Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest tu miedź i… węgiel

JAN WALCZAK 0 76 835 81 11 [email protected]
HENRYK KURZYDŁO, ma 62 lata, doktor nauk technicznych, zajmuje się planowaniem i strategią regionalną. Wykłada w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Legnicy. Żonaty, ma dwoje dzieci i wnuka.
HENRYK KURZYDŁO, ma 62 lata, doktor nauk technicznych, zajmuje się planowaniem i strategią regionalną. Wykłada w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Legnicy. Żonaty, ma dwoje dzieci i wnuka. fot. Jan Walczak
Rozmowa z dr. inż. HENRYKIEM KURZYDŁO, wykładowcą akademickim

- W piątek, podczas konferencji naukowej zorganizowanej w polkowickiej uczelni, wygłosił pan referat na temat eksploatacji złóż węgla brunatnego w naszym regionie. Występują one w okolicach Legnicy, Ścinawy i Lubina. Kiedy rozpocznie się tam wydobycie?

- Kopalnie węgla brunatnego, które funkcjonują w kraju, będą wydobywały z roku na rok coraz mniej. W największej kopalni w Bełchatowie ok. 2035 r. skończą się złoża. Cykl budowy kopalni w zupełnie nowym rejonie jest długi. Dla utrzymania wydobycia węgla na obecnym poziomie uruchomienie pierwszych eksploatacji złoża "Legnica" powinno nastąpić między rokiem 2012 a 2015.

- Czy byłaby to alternatywa dla dotychczasowego górnictwa? Złoża miedzi nie są przecież nieskończone.

- Obecne pokłady rud miedzi powinny wystarczyć na jakieś 40 lat. Zagospodarowanie złóż rezerwowych w obszarze "Głogów Głęboki", które już rozpoczęto, wydłuży okres eksploatacji praktycznie do końca stulecia. Nie można mówić o tym, że gdy skończą się złoża miedzi, rozpoczniemy wydobycie węgla brunatnego. Nastąpi to wcześniej. Po odpowiedniej adaptacji można wykorzystywać infrastrukturę górnictwa miedziowego do zagospodarowania pokładów węgla brunatnego.

- Czy uruchomienie kopalni węgla brunatnego w naszym regionie jest dużym wyzwaniem organizacyjnym?

- Złoża regionu legnicko-ścinawskiego należą do największych w Europie. Konieczna jest właściwa strategia regionalna, która odpowie na pytanie, jak wydobywać węgiel brunatny: odkrywkowo, metodą podziemną, czy może przez zgazowanie złoża. Specjaliści z Instytutu Poltegor we Wrocławiu mają już gotowe plany największej w Europie kopalni odkrywkowej. Myślę jednak, że akceptację społeczną uzyska inna metoda. Wyzwanie jest ogromne.

- Dziękuję.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska