Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarzębina na zdrowie

(zka)
Fot. Grażyna Zwolińska
Zbliża się najlepsza pora na zbieranie owoców jarzębiny. Są tak samo bogate w witaminę C, jak cytrusy. Po pierwszych przymrozkach tracą swój gorzki smak, zachowując wartości lecznicze.

Jarzębinowe kulki od dawna stosowane były w medycynie ludowej. Ich lecznicze właściwości wykorzystuje się także dziś. Są doskonałym lekiem na niestrawność i biegunkę. Mają też działanie przeciwzapalne. Dawniej przyrządzano z nich napary wykorzystywane w leczeniu stanów zapalnych.

Wyciągi z pomarańczowo-czerwonych koralików działają też osłaniająco na wątrobę i przeciwzapalnie na drogi moczowe. Owoce można stosować pod postacią naparu jako lek moczopędny (przy kamicy nerkowej i pęcherzowej) oraz przy zaburzeniach przewodu pokarmowego, schorzeniach wątroby i nieżycie żołądka.

Suszone owoce w pełni zachowują swoje wartości odżywcze i lecznicze. Można z nich sporządzać napary przeciw przeziębieniom. Warto więc zrobić zapasy na zimę. Owoce jarzębiny wchodzą też w skład gotowych mieszanek używanych w leczeniu początkowych stanów miażdżycy oraz zaburzeń krążenia.

Według medycyny ludowej wyciąg z jarzębiny pomaga też przy żylakach. Napar przyrządzamy z łyżki stołowej owoców. Zalewamy szklanką wody i następnie gotujemy przez 5 minut. Odstawiamy na 20 minut i odcedzamy. Pijemy w dwóch - trzech porcjach.

Owoce jarzębiny zawierają sporo cukrów, kwasów organicznych, składników mineralnych oraz pektyn. Jest w nich jednak też toksyczny kwas parasorbinowy, który może wywołać nudności, wymioty, biegunkę. Stanie się tak jednak tylko wtedy, gdy zjemy surowe owoce. Na szczęście pod wyższej wpływem temperatury, ale też podczas przymrozków (lub włożenia jarzębinowych baldachów do zamrażalnika), kwas ten ulega rozkładowi.

Z owoców jarzębiny można także przyrządzać smaczne dżemy z dodatkiem np. jabłek, kompoty, galaretki, nalewki, herbatki ziołowe, syropy. Istnieją odmiany uprawne o smacznych słodkich owocach. Są zwolennicy domowych jarzębinowych nalewek na spirytusie. Owoce jarzębiny wykorzystuje się też w przemyśle spirytusowym do produkcji jarzębiaku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska