Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazda na wytrzeźwienie

(pij, decha)
Kierowca tira, który jechał pijany trafił do policyjnej izby zatrzymań. Zanim zostanie przesłuchany musi wytrzeźwieć.
Kierowca tira, który jechał pijany trafił do policyjnej izby zatrzymań. Zanim zostanie przesłuchany musi wytrzeźwieć. fot. Piotr Jędzura
Jadąc na podwójnym gazie kierowca gorzej widzi, gorzej słyszy, ma słabszy refleks. I zabija... Pijani za kierownicą to prawdziwa plaga naszych dróg. Śmiertelna.

Około 3.00 w nocy świebodzińscy policjanci zauważyli tira, którego kierowca jechał bardzo dziwnie. Zakładając, że szofer może być pijany szybko zatrzymali ciężarówkę. Nie mylili się.
- Kiedy kierowca dmuchnął w alkomat okazało się, że ma w wydychanym powietrzu niemal dwa promile alkoholu - opowiada rzeczniczka świebodzińskiej policji st. post. Marta Jakubowicz-Kowalik.

Jazda na wytrzeźwienie

38-latek z Podlasia trafił do celi policyjnej izby zatrzymań. Nie wiadomo dlaczego usiadł za kierownicą ciężarówki będąc tak pijanym. Prawdopodobnie wcześniej pił alkohol na jednym z wielkich podmiejskich parkingów.
- Potem przekonany, że uda mu się jechać aż wytrzeźwieje usiadł za kierownicą - mówi st. post. Jakubowicz-Kowalik.
38-latek spotka się z prokuratorem, a później z sędzią. Ponieważ miał więcej niż pół promila alkoholu odpowie jak za przestępstwo. Nie jest to nadzwyczajne wydarzenie. Miesięcznie policjanci zatrzymują przynajmniej kilku nietrzeźwych kierowców tirów. Szoferzy piją podczas przerw na wielkich parkingach. Potem nie nękani ani przez kolegów, ani przez świadków imprezy, zmęczeni, pijani lub skacowani wsiadają za kierownicę. Jaki ich procent udaje się zatrzymać zanim dojdzie do tragedii? Policjanci są sceptykami.

Pijane prawo

Śmiertelna głupota

2003 rok Nietrzeźwi kierujący spowodowali 97 wypadków. Zginęło w nich 26 osób, 127 zostało rannych.
2004 rok W 93 wypadkach sprawcami byli nietrzeźwi kierowcy, z ich winy zginęło 14 osób, 147 zostało rannych.
2005 rok Nietrzeźwymi sprawcami wypadków było 116 kierujących, w których 14 osób poniosło śmierć, a 173 zostało rannych.
W pierwszym kwartale 2006 roku doszło do 23 wypadków z udziałem nietrzeźwych kierujących, którzy jednocześnie byli ich sprawcami. Ich bilans to dwóch zabitych i 27 rannych.

Co piętnasty wypadek spowoduje pijany kierowca. Od jazdy po kielichu nie odstraszy go ani więzienie, ani upublicznienie nazwiska, ani nawet zabranie samochodu, utrata prawa jazdy na 10 lat oraz perspektywa spędzenia dwóch lat za kratkami (tyle grozi za prowadzenie przy powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi).
Dlaczego tak wielu kierowców nadal zasiada za kółkiem pod wpływem alkoholu? Policjanci twierdzą, że kary są zbyt łagodne, wielbiciele podwójnego gazu do więzień trafiają sporadycznie. Sędziowie tłumaczą, że każdy przypadek trzeba oceniać indywidualnie i za kratki trafiają przede wszystkim ci, którym nie zdarzyło się to po raz pierwszy. Sędziowie podkreślają, że za samo prowadzenie auta pod wpływem alkoholu nie można wsadzać do więzienia ludzi, którzy pierwszy raz weszli w konflikt z prawem i nigdy wcześniej nie byli karani. A takich kierowców trafia do sądu najwięcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska