Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest ostateczna decyzja w sprawie centrum Gorzowa. Deptak będzie krótszy.

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Deptak w centrum Gorzowa będzie najszybciej w 2018 r.
Deptak w centrum Gorzowa będzie najszybciej w 2018 r. Tomasz Rusek
Taką decyzję oznajmił radnym na poniedziałkowej sesji prezydent Jacek Wójcicki. Obrady trwały do późna. A kwestia bulwaru była jednym z ważniejszych punktów.

O deptaku w centrum piszemy od lat. Planował go już poprzedni prezydent Tadeusz Jędrzejczak. Jednak ostatnio sprawy nabrały nowego tempa. Urząd otrzymał w końcu zamówioną koncepcję deptaka - w niedzielę pokazaliśmy ją na naszej stronie internetowej.

Projektanci zaproponowali wyłączenie ruchu samochodowego na odcinku od katedry do ul. Cichońskiego. Jednak prezydent J. Wójcicki zdecydował się na skromniejszą wersję: od katedry do ul. Pionierów.

Oto informacja, jaką magistrat przygotowało w poniedziałek:
"Miasto przeprowadziło analizę trzech wariantów zagospodarowania ul. Sikorskiego w kontekście tzw. Planu Transportowego i modernizacji linii tramwajowych. Pierwszy z nich mówił o pozostawieniu wskazanego obszaru bez zmian, drugi o zamknięciu ul. Sikorskiego na odcinku od ul. Cichońskiego do ul. Chrobrego, natomiast trzeci wariant tzw. uśredniony, wskazywał na zamknięcie ul. Sikorskiego na odcinku od ul. Chrobrego do ul. Pionierów. Akceptację prezydenta Jacka Wójcickiego zyskało ostanie ze wskazanych rozwiązań.

Mamy świadomość, że rozpatrywanie zagospodarowania ul. Sikorskiego w swego rodzaju sposób fragmentaryczny jest niedoskonałe, dlatego też Miasto planuje zorganizować konkursu urbanistyczno-architektoniczny, który pozwoli na zintegrowanie i uporządkowanie omawianej przestrzeni. Będzie to szczegółowe podejście do rozpatrywanych kwestii, które da możliwość na wypracowanie optymalnego rozwiązania. W nawiązaniu do wcześniejszego konkursu, który nakreślił swego rodzaju idee, wskaże on indywidualne rozwiązania związane z zagospodarowaniem terenu. Mowa jest to o tzw. wschodniej części Starego Miasta od ul. Chrobrego, w tym wszystkie przestrzenie publiczne, które się w tym obszarze ze sobą łączą. Da to ukształtowanie właściwych połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami przestrzeni, ale także jednolitą architekturę, posadzki, czy wystrój, który pozwoli na zintegrowanie całości, przy zachowaniu istniejącej komunikacji tramwajowej.

Adresatem zaproponowanych rozwiązań będą wszyscy mieszkańcy: rodziny z małymi dziećmi, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy. Przygotowując opracowanie skupiono się też na potrzebach osób niepełnosprawnych, tak aby zapewnić im funkcjonalność i udogodnienia na możliwie najwyższym poziomie.

W przestrzeni publicznej rynku połączonego z przestrzenią ul. Sikorskiego i skweru za przystankiem autobusowym „ARSENAŁ” , planowane jest zaaranżowanie miejsca zachęcającego mieszkańców i gości do spędzania wolnego czasu. Program funkcjonalno-przestrzenny deptaka, rynku i skweru to:

- ogródki gastronomiczne sezonowe towarzyszące zabudowie,

- miejsca rekreacji i odpoczynku całoroczne: ławki, zespoły ławek komponowane z zielenią towarzyszącą,

- place zabaw dla dzieci,

- miejsca odpoczynku zacienione

- miejsca spotkań,

- strefa wydarzeń (imprez okolicznościowych, jarmarków, występów, pokazów kina na powietrzu, strefa kibica),

- miejsca organizacji wystaw plenerowych,

- miejsca handlu ulicznego, np. kwiaty, pamiątki.

Jako elementy o szczególnej wartości dla kształtowania przestrzeni publicznej we wschodniej części Starego Rynku to:

- Katedra,

-Stary Rynek,

- mury obronne,

- zielony skwer za przystankiem autobusowym „ARSENAŁ”,

- deptak przy ul. Hawelańskiej,

- tzw. zagubiony ślad pozostałej części murów obronnych, możliwy do odtworzenia w posadzkach i w zieleni w postaci ciągu spacerowego,

- zespoły starych kamienic m.in. przy ul. Zabytkowej i Obotryckiej,

- zespół budowy Urzędu Miasta z towarzyszącą mu planowana nową przestrzenią publiczną,

- przejścia na bulwar,

- estakada kolejowa,

- bulwar,

- liczne elementy małej architektury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska