Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest praca dla strażników więziennych w Międzyrzeczu. Na chętnych czeka kilkadziesiąt etatów

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Areszt Śledczy w Międzyrzeczu czeka na chętnych do pracy.
Areszt Śledczy w Międzyrzeczu czeka na chętnych do pracy. Areszt Śledczy w Międzyrzeczu
Areszt Śledczy w Międzyrzeczu szuka pracowników. Obecnie w jednostce jest prawie trzydzieści wakatów, dlatego szansa na znalezienie pracy jest bardzo duża. Przede wszystkim potrzebni są strażnicy działu ochrony.

Rozpoczęcie procedury kwalifikacyjnej dla kandydatów do pracy w jednostkach podlegających Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Poznaniu zostało ogłoszone kilka dni temu. Z ogłoszenia wynika, że braki kadrowe są spore. Tylko w samym Areszcie Śledczym w Międzyrzeczu potrzeba dwudziestu pięciu strażników działu ochrony. Podobnie sytuacja wygląda w Areszcie Śledczym w Zielonej Górze, gdzie brakuje osiemnastu pracowników oraz w oddziałach Zakładu Karnego w Krzywańcu, które mieszczą się w Lubsku i Wałowicach. Tam jest w sumie dwadzieścia osiem wolnych etatów.

Kto może zostać funkcjonariuszem służby więziennej?

Jednak, aby móc podjąć taką służbę należy spełnić szereg warunków. Między innymi trzeba posiadać obywatelstwo polskie, mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej, być osobą niekaraną i posiadać co najmniej średnie wykształcenie.

Ta praca skierowana jest przede wszystkim do osób odpowiedzialnych, opanowanych oraz odpornych na stres, bo służba nie należy do łatwych. Trzeba być gotowym na nagłe sytuacje, które często wymagają szybkiego reagowania oraz podejmowania natychmiastowych decyzji. Ważne również, aby były to osoby pewne siebie, które nie boją się nowych wyzwań. Warto wiedzieć, że jest to praca w systemie wielozmianowym i w bezpośrednim kontakcie z osobami pozbawionymi wolności - mówi kpt. Jacek Ćwiertnia, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Międzyrzeczu.

Przeczytaj również: Lubuskie urzędy poszukują pracowników. Jakie zarobki oferują?

Liczy się też wiedza i dobra kondycja fizyczna

Osoby zgłaszające się do służby muszą pozytywnie przejść postępowanie kwalifikacyjne. To między innymi rozmowa kwalifikacyjna oraz test wiedzy i sprawności fizycznej kandydata.

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzane są kompetencje personalne i społeczne kandydata. Zwykle trwa ona od kilku do kilkunastu minut. Komisja może zapytać na przykład o motywację do służby. Następnym krokiem jest test wiedzy z zakresu funkcjonowania władzy publicznej oraz bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. Sprawdzana jest również kondycja fizyczna kandydatów. Taki test zakłada między innymi skok w dal, rzut piłką lekarską, skłony oraz biegi - wylicza kpt. Jacek Ćwiertnia.

Do obowiązków funkcjonariusza będzie należało między innymi zapewnienie porządku i bezpieczeństwa w jednostce, konwojowanie osadzonych między jednostkami czy doprowadzanie osadzonych do wyznaczonych miejsc.

Ile można zarobić jako więzienny strażnik?

Początkujący funkcjonariusz od pierwszego dnia służby może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 4 327 złotych brutto. Ale przyszli strażnicy mogą też liczyć na mnóstwo dodatkowych profitów. To między innymi dopłaty do wczasów i do przejazdu środkami transportu publicznego oraz nagrody uznaniowe czy jubileuszowe.

Pewna praca, tak ważna w niepewnych czasach i stabilność zatrudnienia to główny walor, który zachęca do wstąpienia w szeregi naszej służby. Na pewno jest ona konkurencyjna wśród innych służb mundurowych. Daje również możliwość rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności. Temu służy szereg szkoleń, które również mamy do zaoferowania. Można skorzystać także z dofinansowanie na podnoszenie kwalifikacji przydatnych na zajmowanym stanowisku - mówi rzecznik międzyrzeckiego aresztu.

Dodajmy, że międzyrzecki areszt może pomieścić około czterystu więźniów. O prawidłowe funkcjonowanie jednostki dba obecnie około osiemdziesięciu funkcjonariuszy działu ochrony. W sumie pracuje tam ponad 140 pracowników. Areszt Śledczy w Międzyrzeczu z oddziałem zakładu karnego typu zamkniętego dla mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy, recydywistów penitencjarnych oraz młodocianych.

Zobacz również:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska