Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: taką rocznicę trzeba uczcić piękną galerią zdjęć! Nawet takimi z alpakami!

Redakcja
Zapraszamy na wirtualny spacer po muzeum. Zobaczcie jakie zdjęcia przez ostatnie lata udało nam się zrobić w placówce, jak się zmieniała i jakie imprezy tu organizowano.
Zapraszamy na wirtualny spacer po muzeum. Zobaczcie jakie zdjęcia przez ostatnie lata udało nam się zrobić w placówce, jak się zmieniała i jakie imprezy tu organizowano. Tomasz Rusek/Grzegorz Walkowski/archiwum GL/Artur Anuszewski/zdjęcia udostępnione przez muzeum
Międzyrzeckie muzeum, z powodu zagrożenia koronawirusem, jest zamknięte dla odwiedzających do 25 marca. Zapraszamy więc Czytelników do wirtualnych odwiedzin. Jest okazja! A wypada ona już, teraz, bo 18 marca.

Co to za okazja? Już wyjaśniamy. Otóż właśnie 18 marca 1946 r. w międzyrzeckim muzeum otwarta została pierwszą powojenna wystawa. Jak czytamy na stronie placówki, złożyły się na nią „zabytki z zakresu sztuki, historii i kultury ludowej zebrane w okolicach Międzyrzecza”.

To oznacza, że czas świętować 74. rocznicę faktycznego uruchomienia muzeum po II Wojnie Światowej.

Dwór starostwa, park, zamek

Co jeszcze można przeczytać w historycznej na stronie www.muzeum-miedzyrzecz.pl? „Od 1949 r. siedzibą muzeum były zabytkowe budynki dawnego dworu starostwa i oficyny dworskiej z początku XVIII wieku. Po remoncie adaptacyjnym, 24 lipca 1965 r., otwarta została stała wystawa muzeum pt. „Tysiąc lat Międzyrzecza”, która przedstawiała przeszłość miasta i regionu.
Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w województwie lubuskim. Kompleks muzealny to park o powierzchni 6 hektarów rozlokowany jest w widłach dwóch rzek, Obry i Paklicy. Zwiedzający mogą podziwiać bryłę zamku królewskiego z czasów Kazimierza Wielkiego. Na uwagę zasługuje również największa w Polsce kolekcja portretów trumiennych z XVII i XVIII w.
Na kompleks muzealno-parkowy składają się: zamek z XIV wieku - jedyny królewski zamek piastowski na terenie województwa lubuskiego, siedziba dawnego starostwa - budynek ten pochodzi z początków XVIII w. obecnie mieści się w nim ekspozycja muzealna, w jego sąsiedztwie znajdują się dwa niewielkie ogrody w stylu francuskim, oficyna dworska z pierwszej połowy XVIII w., dom bramny - budynek odtworzony wzorowany na pierwotnym z XVIII w. i budynek Karczmy Dworskiej z połowy XVIII w.”.

Miejsce tętni życiem

Międzyrzeckie muzeum to placówka, która tętni życiem (oczywiście gdy akurat nie jest przymusowo zamknięta w związku z zagrożeniem epidemiologicznym). Bardzo często organizowane są tutaj wykłady, spotkania z historią w tle, wystawy, przeglądy, arcyciekawe wydarzenia, w których każdy może wziąć udział.

Miejsce jest też otwarte na współpracę z innymi organizacjami, stowarzyszeniami, szkołami. Dzięki temu na zamku można spotkać dzieci robiące… las w słoiku, a po budynku muzeum zdarzało się spacerować… alpakom.
Tak. Alpakom.
I mamy na to dowody w postaci zdjęć. Polecamy przejrzenie galerii, a muzeum życzymy wszystkiego najlepszego!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto