Jesienne eko-spotkania z CZG-12 rozpoczęły się Dniem Przedszkolaka

Materiał powstał we współpracy z CZG-12
Celowy Związek Gmin CZG-12 aktywnie rozpoczyna nowy rok szkolny spotkaniami edukacyjnymi z najmłodszymi. Ogłoszono już XXVI edycję akcji edukacyjno-konkursowej „Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole”, w której placówki oświatowe i opiekuńczo-wychowawcze zbierające surowce wtórne mogą wygrać atrakcyjne nagrody. We wrześniu przeprowadzono już kilka spotkań z dziećmi oraz z mieszkańcami, uczestnicząc m.in. w Dożynkach Gminnych w Słońsk, Krzeszyckiej Jesieni i piknikach ekologicznych.

Ekologiczny Dzień Przedszkolaka w Świebodzinie

Z okazji Dnia Przedszkolaka w środę 21 września br. pod świebodzińskim ratuszem, podczas trwającego Europejskiego Tygodnia Mobilności, odbyła się wielka EKO-Parada. W spotkaniu udział wzięły dzieci z gminnych placówek przedszkolnych, ich wychowawcy, Burmistrz Świebodzina Tomasz Sielicki, Z-ca Burmistrza Anna Fabiś oraz mieszkańcy. Jeśli mowa o ekologii to nie mogło zabraknąć stoiska Celowego Związku Gmin CZG-12 – była to też okazja do przybliżenia mieszkańcom działalności Związku międzygminnego, do którego od 2022 roku należy gmina Świebodzin.

Poprzez ciekawy program artystyczny przygotowany przez pracowników Świebodzińskiego Domu Kultury dzieci wzmacniały postawy proekologiczne – poruszono temat segregacji odpadów, oszczędzania wody i ochrony przyrody. Podczas spotkania nie zabrakło również występów artystycznych przygotowanych przez grupy przedszkolne. W podziękowaniu za wkład i troskę o naszą planetę, dzieci otrzymały od Burmistrza i jego Zastępcy specjalnie dla nich przygotowane eko-upominki.

Piknik Ekologiczny w Dębnie

W piątek 23 września br. kolejna gmina zrzeszona w Celowym Związku Gmin CZG-12- gmina Dębno (woj. zachodniopomorskie) zorganizowała wydarzenie ekologiczne dla uczniów dębnowskich szkół. Na dzieci z klas III-VI czekało mnóstwo atrakcji. Podczas imprezy odbyły się warsztaty ekologiczne, manualne, tworzenia mandali, łapaczy snów, tekturowych lusterek, koron i domków dla owadów. Oprócz edukacji o odpadach przygotowanej przez pracowników Celowego Związku Gmin CZG-12 dzieci mogły zapoznać się z pracą leśnika (Nadleśnictwo Dębno) oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat form ochrony przyrody (Park Narodowy „Ujście Warty, Nadodrzańskie Zrzeszenie Pszczelarzy w Dębnie, Błękitny Patrol WWF). W wydarzeniu stawiano na ekologię, więc przeprowadzone warsztaty miały również ekologiczny charakter – tworząc mandale, hotele dla owadów, łódki czy leśne lustra wykorzystano głównie to, co daje nam natura.

„Piknik ekologiczny – warsztaty i edukacja ekologiczna” był dofinansowany ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Kochasz dzieci – nie pal śmieci!

Podczas spotkań edukacyjnych pracownicy CZG-12 przypominali o szkodliwości palenia śmieci w piecach domowych. Rosnące koszty opału mogą zachęcać do korzystania z łatwo dostępnych odpadów w postaci starych płyt meblowych, tekstyliów czy nawet plastikowych opakowań. Warto dziś jeszcze raz przypomnieć, że podczas spalania śmieci emitujemy do atmosfery szkodliwe substancje: – pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi, – tlenek węgla: trujący dla ludzi i zwierząt, – tlenek azotu: powodujący podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc.

Dym zawiera jeszcze dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Spalanie śmieci jest również źródłem gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie. Paląc śmieci zanieczyszczamy nie tylko powietrze, ale także glebę, niszczymy cenne surowce, które mogą zostać poddane recyklingowi.

Kampania „Kochasz Dzieci – nie pal śmieci” prowadzona jest przez Fundację Ekologiczną Arka, we współpracy z fundacją Nasza. Akcja jest częścią kampanii "Nie trujcie". Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa, wynikające ze spalania śmieci w gospodarstwach domowych – taki sposób palenia śmieci jest szkodliwy dla zdrowia i środowiska. Dodatkowo za czyn ten grozi grzywna w wysokości 5.000 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie