MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś w ciąży? Tym poważnie zaszkodzisz dziecku!

ak
Czego unikać w ciąży? Czy wiesz, jak wiele substancji to czynniki teratogenne, czyli takie, które mogą powodować u dziecka wady wrodzone? Zobacz, na co uważać w ciąży!
Czego unikać w ciąży? Czy wiesz, jak wiele substancji to czynniki teratogenne, czyli takie, które mogą powodować u dziecka wady wrodzone? Zobacz, na co uważać w ciąży!
Czego unikać w ciąży? Bazując tylko na przekazywanych z ust do ust plotkach i przekonaniach, łatwo można zignorować niebezpieczeństwo grożące rozwojowi dziecka. Z drugiej strony, lekceważąc nawet najbardziej oczywiste zalecenie, również możesz wyrządzić wiele szkód rozwijającemu się w tobie dziecku. Zobacz, czego należy unikać w czasie ciąży i jakie skutki mogą mieć zaniedbania pod tym względem!

Alkohol, papierosy, narkotyki – o tym, że powinno się ich unikać w czasie ciąży, wie każdy, ale nie każdy wie, czym grozi kontakt z tymi substancjami. Nie każdej kobiecie udaje się też wytrwać bez nich w czasie ciąży i nawet jeśli zdają sobie sprawę z tego, że postępują źle, sięgając w czasie ciąży po kieliszek czy papierosa, nie potrafią z nich zrezygnować. Tymczasem są to bardzo niebezpieczne dla dziecka czynniki teratogenne.

Czynniki teratogenne: co to jest? Czym jest teratogen?

Czynniki teratogenne, czy inaczej mówiąc: teratogeny, są to substancje, które wywołują powstawanie wad rozwojowych, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Czynnik teratogenny oddziałuje na organizm kobiety, a tym samym rozwijający się w nim płód, u którego wywołuje rozwijanie się wad wrodzonych.
Czynniki teratogenne dzieli się na:

 • biologiczne: to przede wszystkim przechodzone w czasie ciąży choroby wirusowe i bakteryjne oraz zaburzenia metaboliczne
 • fizyczne: hałas, przegrzanie, a przede wszystkim promieniowanie
 • chemiczne: to przede wszystkim substancje chemiczne obecne w środowisku, niektóre leki, ale także odżywianie ciężarnej

Ciąża to wyjątkowy stan kobiecego organizmu, dlatego oczywiste jest, że w czasie jej trwania konieczne jest szczególnie dbanie o siebie. To zaś oznacza m.in. konieczność zrezygnowania z pewnych rzeczy, które mogą zaszkodzić dziecku. Sprawa jest o tyle poważna, że niektóre czynniki teratogenne mogą doprowadzić do naprawdę ciężkich upośledzeń dziecka! Należy jednak pamiętać, że nawet pozornie nie tak groźne konsekwencje kontaktu z substancjami szkodzącymi dziecku, mogą boleśnie odbić się na jego rozwoju. Dlatego wiedząc, że coś szkodzi rozwojowi płodu, powinniśmy tego unikać.

Czy szkodzisz swojemu dziecku? Nawet mając dobre chęci, możesz wyrządzać swojemu dziecku krzywdę lub narażać je na niebezpieczeństwo! Zobacz, co możesz robić źle!

Czy szkodzisz swojemu dziecku? Sprawdź, co jest dla niego ni...

Jak używki (alkohol, papierosy, narkotyki) szkodą w ciąży?

O tym, że w czasie ciąży nie powinno się sięgać po alkohol, narkotyki czy papierosy wiedzą wszyscy, jednak nie każdemu udaje się ich unikać. Tymczasem wszystkie te używki powodują naprawdę wiele poważnych szkód w organizmie rozwijającego się w łonie matki dziecka.

Alkohol w ciąży

 • w pierwszych 3-5 tygodniach ciąży powoduje największe uszkodzenia układu nerwowego oraz mózgu. W tym czasie wiele kobiet pije alkohol, nie wiedząc, że są w ciąży!
 • pity w trzecim trymestrze może doprowadzić do przedwczesnego porodu oraz znacząco spowolnić rozwój dziecka
 • FAS – alkoholowy zespół płodowy: nieuleczalna choroba, dotykająca dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży. Objawia się specyficznymi anomaliami w budowie twarzy (m.in. szeroki rozstaw oczu i opadające powieki, nisko osadzona szyja, wąska górna warga i wygładzona rynienka nosowa), spowolnionym rozwojem dziecka zarówno przed, jak i po urodzeniu (niska masa urodzeniowa, opóźnienia rozwojowe) oraz uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego (które objawiają się przez m.in. problemami z równowagą, z nauką, z pamięcią, trudnościami ze zrozumieniem pojęć abstrakcyjnych, z planowaniem, oceną sytuacji, trudnościami komunikacyjnymi)

Papierosy w ciąży

 • płodowy zespół ponikotynowy: niska waga urodzeniowa dziecka, przedwczesny poród, poronienie, niespokojne i rozdrażnione dziecko po urodzeniu (to objawy głodu nikotynowego!), częstsze infekcje dróg oddechowych w późniejszym okresie życia dziecka
 • palenie tytoniu powoduje o wiele większe ryzyko wad rozwojowych, możliwe są m.in. problemy z przewodem pokarmowym, zajęcza warga, niewykształcone lub zdeformowane kończyny, wytrzewienie
 • puszczanie dymka w ciąży osłabia funkcjonowanie łożyska
 • dzieci palaczek, które nie rzuciły nałogu w ciąży mają w późniejszym wieku problemy z umiejętnością czytania oraz osiągają słabsze wyniki jeśli chodzi o zdolności językowe i poznawcze
Czego unikać w ciąży? Czy wiesz, jak wiele substancji to czynniki teratogenne, czyli takie, które mogą powodować u dziecka wady wrodzone? Zobacz, na co uważać w ciąży!

Jesteś w ciąży? Tym poważnie zaszkodzisz dziecku!

Narkotyki w ciąży

 • zażywanie w czasie ciąży każdego rodzaju narkotyków jest niebezpieczne dla rozwoju dziecka
 • palenie marihuany w ciąży powoduje, że noworodki rodzą się ospałe, a w późniejszym życiu mają trudności w skupieniu uwagi oraz w kojarzeniu werbalnym; marihuana może także uszkadzać geny, co powoduje wady wrodzone, choroby wzroku oraz nowotwory u dzieci
 • zażywanie w czasie ciąży amfetaminy może doprowadzić do zbyt wczesnego odklejenia łożyska i obumarcia płodu; dzieci często rodzą się z rozszczepieniem podniebienia
 • opiaty powodują u dzieci zaburzenia oddychania i napady drgawkowe, zwiększają także ryzyko śmierci okołoporodowej, mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. Noworodek może urodzi się uzależniony!
 • nadużywanie benzodiazepin w ciąży powoduje u noworodków słabsze odruchy i obniżone napięcie mięśniowe, trudniej też im adaptować się do nowych warunków

Jakie leki szkodzą w ciąży?

Wiele leków nie może być zażywanych przez ciężarne kobiety. Naprawdę nie można ignorować tych zaleceń – substancje zawarte w lekach są silnymi czynnikami teratogennymi i mogą powodować u dzieci bardzo poważne wady rozwojowe. Szkodliwe są:

 • niektóre antybiotyki (np. aminoglikozydy, flukonazol, sulfonamidy, tetracykliny)
 • leki przeciwmalaryczne (pirymetamina, prymachina, halofantryna)
 • witaminy i hormony (np. witamina A w nadmiarze, izotretynoina, etretynat, testosteron, estrogen)
 • leki antyretrowirusowe
 • leki przeciwpadaczkowe (kwas walproinowy, fenytoina, sól litu)
 • leki układu sercowo-naczyniowego (aspiryna w dużych dawkach, kumaryny, amiodaron, tiazydy)
 • leki onkologiczne (m.in. talidomid, cyklofosfamid, taksany, platyna, metotreksat)

Lista wad rozwojowych, które mogą powodować leki jest naprawdę długa, a często powtarzają się:

 • rozszczepienie podniebienia i górnej wargi
 • brachycefalia
 • wady serca
 • zaburzenia rozwoju twarzy i czaszki
 • nowotwory
 • wady rozwojowe ośrodkowego układu nerwowego
 • wodogłowie

UWAGA! Niektóre leki zawierają tak silne czynniki teratogenne, że nie powinno się zachodzić w ciążę również przez pewien czas po ich stosowaniu. To m.in.:

 • etretynat (tigason) – powinno się stosować antykoncepcję do dwóch lat po zakończeniu leczenia
 • acytretyna (neotigason) powinno się stosować antykoncepcję do trzech lat po zakończeniu leczenia
 • izotretynoina (kwas 13-cis-retinowy) – powinno się stosować antykoncepcję na miesiąc przed, w trakcie i na miesiąc po leczeniu

Ile trzeba czekać na wizytę u specjalisty? Dane są zatrważaj...

Choroby zakaźne groźne w ciąży

W czasie ciąży należy dbać o swoje zdrowie w sposób szczególny, ponieważ niektóre choroby mogą spowodować poważne wady rozwojowe u dzieci. Niebezpieczne są:

 • różyczka – może doprowadzić do uszkodzeń układu nerwowego, spowodować głuchotę i ślepotę, a także uszkodzenia narządów wewnętrznych i opóźnienie umysłowe
 • liszaje oraz wirusy z grupy opryszczek – powodują uszkodzenia centralnego układu nerwowego
 • opryszczka typu II – powoduje u dziecka problemy z krzepliwością krwi oraz encefalopatię
 • cytomegalowirus (CMV) – wywołuje infekcje maciczne, które mogą spowodować opóźnienia umysłowe, ślepotę, encefalopatię oraz zaburzenia rozwojowe związane z rozmiarami głowy i mózgu

Czy w ciąży można zrobić tatuaż?

Tatuaże są dziś coraz bardziej popularne i nosi je coraz więcej osób, dlatego też coraz częściej pada pytanie, czy w ciąży można zrobić tatuaż. Nawet jeśli niektórym osobom tatuowanie wydaje się dość bezpieczne, lepiej odłożyć je na później. Dlaczego?

 1. Nie do końca jest zbadane jak związki chemiczne zawarte w barwnikach używanych przy tatuowaniu działają na dziecko. Lepiej nie ryzykować.
 2. Tatuowanie jest stresujące, a w ciąży stresu powinno się unikać.
 3. Istnieje możliwość wdania się infekcji, a to mogłoby mieć realnie niebezpieczne skutki dla dziecka.
 4. Tatuaż to ingerencja w organizm, a tych powinno się unikać w czasie ciąży.

USG w ciąży - jak szukać specjalisty?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jesteś w ciąży? Tym poważnie zaszkodzisz dziecku! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska