Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyna taka atrakcja w województwie lubuskim jest w Nowej Soli i jest czynna od 1 kwietnia

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Park Fizyki w Nowej Soli. Jedyne takie miejsce w regionie jest lubiane przez młodszych i starszych gości.
Park Fizyki w Nowej Soli. Jedyne takie miejsce w regionie jest lubiane przez młodszych i starszych gości. Mariusz Kapała / Gazeta Lubuska
Centrum Matematyczno-Informatyczno-Przyrodnicze w Nowej Soli to jedyne takie w miejsce w regionie. Od 1 kwietnia można znów odwiedzać park fizyki.

Park Fizyki w Nowej Soli znów czynny

Park Fizyki ODRAN Centrum Matematyczno-Informatyczno-Przyrodnicze w Nowej Soli to jedyne takie miejsce w województwie lubuskim. Kiedy powstało należało do zaledwie kilku w kraju. Wzorem był taki park w Krakowie.
Napowietrzny ogród doświadczeń w Nowej Soli cieszy się popularnością wśród młodszych i starszych gości Nadodrzańskiego Parku Rekreacyjnego.
Znów zaczyna się sezon, który trwa od kwietnia do października.

- Przed nami kolejny sezon, pomimo pandemii koronawirusa obowiązujące obostrzenia pozwalają na otwarcie dla Państwa Parku Fizyki - co pragniemy uczynić już od 1 kwietnia 2021 roku. Przypominamy o obowiązkowej dezynfekcji, maseczkach i zachowaniu odstępów - zapraszają pracownicy parku na profilu nowosolskiej atrakcji.

Co zobaczyć w Nowej Soli? Atrakcje w Parku Fizyki

W Parku Fizyki ODRAN Centrum Matematyczno-Informatyczno-Przyrodnicze w Nowej Soli można zagrać na kamiennych cymbałach, posłuchać dźwięku dzwonów rurowych i Fletni Pana. Chętni sprawdzą, jak powstaje wir wodny, jak działa pompa czerpakowa czy waga hydrauliczna. Dzięki dwóm zwierciadłom zobaczymy efekt nieskończoności. Dostępnych jest blisko 50 urządzeń.

Sprawdź poniżej, czego możesz nauczyć się w Parku Fizyki w Nowej Soli.

Urządzenia z zakresu mechaniki:
rezonans kładki, duża platforma równowagowa, szalone piłki, duża platforma obrotowa, wózki na szynach wraz z torowiskiem do zabudowy w terenie, równoważnia indywidualna – walcowa, równoważnia indywidualna – sferyczna, pchanie i ciągnienie skrzyni, mała platforma obrotowa (piruet), dwie sprzężone huśtawki, wielobloczek.

Urządzenia z zakresu akustyki:
dudnienia, dzwony rurowe, kamienne cymbały (litofon), ogniskowanie dźwięku, echo – komora, cymbały (ksylofon), rakieta gongów, gong wietrzny płaski, fletnia pana, trójkąty, gong tam-tam, platforma grająca.
Urządzenia z zakresu hydrostatyki: wir wodny, nurek Kartezjusza, woda w wirującej kuli, woda w obracanym cylindrze, pompa czerpakowa, waga hydrauliczna.

Urządzenia z zakresu optyki:
lustro walcowe o zmiennej krzywiźnie, kalejdoskop, dwa polaryzatory, dysk Benhama, wirujący krater, spirala, tarcza Newtona, składanie twarzy, peryskop, siatka dyfrakcyjna, stopnie szarości, oddychający prostokąt, wirująca gwiazda, dwa zwierciadła – efekt nieskończoności, pryzmat glicerynowy, kalejdoskop gigant.

Źródło: parkfizyki.pl

Zobaczcie archiwalne wideo z 2016 roku. Kiedy park fizyki w Nowej Soli był jeszcze w zapowiedziach.

Park Fizyki w Nowej Soli. Godziny otwarcia. Ceny biletów

Park Fizyki w Nowej Soli jest czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 10-18, w soboty - niedziele, w godz. 12-18. W lipcu i sierpniu, od poniedziałku do niedzieli park jest czynny w godzinach w godz. 12-18.
W święta miejsce jest zamknięte.

Ceny biletów do Parku Fizyki w Nowej Soli

  • Koszt biletu dla osoby dorosłej - 5 złotych (bez kosztów warsztatów tematycznych).
  • Koszt biletu ulgowego - 3 złote (bez kosztów warsztatów tematycznych).
  • W trzecią sobotę miesiąca, w godzinach 12.00 - 15.00 koszt biletu: normalny – 10 złotych – ulgowy 5 złotych. W tym czasie w parku odbywają się animacje (plener plastyczny, młody eksperymentator, muzykoterapia, itp.).

Zobacz lokalizację Parku Fizyki na mapie

ZOBACZ WIDEO ZOTWARCIA PARKU FIZYKI W NOWEJ SOLI:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska