Spis treści
Trzebnica pod Wrocławiem – miasto św. Jadwigi i kultowych filmów
Trzebnica to urocza miejscowość na Dolnym Śląsku, leżąca niecałe 25 km od centrum Wrocławia. Można się tu dostać samochodem w pół godziny, co sprawia, że Trzebnica świetnie nadaje się na weekendowe wycieczki.
Dojazd do Trzebnicy z Wrocławia – mapa:
Co można robić w Trzebnicy? Przede wszystkim zwiedzać i cieszyć się przyrodą malowniczych Wzgórz Trzebnickich.
Trzebnica to miasto pełne historii. Pierwsze pisemne wzmianki o nim pochodzą z XII w. W 1202 r. książę Henryk Brodaty sprowadził do Trzebnicy cysterki, które założyły tu swój klasztor. Właśnie w tym klasztorze w 1243 r. zmarła jego żona, Jadwiga Śląska, otoczona nimbem świętości. Papież Klemens IV kanonizował Jadwigę w 1267 r. Dziś jej uroczystość obchodzi się w Kościele rzymsko-katolickim co roku 16 października. Święta wraz z mężem spoczywają w krypcie bazyliki i sanktuarium św. Jadwigi, głównym miejscu jej kultu.
W Trzebnicy warto też obejrzeć dobrze zachowany zabytkowy ratusz z XIX w. i cmentarz żydowski. Miłośnicy historii powinni zajrzeć do Muzeum Kultu św. Jadwigi Śląskiej i odwiedzić jeszcze Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej.
Jednak w Trzebnicy czeka także inna niezwykła atrakcja, przede wszystkim dla miłośników polskiego kina. Właśnie tutaj, w południowej części miasta, kręcono aż dwa klasyki: „Popiół i diament” z 1958 oraz jeden odcinek „Czterech pancernych i psa” z 1966 r. Sprawdź, o jakie dokładnie miejsce chodzi, i zaplanuj wycieczkę do Trzebnicy śladem filmowych lokacji!
Kaplicznik – punkt widokowy nad Trzebnicą, który możesz znać z dużego i małego ekranu
Kapliczne Wzgórze, znane lepiej jako Kaplicznik, wznosi się na południu Trzebnicy, przy trasie z Wrocławia. To jedno ze wzgórz pasma Farnej Góry. Nie jest zbyt wysokie, w najwyższym miejscu ma 244 m n.p.m. Rozciągają się z niego jednak piękne widoki na Sady Trzebnickie i okoliczne lasy bukowe. Kaplicznik jest popularnym miejscem na wycieczki, a w pobliżu przebiega kilka szlaków pieszych i ścieżek rowerowych.
Wzgórze Kaplicznik w trzebnicy na mapie:
Nazwa wzgórza bierze się od kaplicy św. Jadwigi, zbudowanej jeszcze w XVIII w. To charakterystyczny punkt, dzięki któremu Kaplicznik łatwo rozpoznać na kinowym ekranie! Możesz go zobaczyć w przynajmniej dwóch kultowych obrazach.
Trzebnica w „Popiele i diamencie”
Na wzgórzu Kaplicznik w Trzebnicy Andrzej Wajda nakręcił pierwszą scenę swojego kultowego filmu „Popiół i Diament” ze Zbigniewem Cybulskim, brawurowo grającym Maćka Chełmickiego, byłego żołnierza AK. Właśnie na Kapliczniku Chełmicki zabija niewinnych pracowników budowlanych, których omyłkowo wziął za wrogów.
Zobacz tę scenę na filmie, od ok. 2:00 min.:
„Czterej pancerni i pies” na Kapliczniku w Trzebnicy
Szalenie popularny w swoim czasie serial „Czterej Pancerni i pies” w reż. Konrada Nałęckiego kręcono w wielu rożnych miejscach w Polsce. Na plenery do siódmego odcinka pierwszej serii pt. „Rozstajne Drogi” z 1966 r. Nałęcki wybrał właśnie trzebnicki Kaplicznik. Kapliczka św. Jadwigi, do której prowadzi aleja starych lip, po raz kolejny pozwala łatwo zidentyfikować to miejsce.
Cały odcinek możesz obejrzeć poniżej. Kapliczkę za drzewami widać np. w 9:53.
Byłeś kiedyś w Trzebnicy? Daj znać w komentarzu, jak ci się podobało i czy znalazłeś dokładne miejsca, w których kręcono „Popiół i diament” oraz „Czterech pancernych i psa”!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródła: Gmina Trzebnica, Wikipedia, YouTube
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?