Jest najstarszym członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lubuskiem. Należy do niego od 75 lat. Sama ma... 100 lat!

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Anna Eska jest najstarszą członkinią Związku Nauczycielstwa Polskiego w województwie lubuskim. Archiwum ZNP
Z okazji 50. rocznicy działalności Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowej Soli uhonorowano nestorkę Annę Eskę, która świętowała 100. urodziny oraz 75-lecie przynależności do ZNP. Jest najstarszym członkiem związku w województwie lubuskim.

Te piękne i dostojne jubileusze zostały przygotowane przez okręgową i oddziałową sekcję emerytów i rencistów. Podczas wizyty u pani Anny wręczono jubilatce list gratulacyjny od Sławomira Broniarza - prezesa ZNP wraz z bukietem kwiatów i niespodzianką. W liście czytamy między innymi: "Wyrażam Pani serdeczne podziękowania, ogromne uznanie i wdzięczność za trud wieloletniej pracy pedagogicznej i związkowej. Chylę czoła przed bogatym życiorysem nauczycielskim i związkowym. Dziękuję za niezłomną i niestrudzoną działalność edukacyjną i związkową. Dziękuję za przekazywanie młodym pokoleniom wiary bycia człowiekiem i ofiarowanie cząstki swojego życia innym".

Anna Eska najstarsza członkini ZNP w województwie lubuskim
Anna Eska jest najstarszą członkinią Związku Nauczycielstwa Polskiego w województwie lubuskim. Archiwum ZNP

Jubilatka z Nowej Soli zasiewała w sercach i umysłach uczniów wszystko, co piękne i szlachetne

„Bo na to człowiek żyje na ziemi/ By niebo zdobił czynami swemi./ I zdrowe ziarno rzucając w pole/ Nim uszlachetniał serc ludzkich rolę…” A.Asnyk

Takie słowa do szanownej Jubilatki zostały wypowiedziane przez przewodniczącą Oddziałowej SEiR Mirosławę Winiecką: - Jest Pani dla nas i dla innych pedagogów wzorem nauczyciela, pedagoga, wychowawcy i związkowca. Pani bogaty życiorys stanowi dla nas wszystkich ważny punkt odniesienia w zasiewaniu w serca i umysły wszystkiego, co piękne i szlachetne, a służące wychowaniu młodego pokolenia. W Pani życiu było już wiele uroczystych rocznic i wiele okazji do składania serdecznych życzeń. Dzisiejszy dzień jednak ma wyjątkowy charakter, albowiem czcimy w nim Jubileusz, na który trzeba sobie „zasłużyć” otwartą postawą, życzliwością dla ludzi, pogodą ducha i akceptacją świata.

Złoty Wiek ma swoje uroki, jest czasem zbierania owoców i dokonywaniem ocen. Życzymy, aby wszelkie jubileuszowe refleksje napełniały Panią satysfakcją, ale nie były ostatecznym podsumowaniem, wszak jest jeszcze tyle potrzebnych działań. Ze swojej strony zapewniamy o życzliwości, sympatii i gotowości dzielenia radości Złotego Wieku. Niech zdrowie dopisuje, humor nie opuszcza, a następne jubileusze będą ciepłe i radosne. Takie życzenia złożył przewodniczący Okręgowej Sekcji Emerytów i Rencistów Jan Straszewski.

Pięknym wspomnieniom i wyrazom serdeczności nie było końca.

Anna Eska jest najstarszą członkinią ZNP w Lubuskim

Anna Eska jest najstarszą członkinią ZNP w województwie lubuskim i nowosolskiej Sekcji Emerytów i Rencistów.
Jubilatka urodziła się 3 kwietnia 1921 roku w Łodzi. Po wyzwoleniu ziem polskich, w 1946 roku podjęła pracę w Publicznej Szkole Powszechnej nr 1 w Radzyminie, następnie do 1947 roku była nauczycielką historii w Powszechnej Szkole Ćwiczeń i Państwowym Koedukacyjnym Liceum Pedagogicznym w Radzyminie. Od 1 września 1947 roku została zatrudniona w Szkole Ćwiczeń, a od roku 1948 w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Nowej Soli. W 1952 roku ukończyła pięciomiesięczny kurs Przysposobienia Zawodowego Nauczycieli Szkół Średnich w zakresie historii, a w latach 1952- 1954 studiowała w dwuletnim Studium Zaocznym w Warszawie na kierunku historia.

Cały czas pracując w Nowej Soli, uczyła historii oraz wiedzy o Polsce i świecie współczesnym. Od 1 września tego samego roku została przeniesiona do Technikum Przemysłu Spożywczego w Nowej Soli, w którym pracowała do roku 1976, czyli do przejścia na emeryturę. Do 1983 roku w tej placówce pracowała w niepełnym wymiarze czasu pracy w bibliotece, jednocześnie ucząc historii. W Liceum Pedagogicznym opiekowała się zespołami artystycznymi.

Anna Eska nagradzana i wyróżniana za swoją pracę w szkole i związku

Pani Anna od roku 1946 jest członkinią Związku Nauczycielstwa Polskiego. Za pracę zawodową była wielokrotnie odznaczana i nagradzana, między innymi:

  • Honorową Odznaką „Za zasługi w rozwoju województwa zielonogórskiego” (1970)
  • Złotą Odznaką Honorową TPPR
  • Złotym Krzyżem Zasługi (1971)
  • Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1976)
  • Nagrodą I stopnia Kuratora Oświaty w Zielonej Górze oraz Ministra Oświaty (1976)
  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1986)
  • Złotą Odznaką ZNP (1996)
  • Medalem Rodła (1986)

Zobacz też urodziny stulatki w Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie