Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz szkoły w Gościkowie

Alicja kucharska
Jubileuszowy program przygotowany przez uczniów, absolwentów i nauczycieli udowodnił, że mała wiejska szkoła także może być kopalnią talentów

Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji szkoły w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Główne uroczystości odbyły się w sali gimnastycznej. Było uroczyście, z uwzględnieniem części oficjalnej i artystycznej. Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialni byli: Agnieszka Hoffmann, Wioletta Matunin, Mariusz Mleczak, Krzysztof Wierzbicki, Małgorzata Jagiełło i Elżbieta Orzechowska. – W prezentacji staraliśmy się uchwycić różnorodność zajęć odbywających się w naszej szkole. Wystąpili uczniowie, absolwenci, ale i sami nauczyciele. Nawiązywaliśmy do tradycji oraz współczesności, znaleźliśmy wspólny mianownik i tak w krótkim programie opowiedzieliśmy o naszej historii – wyjaśnili nauczyciele. Śpiew, taniec, występ sekcji gimnastycznej. Wśród nich liczne podziękowania, kwiaty, życzenia pomyślności i inwestowania w wiejskie placówki oświatowe.

Szkoła w Gościkowie istnieje od 70 lat. Została założona zaraz po II drugiej wojnie światowej. Uczęszczało do niej 83 dzieci przy dwóch pracujących nauczycielkach. W 1973 roku odeszła na emeryturę długoletnia dyrektor szkoły Janina Jabłonowska. Nowym dyrektorem został Stefan Szyperski, który był obecny na wtorkowych uroczystościach. W roku 1989 placówka otrzymała imię Marii Konopnickiej. Sztandar pojawił się wiele lat później, bo dopiero w 2012 roku. W ciągu 70 lat uczniowie brali udział w licznych konkursach przedmiotowych, plastycznych, muzycznych i sportowych. To się nie zmieniło, a szkoła nieustannie osiąga kolejne sukcesy. – Mam do tej szkoły ogromny sentyment. Można powiedzieć, że spędziłam w niej większość swojego życia. Pamiętam, że i moi uczniowie brali udział w licznych konkursach, osiągając przy tym duże sukcesy – powiedziała Barbara Kondracka, emerytowana nauczycielka języka polskiego, która w dużym skupieniu przyglądała się szkolnym kronikom.

W roku 2009 w szkole pojawiła się nowoczesna pracownica komputerowa. Rok później budynek B przeszedł gruntowny remont, dzięki czemu powstał tam oddział przedszkolny. Mieszą się w nim także: sala zabaw, świetlica szkolna, nowoczesna kuchnia i przestronna stołówka. W roku 2011 szkoła wzbogaciła się o nowoczesne boisko Orlik. W ubiegłym roku odnowiono salę gimnastyczną, sukcesywnie remontowane są też pomieszczenia dla klas pierwszych.

Należy podkreślić, że szkoła w Gościkowie jest jedyną szkołą w gminie zlokalizowaną na terenie wiejskim. – Myślę, że jest to zasługa uczniów i nauczycieli, a także lokalnego społeczeństwa. Nieustannie się kształcimy rozwijamy, jesteśmy wyposażani w nowoczesny sprzęt. W szkoły na terenach wiejskich warto inwestować – powiedział Mariusz Mleczak, nauczyciel PSP w Gościkowie. Nie inaczej sądzi sołtys miejscowości, która szczyci się tym, że ma w swoim sołectwie szkołę.

– Nie mam sali wiejskiej, ale mam szkołę – pięknie działającą. Myślę, że ta szkoła funkcjonuje tak dobrze dzięki kompetentnej kadrze, to też kwestia mieszkańców. Do tej szkoły chodziłam ja, moje dzieci. Chodzą też kolejne pokolenia i niech tak zostanie – powiedziała Renata Józefacka, sołtys Gościkowa.

Obecnie szkoła liczy 135 uczniów. Nauczanie odbywa się w siedmiu oddziałach. W szkole pracuje ośmiu pełnozatrudnionych nauczycieli, wszyscy osiągnęli stopień nauczyciela dyplomowanego.

Dyrektor szkoły, Barbara Szymańska sukcesu upatruje w kadrze pedagogicznej. – Do szkoły uczniowie dojeżdżają z sześciu wsi. Staramy się tak pracować, by przyciągać do nas dzieci - pokazywać rodzicom, że nasza, wiejska, szkoła jest równie dobra, jak te w mieście. Pracujemy zespołowo i co najważniejsze, u nas dzieci nie są anonimowe. Znamy wszystkie, a nauczyciele tworzą aurę przyjaźni, a więc uczniowie czują się bezpiecznie. Fenomen szkoły to uczniowie, rodzice dzieci i my – nauczyciele. Mam nadzieję, że za 5 lat będziemy mogli zaprosić na kolejny jubileusz, który będzie też moim pożegnaniem przed odejściem na emeryturę – podsumowała B. Szymańska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska