Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro w Krośnie odsłonimy obelisk poświęcony ofiarom Katynia

Leszek Kalinowski
Na obelisku, który zostanie jutro odsłonięty, w środku widnieje krzyż, a po bokach wiszą tablice z nazwiskami zamordowanych w Katyniu.
Na obelisku, który zostanie jutro odsłonięty, w środku widnieje krzyż, a po bokach wiszą tablice z nazwiskami zamordowanych w Katyniu. fot. Ryszard Poprawski
Jutro w samo południe zostanie odsłonięty obelisk poświęcony rozstrzelanym w Katyniu żołnierzom. Ich rodziny opowiedzą o bohaterach, a ks. bp. Adam Dyczkowski odprawi mszę św.

Na cmentarzu komunalnym trwają roboty. Przy obelisku, który stanął w centralnym miejscu nekropolii i ołtarzu polowym. Wokół niego wykładana jest kostka brukowa. Powiększony zostanie plac, by po ustawieniu ołtarza, można bez przeszkód odprawiać msze. Na uroczystości zostanie odnowiony krzyż górujący nad cmentarzem. Grzegorz Lewandowski z firmy z Osiecznicy przyznaje, że trzeba było też wyciąć jedną topolę. Pracy jest dużo, ale do środy wszystko będzie gotowe.

- Obelisk już stanął przed ołtarzem. W miejscu, gdzie obok jakiś czas temu rodzina rozstrzelanego w Katyniu Franciszka Słomińskiego postawiła krzyż z fotografią prawnika, 27-latka. Bo tyle miał lat, gdy zginął. Jego brat Tadeusz mieszka w Krośnie i od lat ocala pamięć o Katyniu - mówi Wojciech Brodziński z urzędu miejskiego. - I tu w kwietniu tego roku posadził on - z myślą o bracie - pierwszy dąb pamięci. Teraz kontynuujemy te działania. Jutro pojawią się kolejne drzewa.

Dęby pamięci to ogólnopolska akacja zainaugurowana przez byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zwykle drzewa te sadzone są przy szkołach, a obok nich ustawiane tablice z nazwiskami pomordowanych w Katyniu i innych miejscowościach. Krośnianie postanowili, że tabliczki umieszczą na specjalnym obelisku i zgłoszą go jako pomnik pamięci narodowej. Uznali też, iż najodpowiedniejszym miejscem refleksji będzie centralny punkt nekropolii.

Na obelisku obok tablicy poświęconej porucznikowi Franciszkowi Słomińskiemu, znajdą się jeszcze trzy inne, na których przeczytamy nazwiska: kapitana Adama Gilewskiego, Bolesława Ziemackiego i porucznika Aleksandra Bułaja. Wszyscy zostali zamordowani przez NKWD strzałem w tył głowy w 1940 roku.

- Podczas uroczystości rodziny, które mieszkają obecnie w naszej gminie, opowiedzą o tych bohaterach, o tamtych okrutnych czasach - dodaje W. Brodziński. - Zgodnie z hasłem wyrytym na obelisku: ,,Katyń… ocalić od zapomnienia".

Ten symbol ufundował burmistrz, tablice są z certyfikatami, takie same umieszczane są w różnych miejscach w Polsce, obelisk pomógł załatwić Włodzimierz Bogucki, kierujący Lubuską Rodziną Katyńską, który wraz z prezesem Związku Sybiraków Weroniką Szymczak, dowódcą Garnizonu Krzysztofem Pobiedzińskim oraz władzami miasta - zapraszam mieszkańców na środowe uroczystości o godz. 12.00. Uroczystą mszę św. odprawi ks. bp. Adam Dyczkowski.

- Dobrze, że takie symbole pamięci pojawiają się w naszym mieście. Zbyt szybko zapominamy o naszej historii, naszych bohaterach. Obelisk będzie nam o nich przypomniał - twierdzi Marek Karlik, który zapewnia, że będzie na jutrzejszym odsłonięciu. - Dla młodych będzie on stanowił pewnego rodzaju lekcję historii. I dodaje: bądźmy patriotami!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska