro i może lepszym miejscem na Jarmark Michała byłby stadion Czarnych? Musimy w przyszłości rozważyć różne możliwości.

- Miałam spotkanie z generałem dywizji Jarosławem Miką - stwierdza Beata Tołpa, dyrektor Centrum Kultury w Żaganiu. - Bardzo pozytywnie wyrażał się o współpracy z nami i nie artykułował obiekcji wobec lokalizacji imprezy. Wojsko zajmie główną scenę prawie przez całą sobotę. Będą występować orkiestry wojskowe i sekcje klubów garnizonowych "Czarnej Dywizji". Przy organizacji imprezy zastosujemy takie rozwiązania, które będą akceptowane przez wojsko. Jeśli chodzi o pismo księdza proboszcza, to do mnie ono nie dotarło.
- Uważam, że pl. gen. Maczka nie jest dobrą lokalizacją, z uwagi na urny z ziemią z pól bitewnych - stwierdza Wanda Winczaruk, przewodnicząca rady miasta. - Jednak nie mamy na razie innej możliwości. Przez pięć lat nie można korzystać z parku, bo inaczej byśmy musieli zwrócić dotację unijną. Jeśli chodzi o stadion Czarnych, to piłkarze z pewnością by nie chcieli, żeby został on stratowany. Jeśli chodzi o Stalag, to rozwiązanie jeszcze gorsze, bo tam ginęli ludzie. Myślę, że jednym z rozwiązań w przyszłości może być przeniesienie z honorami urn z ziemią z pól bitewnych na skwer przy pomnikach przy koszarach "Żagań Las". Wówczas miasto odzyskałoby plac, na którym mógłby pozostać sam pomnik.

Przewodnicząca podkreśla, że przez wiele lat Jarmark Michała odbywał się w Rynku i na placu Słowiańskim. Tuż przy starych kamienicach stały ogromne karuzele, a jednak domy się nie rozpadły, a ludzie wytrzymywali trzy dni zabawy, chociaż było tłoczno i bardzo głośno. Jednak miasto będzie musiało przemyśleć różne opcje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska