Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jest wyrok w sprawie statutu województwa lubuskiego

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Pan przewodniczący sejmiku nie ma nic do oceniania. Jego jedyną rolą jest zwołanie w ciągu siedmiu dni sesji nadzwyczajnej – mówił Władysław Dajczak.
Pan przewodniczący sejmiku nie ma nic do oceniania. Jego jedyną rolą jest zwołanie w ciągu siedmiu dni sesji nadzwyczajnej – mówił Władysław Dajczak. Jarosław Miłkowski
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie uznał, że część statutu województwa lubuskiego jest niezgodna z ustawą o samorządzie województwa.

O tej sprawie mówiło się w lutym tego roku, gdy opowiedzieli o nim wojewódzcy radni PiS oraz wojewoda lubuski.
12 grudnia 2022 klub radnych wojewódzkich PiS złożył wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej sejmiku lubuskiego. Chciał, by poruszona została na niej sprawa Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przewodniczący sejmiku Wacław Maciuszonek sesji jednak nie zwołał, bo w statucie jest zapisane, że może zrobić to wtedy, gdy uzna to za stosowne.

Ponad dwa miesiące później, 20 lutego 2023, wojewoda lubuski Władysław Dajczak poinformował, że wystąpił ze skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwalony w 2013 statut województwa lubuskiego.

- Statut, który w sposób nieuprawniony nadaje kompetencje przewodniczącemu, których nie nadaje mu ustawa o samorządzie terytorialnym i w sposób oczywisty narusza zasady praworządności – mówił trzy miesiące temu wojewoda.

Co mówią w urzędzie wojewódzkim?

10 maja 2023 w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie zapadł wyrok. Jego odpis w czwartek 18 maja trafił do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Otrzymaliśmy wczoraj wyrok WSA przyznający w pełnej rozciągłości rację wojewodzie. Pan przewodniczący sejmiku nie ma nic do oceniania. Jego jedyną rolą jest zwołanie w ciągu siedmiu dni sesji nadzwyczajnej – mówił w piątek 19 maja wojewoda. - Apeluję do pani marszałek, aby jak najszybciej wprowadziła praworządność do sejmiku za który odpowiada – dodał Władysław Dajczak.

„Należy wskazać, że zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o samorządzie województwa, zadaniem przewodniczącego sejmiku województwa jest wyłącznie organizowanie pracy sejmiku oraz prowadzenie obrad sejmiku. Przewodniczący sejmiku przekazuje zatem radnym informację o miejscu, terminie i programie sesji – brzmi uzasadnienie sądu.

Co mówią w urzędzie marszałkowskim?

Odpis wyroku trafił też już do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
- Zostanie on poddany analizie prawnej i w najbliższym czasie odniesiemy się do niego – powiedział nam w piątek 19 maja Paweł Kozłowski, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Czytaj również:
Mieszkańcy już protestują przeciwko Wartowni w Gorzowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska