Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jemy za mało warzyw i owoców

Jarosław Miłkowski 95 722 57 72 [email protected]
Jemy za mało zdrowej żywności. Tak wynika z opinii ekspertów
Jemy za mało zdrowej żywności. Tak wynika z opinii ekspertów sxc.hu
- Owoce i warzywa powinniśmy jeść przy każdym posiłku - mówią specjaliści. Powinniśmy, ale jednak tego nie robimy. Do codziennego spożywania bogatych w witaminy produktów przyznaje się tylko co drugi z nas.

Faktycznie nie jemy i warzyw, i owoców tak często, jak powinniśmy. Ewa Dera, specjalistka ds. żywienia z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie radzi, żeby jeść je nawet pięć razy dziennie! Kampania BezpieczneWarzywa.pl zleciła badania, które pokazują, że prawie w ogóle się do takich zaleceń nie stosujemy. Co najmniej raz dziennie po warzywa i owoce sięga jedynie 56 proc. z Lubuszan. Ci, którzy robią to częściej to garstka - jest ich trzy razy mniej. A najrzadziej po bogate w witaminy produkty sięgają osoby do 24. roku życia. Ogólnie tylko co siódmy młody Polak je codziennie porcję warzyw, czy owoców. I nie ma różnicy, czy jest on z miasta, czy ze wsi.

Mieszkańcy naszego regionu na tle innych części Polski wypadają słabo. Częściej, niż raz dziennie po naturalne produkty bogate w witaminy sięga zaledwie 15 proc. Lubuszan.

Co ciekawe, jeśli już po nie sięgamy, to zwracamy uwagę na kraj ich pochodzenia. Polskie warzywa i owoce kupuje czterech na dziesięciu ankietowanych. A gdzie się w nie zaopatrujemy?

- Pomidory, ogórki czy ziemniaki oraz truskawki i czereśnie staram się kupować na ryneczku - mówi Danuta Borowicz z Gorzowa. - Nabywając je bezpośrednio od rolnika, który wyhodował je na własnej ziemi, wiem, że będą nie tylko smaczne, ale też i zdrowsze, bo nie będzie w nich żadnej chemii - tłumaczy gorzowianka, która zaznacza, że uwielbia jeść surowe owoce i warzywa. W swoich zamiłowaniach kulinarnych nie odbiega od reszty Polaków. Według badań nieprzetworzone produkty je aż 90 proc. z nas. Siedmiu na dziesięciu Polaków nie ma też nic przeciwko gotowaniu. - Takich warzyw, jak kalafior czy fasolka, inaczej zjeść się da. Poza tym, przy gotowaniu wielkiej filozofii nie ma - mówi z kolei Joanna Wolańska z Gorzowa. Z badań portalu internetowego BezpieczneWarzywa.pl wynika, że nie przepadamy za marynowaniem, smażeniem i duszeniem warzyw i owoców (każdą z opcji wybrało po ok. 30 proc. respondentów), a na pieczenie i grillowanie decyduje się zaledwie co piąty z nas.

Najczęściej warzywa i owoce spożywamy w postaci sałatek i surówek (80 proc. badanych). Bardzo popularne jest także jedzenie ich jako samodzielnej przekąski (robią tak trzy na cztery osoby), a najrzadziej produkty te wykorzystywane są jako składnik deserów (47 proc.).

Choć Polacy lubią jeść surowe produkty, nie skosztują ich jednak bez umycia. Z każdym warzywem lub owocem do kranu udaje się 75 proc. naszych rodaków, a 22 proc. robi to wybiórczo. Warzyw i owoców nie myje w ogóle 3 proc. z nas. Czym to grozi - pamiętamy choćby z niedawnej historii z toksycznymi ogórkami.

Opinie

Wojciech Perekitko, specjalista medycyny rodzinnej
- Osoby, które jedzą warzywa i owoce żyją dłużej, dlatego warto spożywać je wraz z każdym posiłkiem. Najlepiej, gdyby dieta była urozmaicona. Każdy powinien jednak podejść do niej indywidualnie. Niektóre z warzyw i owoców, choćby banan czy pomidor, zawierają zwiększoną zawartość potasu, więc osoby chorujące na serce lub nerki nie powinny przesadzać z ich ilością. Warzyw i owoców nie można przedawkować, ale powinno się spożywać je w rozsądnie. Powinni jeść je wszyscy, ale przede wszystkim dzieci i kobiety w ciąży, gdyż niedobór witamin może być przyczyną zaburzeń w rozwoju organizmu. Spożywanie warzyw i owoców w dzieciństwie zapobiega wielu chorobom w wieku dorosłym.

Ewa Dera, specjalistka ds. żywienia
- Warzywa i owoce są niskokaloryczne. Można je jeść bez obaw. Wypełniają żołądek, ale nie można po nich przytyć, bo praktycznie nie zawierają tłuszczu. Dostarczają organizmowi wielu witamin oraz składników mineralnych. Najlepiej spożywać je 5 razy dziennie, przy każdym posiłku. Najwięcej korzyści przynosi jedzenie owoców nieprzetworzonych lub surówek, w dalszej kolejności soków. Mrożonki czy dżemy mają najmniej wartości odżywczych. Warzywa i owoce działają na organizm odkwaszająco. Warto je spożywać dla przeciwwagi wobec mięsa, makaronu, kaszy i jajek. Nie powinno się skupiać na spożywaniu tylko warzyw bądź tylko owoców. Dieta powinna być urozmaicona.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska