Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest petycja w sprawie Wartowni. O co wnoszą mieszkańcy?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Pierwsze dwie edycje Wartowni odbyły się przy Wale Okrężnym. Trzecia edycja została zaplanowana przy ul. Fabrycznej.
Pierwsze dwie edycje Wartowni odbyły się przy Wale Okrężnym. Trzecia edycja została zaplanowana przy ul. Fabrycznej. Bartłomiej Nowosielski/Urząd Miasta w Gorzowie
Mieszkańcy części gorzowskiego Zawarcia sprzeciwiają się organizowania Wartowni niedaleko ich miejsca zamieszkania. Organizatorzy mówią, że zrobią wszystko, by była jak najmniej uciążliwa.

- Proponujemy przeniesienie Wartowni w lokalizację niesąsiadującą z budynkami mieszkalnymi, a tym bardziej będącymi w zabudowie, do tego przeprowadzenie konsultacji społecznych w zakresie ewentualnej lokalizacji, w ostateczności zaniechania projektu w przypadku braku możliwości przeniesienia – mówią mieszkańcy ulic: Fabrycznej, Towarowej, Wawrzyniaka i Spółdzielców. Pod koniec zeszłego tygodnia złożyli w urzędzie miasta petycję dotyczącą Wartowni. Podpisało się pod nią ponad sto osób.

Wartownia to letni cykl m.in. koncertów i występów standuperów, który odbywa się co weekend. Dwie pierwsze edycje w latach 2021-2022 odbywały się przy Wale Okrężnym, ale po protestach mieszkańców tej ulicy i ul. Spichrzowej zapadła ostateczna decyzja, by Wartownię przenieść na błonia nadwarciańskie.
- Odnosimy wrażenie, że jako mieszkańcy najbardziej narażeni na skutki uboczne tej decyzji nie zostaliśmy w ogóle wzięci pod uwagę, gdyż nikt z nami nie rozmawiał przed jej podjęciem. Czujemy się zignorowani – napisali mieszkańcy do prezydenta Jacka Wójcickiego.

Co deklarują organizatorzy Wartowni?

W dniu, w którym w urzędzie została złożona petycja, głos zabrali organizatorzy.
- Zdajemy sobie sprawę, że w Gorzowie każda lokalizacja rodziłaby wątpliwości i głosy sprzeciwu, dlatego zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by w tym miejscu Wartownia była jak najmniej uciążliwa dla okolicznych mieszkańców – zadeklarowali. Przy okazji powiedzieli, jak zamierzają rozplanować tegoroczną Wartownię.

- Główną scenę tegorocznej Wartowni ukierunkujemy w stronę zabudowań fabryki Zremb, co w połączeniu z dachem oraz budową ścian z mauzerów pozwoli maksymalnie wytłumić rozchodzący się dźwięk, zwłaszcza w stronę zabudowań przy ulicy Fabrycznej oraz Towarowej, a także schroniska dla psów znajdującego się nieco ponad 2 km dalej. Ponadto dodatkowe ściany akustyczne osłonią także budynki znajdujące się po drugiej stronie Warty – opisują plany dotyczące coweekendowych imprez.
W tym roku Wartownia wystartuje 23 czerwca. Będzie ona funkcjonować co weekend aż do 27 sierpnia.

Oto pełna treść petycji:
Działając na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o petycjach z dnia 11 lipca 2014 roku (Dz.U.2014 poz. 1195 z póź. zm.) my mieszkańcy ulic: Fabryczna, Towarowa, Wawrzyniaka, Spółdzielców, stanowiących część Zamościa składamy petycję w sprawie zmiany lokalizacji lub zaniechania organizowania letniego projektu „Wartownia”, który w ubiegłym roku organizowany był przy ul. Wał Okrężny a obecnie został przeniesiony na „Błonia Nadwarciańskie” mieszczące się przy ul. Fabrycznej w Gorzowie Wielkopolskim.
Korzystając z obowiązującego prawa, dodatkowo wnioskujemy o udostępnienie treści zgody z uzasadnieniem wydanej na działalność letniego projektu „Wartownia” ze wskazaniem organu wydającego takową zgodę zgodnie z art. 61 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej o prawie do dostępu do informacji publicznej.
W związku z zaistniałą sytuacją przeniesienia i wskazania lokalizacji letniego projektu „Wartownia” na tzw. „Błoniach Nadwarciańskich” wnosimy także o wskazanie konkretnych zawartych w wydanej w/w zgodzie obowiązków organizatora projektu w kwestii utrzymania porządku oraz czystości w trakcie i po odbywających się w ramach projektu koncertów i wydarzeń towarzyszących.

Wnioskujemy o rozpatrzenie petycji bez zbędnej zwłoki przed rozpoczęciem działalności tegorocznego projektu „Wartownia”.

UZASADNIENIE
My mieszkańcy budynków znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, w którym ma się odbywać latem w tym roku projekt „Wartownia”, zwracamy uwagę, że charakter imprezy jak i fakt, że:
- nie jest ona imprezą jednorazową a cykliczną ze względu na fakt odbywania się we wszystkie weekendy letnie,
- bardzo głośną muzykę,
- czas trwania imprez w godzinach wieczornych i nocnych,
- hałaśliwe burdy pijanych uczestników,
zaburzają nie tylko poczucie naszego bezpieczeństwa, ale przede wszystkim zakłócają mir domowy nas mieszkańców uniemożliwiając sen w porze nocnej o czym doskonale wiemy z doświadczenia wcześniej odbywających się w tym miejscu imprez.

Miejsce to jest ściśle związane z naszymi domami stanowiącymi zwartą zabudowę jak i siedliskiem dzikiego ptactwa, gdzie można spotkać nie tylko kaczki krzyżówki, łabędzie ale także czaple. Wieczorami i nocami szybują nietoperze, będące pod ścisłą ochroną, mające zapewne swoje siedlisko w pobliżu.

Decydując się na zamieszkanie na Zamościu, czy to kupując mieszkanie, czy też wynajmując m.in. w ramach gminnego zasobu komunalnego dokonywaliśmy świadomego wyboru, którego jednym z punktów była cisza i spokój, jakie gwarantował nam układ przestrzenny i zagospodarowanie terenu. Wydanie decyzji o lokalizacji przedmiotowego projektu „Wartownia” traktować więc należy jako pogwałcenie naszych praw i ingerencję w zastany ład.

Brak bariery architektonicznej powoduje rozprzestrzenianie się dźwięku na dużą odległość co zakłóca szczególnie ciszę nocną. Jeśli w poprzednim roku, kiedy projekt „Wartownia” odbywał się przy ul. Wał Okrężny, zakłócana była cisza nocna mieszkańców prawego brzegu rzeki Warty to co dopiero mówić o skutkach, jakie będziemy odczuwać my mieszkańcy budynków będących w tak bliskim sąsiedztwie wytypowanej lokalizacji na ten rok, czyli „Błoni Nadwarciańskich”.

Obecnie wskazana lokalizacja „Błoni Nadwarciańskich” znajduje się w obszarze rewitalizacji R3 Gminnego Programu Rewitalizacji GORZÓW 2025+, który realizowany jest przez Miasto Gorzów Wielkopolski na podstawie ustawy o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 roku (Dz.U.2021.485 t.j.). Zgodnie z wytycznymi zawartymi w tychże dokumentach działania prowadzone na obszarach rewitalizowanych poprzedzać winny konsultacje społeczne z mieszkańcami a Urząd Miasta zobowiązany jest prowadzić stały dialog z mieszkańcami konsultując z nimi podejmowane decyzje i uważnie słuchać tego co mieszkańcy sami sygnalizują z poszanowaniem ich potrzeb. Przeniesienie projektu „Wartowni” nie było konsultowane społecznie. Nie rozpoznano perspektywy i stanowiska nas mieszkańców Zamościa. Nie zapoznano się z naszą opinią jako okolicznych mieszkańców, a to my poniesiemy skutki działalności „Wartowni” w sposób dokuczliwy i bezpośredni.

Wskazując „Błonia Nadwarciańskie” jako nową lokalizację dla projektu „Wartownia” odnosimy wrażenie, że jako mieszkańcy najbardziej narażeni na skutki uboczne tejże decyzji nie zostaliśmy w ogóle wzięci pod uwagę, gdyż nikt z nami nie rozmawiał przed jej podjęciem. Czujemy się zignorowani.

Jako mieszkańcy Zamościa mamy już na swoim terenie masowe imprezy w postaci rozgrywek żużlowych. Na wskazanym terenie „Błoni Nadwarciańskich” odbywały się też imprezy masowe, ale o charakterze jednorazowym, przeciw którym nie protestowaliśmy. Odnosimy wrażenie jakoby Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego traktował tę część miasta jako miejscówkę na wszelkiego rodzaju imprezy. Płacimy podatki tak samo jak mieszkańcy pozostałej części miasta a traktowani jesteśmy jak mieszkańcy drugiej kategorii.

Niewątpliwie degradacji i zaśmieceniu ulegną tereny zielone nad Wartą, a być może i sama rzeka. Brak zobowiązań w stosunku do organizatora stoi w sprzeczności z kampanią promowaną przez Miasto Gorzów Wielkopolski pt. „Sprzątania Świata” i promowanie go jako miasta ekologicznie przyjaznego.

Jednocześnie podkreślamy, że popieramy inicjatywy zajęć na wolnym powietrzu, które nie zakłócały by naszego miru domowego w tak rażący sposób jak to będzie miało miejsce podczas realizacji projektu „Wartownia” na obszarze „Błoni Nadwarciańskich”.

ROZWIĄZANIE
Przeniesienie projektu w lokalizację nie sąsiadującą z budynkami mieszkalnymi, a tym bardziej będącymi w zwartej zabudowie. Przeprowadzenia konsultacji społecznych w zakresie ewentualnej lokalizacji w sposób umożliwiający rozpoznanie potrzeb jej mieszkańców i uszanowanie ich praw. W ostateczności zaniechania w przypadku braku możliwości przeniesienia.

Czytaj również:
Wartownia w nowym miejscu też będzie pełna gwiazd. Sprawdź, kto wystąpi w Gorzowie

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska