Wygrana UMKS Kielce, przegrana GKS Nowin

Ewa NADGRODKIEWICZ <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Łukasz Fąfara (z piłką) należał do najskuteczniejszych graczy UMKS w meczu z Rosabudem Radom. S. Stachura

Kielczanie, którzy podejmowali Rosabud Radom odnieśli szóste zwycięstwo w tegorocznych rozgrywkach. Mniej powodów do radości miał GKS Nowiny, który przegrał w Radomiu z AZS i w dalszym ciągu pozostaje z tylko dwoma wygranymi.

W meczu przeciwko drużynie Rosabud Radom nie zagrał Grzegorz Kij. Zanosi się na to, że prędko na boisku go nie ujrzymy, bo w najbliższym czasie ma przejść zabieg artroskopii kolana. Dłuższa przerwa czeka również zawodnika GKS Nowiny - Sławomira Woldana, który ma problem ze ścięgnem Achillesa.

UMKS Kielce - Rosabud Radom 78:62 (22:17, 21:20, 19:15, 16:10).

UMKS: Jurczyk 16 (4x3), Fąfara 14 (1x3), Kasperzec 12 (1x3), Salamon 12, Karólewski 6 - Makuch 7, Łata 7, Nowakowski 3 (1x3), Rzońca 1, Tokarski.

- Mogę być tylko zadowolony z wyniku, bo nie zaprezentowaliśmy koszykówki na dobrym poziomie. Słowa pochwały należą się jedynie Piotrkowi Karólewskiemu, który dobrze kierował grą zespołu - mówił Grzegorz Kij, grający trener UMKS Kielce.

W pierwszych dwóch kwartach trwała wyrównana walka. W 14 minucie, po rzucie Marcina Teklaka, który obok Konrada Kapturskiego, był najskuteczniejszym zawodnikiem w zespole Rosabud, radomianie prowadzili po raz ostatni 26:25. W drugiej połowie kielczanie, głównie dzięki lepszej grze w obronie, uzyskali kilkupunktową przewagę.

O losach tego spotkania przesądziły "trójki" Błażeja Jurczyka, który w 33 minucie, przy stanie 62:56 dla UMKS, trafił dwa razy zza linii 6,25 m i zrobiło się 68:56. Od tego momentu zespół UMKS zwolnił grę i kontrolował wynik. W ostatniej kwarcie goście zdobyli tylko 10 punktów.

AZS Politechnika Radomska - GKS Nowiny 100:89 (18:22, 28:20, 27:25, 27:22).

GKS: Motyl 41, Dziura 11 (2x3), Sikora 9 (1x3), Wasik 9 (2x3), Kotlewski 6 - Frelik 7 (1x3), Jastrząb 4, Pisarczyk 2, Stankiewicz.

Całe spotkanie było bardzo wyrównane. Na początku meczu koszykarze z Nowin osiągnęli ośmiopunktową przewagę, ale już w 14 minucie AZS prowadził 38:33. Mecz był bardzo zacięty i było sporo fauli, o czym świadczy fakt, że zarówno w szeregach radomian, jak i gości dwóch zawodników przedwcześnie spadło za pięć przewinień. W 29 minucie AZS prowadził już 69:59. Na początku ostatniej kwarty koszykarze z Radomia popełnili mnóstwo błędów, fatalnie grali pod tablicą przeciwnika i Nowiny objęły prowadzenie 77:75.

Przy stanie 81:77 sędzia odgwizdał dla miejscowych faul techniczny. Ta decyzja zupełnie wybiła z rytmu koszykarzy z Nowin, którzy co chwilę tracili kolejne punkty i już nie zdołali ich odrobić.

W innych meczach: Mickiewicz Katowice - Cracovia Kraków 86:83, MMKS Dąbrowa Górnicza - Polonia Przemyśl 65:58, Basket Kraków - AZS AWF Katowice 76:95, Piotrcovia Piotrków Trybunalski - Big Star Tychy 56:65, MOSiR Krosno - MCKiS Jaworzno (mecz odbędzie się 21 grudnia). W tabeli uwzględniono walkower dla Cracovii Kraków za mecz z UMKS Kielce, który nie doszedł do skutku.