Jest decyzja! Wyczekiwane przejście dla pieszych od strony ul. Łużyckiej w Świebodzinie gmina wykona najdalej w ciągu dwóch miesięcy

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Będzie przejście dla pieszych klientów centrum handlowego!
Będzie przejście dla pieszych klientów centrum handlowego! Wiesław Zdanowicz
Udostępnij:
Niemożliwe stało się możliwe! Przejście dla pieszych przy galerii Hosso w Świebodzinie powstanie dzięki usilnym staraniom urzędu miejskiego. Na razie jednak tylko tymczasowe. Ale toczą się prace nad nowym kompleksowym rozwiązaniem drogowym w rejonie ulicy Słowiańskiej i Łużyckiej. .

O braku skomunikowania pieszych i rowerzystów, którzy chcieliby się dostać do nowo otwartego centrum handlowego oraz do działających w rejonie ulicy Słowiańskiej zakładów pracy pisaliśmy na naszych łamach wielokrokrotnie. I kiedy już się wydawało, że znaleziono rozwiązanie problemu, wszystko zostawało po staremu.

Przypomnijmy, że nową strefę przemysłową wraz z galerią Hosso dzieli (odcina) od Osiedla Łużyckiego droga wojewódzka - ulica Słowiańska.

Już na początku grudnia minionego roku pokazywaliśmy pieszych ryzykujących życiem, którzy dosłownie przeskakiwali przez rowy i przebiegali między samochodami na drugą stronę ul. Słowiańskiej. Z czasem klienci galerii zaczęli poruszać się ścieżką rowerową od ul. Łużyckiej i dalej przechodzili przez drogę w miejscu, które prowizorycznie wyznaczyło Hosso.

Klienci sami „wydeptali” przejście

Wreszcie wszystko wskazuje na to, że horror pieszych niedługo się skończy. - Niemożliwe stało się możliwe! Przejście dla pieszych przy Hosso, dzięki urzędowi miasta powstanie - zakomunikował nam Przemysław Nitschka, zastępca burmistrza.

Co ważne, przejście będzie w miejscu, w którym ludzie chcą przechodzić i o które zabiegało Hosso. Jest wreszcie pozytywna rekomendacja Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze.

Plan burmistrza zaakceptowany

W miniony czwartek, w siedzibie ZDW odbyło się spotkanie w sprawie braku ciągów komunikacyjnych dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Słowiańskiej oraz Łużyckiej w Świebodzinie.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, świebodzińskiego urzędu miejskiego, policji oraz galerii Hosso, która jest jednym z obiektów generujących wzmożony ruch w tym rejonie.

Propozycje przedstawione przez urząd miejski w Świebodzinie zyskały akceptację stron i pozwolą w krótkim czasie zapewnić tymczasowe rozwiązanie problemu.

Gmina wykona przejście

Cały ciężar wykonania przejścia dla pieszych wzięła na siebie gmina Świebodzin. Koszty po stronie samorządu gminnego nie będą wielkie, sam projekt to ok. 5 tysięcy złotych.

Jak informuje P. Nitschka, na drodze zostaną namalowane pasy, ustawione będą barierki ochronne i oświetlenie. Konieczne będzie również uzupełnienie rowu poprzez położenie kręgów betonowych.

Ponieważ piesi do przejścia muszą dojść po istniejącej ścieżce rowerowej od ul. Łużyckiej, na tym odcinku zostanie przekształcony ruch, a ścieżka będzie pieszo-rowerowa.

Duża w tym zasługa zastępcy burmistrza P. Nitschka, który projekt dosłownie „wychodził”, indywidualnie spotykał się z osobami decyzyjnymi, pokazywał wstępny projekt, tłumaczył i przekonywał.

- Duża bardzo zasługa jest też świebodzińskiej policji - zaznacza P. Nitschka.

Trwają prace nad budową ronda

Zastępca burmistrza podkreśla, że tymczasowe rozwiązanie powinno zaistnieć najdalej w ciągu dwóch miesięcy. Warto wiedzieć, że P. Nitschka cały czas pracuje nad ustaleniami kompleksowej przebudowy obwodnicy południowej wraz z rondem u zbiegu ulic Słowiańskiej i Łużyckiej, co nie nastąpi szybko. Samo opracowanie dokumentacji projektowej zajmie ok. 1,5 roku.

Policja kontroluje i dyscyplinuje pieszych

Aktualnie rejon ten jest pod wzmożonym nadzorem policjantów ze Świebodzina. - Regularnie, w szczególności w szczytowych godzinach, kierowane są tam patrole, które czuwają nad bezpieczeństwem i dyscyplinują osoby piesze, które w nieostrożny lub nieprawidłowy sposób poruszają się po drodze - informuje sierż. sztab. Marcin Ruciński, oficer prasowy komendy policji.

Jak zapewnił funkcjonariusz, również po wdrożeniu czasowych rozwiązań policjanci obejmą wskazany obszar szczególnym nadzorem „do czasu zaznajomienia się i przyzwyczajenia do niego mieszkańców”.

Piesi muszą być uważni. -Apelujemy również do osób poruszających się pieszo, aby pamiętały podczas przemieszczania się po drogach o podstawowych elementach bezpieczeństwa, a w najbliższym okresie zwracały uwagę na dedykowane dla nich zmiany organizacji ruchu - zaznacza M. Ruciński.

POLECAMY: Świebodzin. Pirat drogowy wpadł w Wilkowie

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie