Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jurgiel: państwa popierają kierunek dotyczący kształtu WPR po 2020

Oprac. AGW
AGW
W poniedziałek 19 lutego obradowała Rada Ministrów Rolnictwa UE (AGRIFISH). Tematem przewodnim spotkania była przyszłość rolnictwa i produkcji żywności. Przedstawiciele resortów dyskutowali nad treścią komunikatu Komisji Europejskiej, dotyczącym Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.

- Kraje poparły polski wniosek w sprawie udziału polityki spójności w realizacji rozwoju obszarów wiejskich - mówił Krzysztof Jurgiel po spotkaniu. Wskazał na 3 ważne punkty omawiane przez Radę: debata na temat płatności obszarowych i rozwoju obszarów wiejskich, biogospodarka oraz produkcja białka w Europie w celu zaspokojenia potrzeb w tym zakresie.

Zobacz też: Wypełnianie wniosku o dopłaty przez internet. Instrukcja krok po kroku [wideo]

- Jeśli chodzi o WPR to po tej już półrocznej debacie od ukazania się komunikatu większość spraw udaje sie ustalić w porozumieniu. Mówie tu o potrzebie dwóch filarów. To po pierwsze. Po drugie o dobrym finansowaniu WPR, aby środki nie były mniejsze, to postulat ministrów. Polska deklaruje zwiększenie składki, jest to rozważane przez polski rząd. Sprawa płatności powiązanych z produkcją, sprawa też rozwoju obszarów wiejskich. Te elementy praktycznie są uzgodnione - przekazał polski minister.

Dalej relacjonował: - Wstępnie poparto sprawę konwergencji, ale jej wysokość będzie zależała od kopert, które zostaną ustalone w maju przez Radę Europejską. Chodzi o wysokość środków, jakie będą przeznaczone na WPR w ramach wspólnych ram finansowych na lata 2021-2027.

Jurgiel: Uważam, że współpraca w ramach Rady Ministrów jest dobra. Praktycznie wszystkie państwa popierają kierunek dotyczący kształtu WPR

Minister Jurgiel w swoim wystąpieniu podkreślił, że problemy występujące na obszarach wiejskich oraz bariery rozwojowe należy likwidować w sposób solidarny, również w wymiarze finansowym, przede wszystkim w zakresie rozwoju przedsiębiorczości, tworzenia nowych miejsc pracy, poprawiania standardów życia na obszarach wiejskich.

Szef polskiego resortu rolnictwa argumentował potrzebę utrzymania płatności związanych z produkcją w sektorach o szczególnym znaczeniu społecznym, gospodarczym czy środowiskowym, by zachować różnorodność unijnego rolnictwa.

"W opinii Polski ważną rolę pełni drugi filar WPR. Polska oczekuje, że również po 2020 roku wsparcie w ramach tego filaru służyć będzie wyrównywaniu poziomów rozwoju wsi i rolnictwa między państwami członkowskimi, w szczególności między Wschodem a Zachodem UE. Dlatego też Polska uważa, że w przyszłym budżecie WPR powinny być zapewnione odpowiednie środki na ten cel, a ich podział powinien być oparty o dotychczasowe kryteria spójnościowe, odzwierciedlające lukę rozwojową poszczególnych krajów i regionów", podaje ministerstwo.

Komisja zapowiedziała przygotowanie strategii w zakresie biogospodarki w drugiej połowie 2018 roku. W czasie posiedzenia komisarz Phil Hogan przedstawił harmonogram prac nad „Unijnym planem białkowym”. Komisja Europejska zamierza opublikować plan białkowy do końca 2018 roku.

Źródła: MRiRW, tvnewsroom.consilium.europa.eu/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jurgiel: państwa popierają kierunek dotyczący kształtu WPR po 2020 - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska