Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jemy i pijemy na zdrowie. Kieliszek czerwonego wina też ma walory

(staw)
Fot. DiGiTouch
Przeciwutleniacze to związki niezbędne do zachowania zdrowia i urody na długie lata. Ich działanie związane jest z unieszkodliwianiem wolnych rodników krążących po naszym organizmie.

Przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty wspomagają naturalne mechanizmy ochronne organizmu i w ten sposób pozwalają zachować jego równowagę. Zwalczają wolne rodniki, które powstają m.in. w wyniku stresu, zanieczyszczenia środowiska (spaliny samochodowe, zanieczyszczenia przemysłowe, dym tytoniowy), podczas intensywnego wysiłku fizycznego, przy nadużywaniu leków i w wielu innych sytuacjach. Czas życia wolnych rodników jest bardzo krótki, dlatego też bardzo szybko wyrządzają szkody - uszkadzają komórki ciała, materiał genetyczny. Warto także wiedzieć, że wolne rodniki również naturalnie powstają w organizmie. Ważne jest natomiast, aby równowaga pomiędzy nimi a antyoksydantami nie została zachwiana.

Pamiętaj, żeby urozmaicać codzienną dietę, bo niektóre antyoksydanty działają tylko w parach - np. witamina C będzie skutecznie zwalczała reakcje wolnorodnikowe w połączeniu z odpowiednią ilością witaminy E. Czyli sałatkę ze świeżych warzyw bogatą w witaminę C trzeba polać olejem roślinnym, który jest z kolei bardzo ważnym źródłem witaminy E.

GDZIE ZNAJDZIESZ PRZECIWUTLENIACZE

* prowitamina A (beta - karoten) - marchew, dynia, morela, papryka czerwona, pomidor, natka pietruszki, szczaw, szpinak, sałata
* witamina A - nabiał, masło, żółtka jaj, tłuste morskie ryby
* witamina E - oleje roślinne, orzechy, kiełki, kukurydza, szpinak
* witamina C - owoce cytrusowe, kiwi, czerwona papryka, natka pietruszki, porzeczki, dzika róża, truskawki
* selen - orzech brazylijski
* polifenole - czerwone wino, herbata zielona, czerwona, biała

HERBATA BOGATA W ANTYOKSYDANTY

Bardzo dużo antyoksydantów znajduje się w herbacie zielonej. Dzięki temu, że podczas procesu technologicznego nie poddaje się jej fermentacji, przeciwutleniacze pozostają aktywne nawet w naparze. Znamy jeszcze herbatę białą, której liście suszone naturalnie w promieniach słonecznych zawierają trzykrotnie więcej przeciwutleniaczy niż herbata zielona. Dlatego białą herbatę uważa się za najlepsze ich źródło.

Regularne spożywanie herbaty obniża stężenie cholesterolu we krwi, zapobiega sklejaniu się płytek krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko pojawienia się zakrzepów, powstawania komórek nowotworowych. Spowalnia też procesy starzenia się organizmu, odtruwa organizm, dzięki antybakteryjnym i przeciwzapalnym właściwościom działa zbawiennie na wrzody żołądka i dwunastnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska