Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest piękna i śmiertelnie niebezpieczna. Majowa trucicielka kwitnie też w Lubuskiem

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Leśnicy ostrzegają przed konwalią majową. Jest piękna, ale może zabić.
Leśnicy ostrzegają przed konwalią majową. Jest piękna, ale może zabić. Pexels
Konwalia to niewielka roślina o białych kwiatkach w kształcie dzwonków. Kwitnie w maju, a najczęściej można ją spotkać w przydomowych ogródkach, na łąkach oraz w lesie. Ale choć piękna i niewinnie wyglądająca, jest też bardzo niebezpieczna. To silnie toksyczna roślina - przestrzegają leśnicy.

Konwalia kwitnie w maju

Wraz z nadejściem wiosny do życia budzą się najróżniejsze gatunki roślin. Kwitnie między innymi konwalia majowa, która jest nazywana także konwalią leśną, lanuszką, majówką lub kokoryczką.

Najpierw z kłącza wyrasta zielona łodyżka, a dopiero później pojawiają się drobne dzwonki ukryte pomiędzy dużymi, zielonymi liśćmi. Tak rozkwita konwalia majowa, która przyciąga delikatną wonią. Rośnie niewielka, zazwyczaj ma nie więcej niż dwadzieścia centymetrów. Owoc konwalii początkowo jest zielony, a następnie czerwienieje - informują Lasy Państwowe.

Dziko rosnąca roślina ma wiele właściwości leczniczych. Znajduje zastosowanie głównie w leczeniu chorób serca, ale ma także działanie uspokajające i wspomagające przy reumatyzmie i problemach z pamięcią. Jest wykorzystywana również w kosmetyce. Łagodzi podrażnienia skóry, pomaga w walce z trądzikiem i łupieżem. Natomiast pozyskiwany z konwalii olejek eteryczny jest częstym składnikiem perfum.

Zwodnicze piękno konwalii

Choć konwalia jest piękną rośliną o zniewalającym zapachu, to warto wiedzieć, że może także stanowić śmiertelne zagrożenie. Lasy Państwowe opublikowały na swojej stronie komunikat, w którym ostrzegają przed zrywaniem tej rośliny.

Należy pamiętać, że granica między lekarstwem a trucizną bywa bardzo cienka, dlatego nie zaleca się przetwarzania konwalii w warunkach domowych i spożywania nalewek własnej roboty. Wszystkie jej części, a więc liście, kwiaty i łodyga, są silnie trujące. Ponieważ glikozydy konwalii majowej mają wpływ na pracę serca, przy zatruciu mogą pojawić się zaburzenia jej rytmu. Im większa ilość toksyny trafi do przewodu pokarmowego, tym groźniejsze mogą być skutki zatrucia konwalią. Zdarzają się one najczęściej u dzieci, ponieważ białe kwiaty o dzwonkowatym kształcie przyciągają uwagę maluchów - tłumaczą leśnicy.

Kiedy dojdzie do zatrucia, może pojawić się ucisk w klatce piersiowej, nudności i biegunka, zaburzenia widzenia czy zawroty głowy. W efekcie bardzo silnego zatrucia i braku szybkiej pomocy medycznej może dojść do zatrzymania akcji serca i śmierci pacjenta. Warto też wiedzieć, że toksyczna jest nawet woda, w której stały cięte konwalie.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska