Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazzowo i klasycznie było w ubiegłym tygodniu w Sulechowie. Za nami XIII edycja Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Piątkowy koncert Adama Kałduńskiego zakończył się brawami na stojąco oraz trzema bisami.
Piątkowy koncert Adama Kałduńskiego zakończył się brawami na stojąco oraz trzema bisami. Jarosław Wnorowski
Z wyjątkowo dużym zainteresowaniem spotkał się tegoroczny Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina w Sulechowie. Piątkowy koncert Adama Kałduńskiego zakończył się brawami na stojąco oraz trzema bisami. Również na koncercie galowym artyści nie dali się prosić o bisy. Publiczność dosłownie chłonęła ich muzykę, odwdzięczając się ciepłym przyjęciem w Sulechowie.

Energetyczny program i trzy bisy

W koncercie galowym wystąpi Adam Kałduński – laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2020 r. Artysta pochodzi z Gdańska. W 2015 roku ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, w klasie fortepianu Mariusza Trzebniaka. Obecnie kształci się w bydgoskiej Akademii Muzycznej - pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń, a w latach 2016-2019 uczył się również w klasie Jerzego Sulikowskiego. Jest zwycięzcą 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Pekinie (2019). Na 49. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2018) zdobył II nagrodę, a także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów Ignacego Jana Paderewskiego. Jego wykonania ballad Liszta i Chopina oraz m.in. cyklu mazurków, etiud oraz fragmentu koncertu e-moll - Fryderyka Chopina, wprawiły słuchaczy w głęboką zadumę nad pięknem muzyki polskiej. Wiele ciekawych informacji o wykonywanych utworach dostarczał niezastąpiony, znany muzykolog - Jan Popis.

To także krytyk muzyczny, producent oraz wydawca płyt z muzyką klasyczną, popularyzator muzyki. Ukończył studia muzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w muzyce fortepianowej. Od 1974 r. pracował w Polskim Radiu, w redakcjach i działach muzyki klasycznej, gdzie prowadził autorskie programy, w tym słynne „Środy chopinowskie”. Od 1975 r. komentował w PR oraz w TVP siedem kolejnych Konkursów Chopinowskich.

- jak podają źródła.

Trzynastka w numerze edycji festiwalu wcale nie okazała się pechowa. Wręcz przeciwnie, sama jestem zaskoczona aż tak ogromną frekwencją i autentycznym zainteresowaniem naszym festiwalem.

-mówiła Agnieszka Łukaszenko-Woźnica - dyrektor Sulechowskiego Domu Kultury.

Potęga jazzu

Sobotni koncert galowy festiwalu wykonało „Marcin Wasilewski Trio”. Jak sami o sobie mówią: „Trio łączy ze sobą wielką jazzową tradycję i nowoczesność, w kluczowej dla współczesnego jazzu, a jednocześnie potrafi znaleźć w jej obrębie swój własny rozpoznawalny głos”. Formacja ta jest uznawana jest za jedną z najwybitniejszych i unikatowych grup jazzowych swojego pokolenia, cieszy się uznaniem zarówno na scenie krajowej, jak i zagranicznej. W skład trio wchodzą: Michał Miśkiewicz – perkusja, Marcin Wasilewski – fortepian i Sławomir Kurkiewicz – kontrabas. Koncert został przyjęty z dużym entuzjazmem, a trio wprowadziło wszystkich w naprawdę już przedświąteczny nastrój jesiennej zadumy, choć momentami rytmy były także żywe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska