Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już 6,5 tys. hektarów spłonęło w pożarach, są ranni i ofiary śmiertelne

Redakcja
pixabay.com
W całej Polsce od początku roku pożary objęły już 6445 hektarów. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej odnotowała 15979 pożarów traw. Ich wypalanie jest zupełnie niepotrzebne.

 

Do pożarów traw najczęściej dochodzi w marcu i kwietniu. W ubiegłym roku była to prawie połowa wszystkich odnotowanych w 2015 roku. W tym roku to już 15979 takich zdarzeń (od 1 stycznai do 6 kwietnia), w których rannych zostało 9 osób, 3 kolejne poniosły śmierć - w województwie pomorskim, świętokrzyskim i wielkopolskim, podaje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej pożarów strażacy gasili w województwach śląskim i małopolskim - po ponad 2 tys. razy i powierzchnie ponad 900 ha. 

Wypalanie szkodzi - nie tylko ludziom

Ziemia staje sie jałowa. W pożarze giną m.in.dżdżownice spulchniające glebę, ogień hamuje również "naturalne zjawisko gnicia pozostałości roślinnych, dzięki któremu tworzy się urodzajna warstwa gleby", przypomina ARiMR. Życie tracą owady np. pszczoły i dziko żyjące zwierzęta takie jak jeże, zające, lisy czy kuropatwy. W pożarach zostają też pozbawione siedlisk.

Wypalanie obniża wartość plonów o 5-8%; pogarsza się skład botaniczny siana. Niszczone są rośliny motylkowe. Zdecydowanie zwiększa się udział chwastów. Według  naukowców, po takim pseudo-użyźniającym zabiegu ziemia potrzebuje KILKU lat  by powrócić do plonów sprzed pożaru.

 

Kolejne ujemne skutki wypalania traw to niszczenie warstwy próchnicy, wraz z nią bakterii i grzybów. Ginie świat mikroorganizmów, niezbędny do utrzymywania równowagi biologicznej życia. Azot w wysokiej temperaturze łatwo sie utlenia. "Palące się trawy czy chwasty mogą wytwarzać toksyczne substancje, które zatruwają zarówno glebę, wody gruntowe jak również niszczą atmosferę", przestrzega ARiMR. To tylko część negatywnych efektów wypalania traw. 

 

Konsekwencje mogą być bolesne

Za wypalanie traw można trafić do więzienia, nawet na 10 lat, kodeks wykroczeń przewiduje do 5 tys. zł grzywny. Wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych zabrania Ustawa o ochronie przyrody i o lasach. 

 

Ubiegasz się o dopłaty? Jesteś zobowiązany do NIE wypadalania traw. ARiMR w przeciwnym razie może nakładac kary. wszystkie płatności bezpośrednie mogą być pomniejszone o 3%.Kara może być przez Agencję zwiększona lub zmniejszona. Jeśli rolnik świadomie wypala grunty rolne całkowita kwota należnych mu płatności może być obniżona nawet o 20% , "a w zupełnie skrajnych przypadkach, np. stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok".

Szacowane straty w wyniku pożarów traw w 2015r. to 31 247 000 złotych 

 

Źródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Już 6,5 tys. hektarów spłonęło w pożarach, są ranni i ofiary śmiertelne - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska