Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już nie fałszywy policjant czy wnuczek. Teraz oszuści udają rachmistrzów! Uważaj, chcą wyłudzić Twoje dane

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Osoby, które nie spiszą się same będą musiały porozmawiać z rachmistrzami spisowymi.
Osoby, które nie spiszą się same będą musiały porozmawiać z rachmistrzami spisowymi. Pexels
Od początku kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny. Jest on obowiązkowy i przeprowadzany m.in. metodą samospisu internetowego. Osoby, które nie spiszą się same, będą musiały porozmawiać z rachmistrzami spisowymi. Choć ci swoją pracę rozpoczną dopiero w maju, to już teraz pojawiają się informacjami o oszustach, którzy się pod nich podszywają.

Uważaj na fałszywych rachmistrzów

Oszuści nie próżnują - wciąż zmieniają swoje metody i dostosowują je do nowych warunków. Teraz podszywają się pod osoby pracujące na rzecz spisu powszechnego i próbują uzyskać od nas cenne informacje, których nie powinniśmy powierzać nikomu obcemu. Dlatego powinniśmy pamiętać, że:

  • Rachmistrzowie spisowi rozpoczynają prace 4 maja - każdy, kto zadzwoni lub zapuka do naszych drzwi przed tym terminem, najprawdopodobniej jest oszustem.
  • Rachmistrzowie będą do nas dzwonić wyłącznie z dwóch numerów telefonu: 22 279 99 99 lub 22 82 88 888
  • Rachmistrzowie najprawdopodobniej nie będą wychodzić w teren. Ze względu na sytuację epidemiczną na razie skończy się na telefonach.

Co ważne - rachmistrzowie nie mają prawa pytać nas o status majątkowy, oszczędności czy cenne przedmioty, które mamy w domu. Jeśli podejrzewamy, że koś podszywa się po rachmistrza - powinniśmy natychmiast zgłosić sprawę na policję.

Po co nam spis powszechny?

Spis odbywa się raz na dekadę i jest obowiązkowy. Nie można odmówić jego wykonania, bo każdego obywatela obligują do tego przepisy. Odmowa wiąże się z karą grzywny, która może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Udzielenie odpowiedzi jest całkowicie bezpieczne, bo nasze dane nie zostaną wykorzystane indywidualnie. Posłużą jedynie do stworzenia zbiorczego zestawienia, które
pozwoli dowiedzieć się między innymi, ilu dokładnie nas jest, jak żyjemy i jacy jesteśmy.

Więcej o tym przeczytasz tutaj:

Z czego trzeba się "wyspowiadać"?

Udzielenie odpowiedzi na wszystkie zagadnienia może zająć kilkanaście minut. Pytań jest sporo, a dotyczą między innymi naszego wieku, płci, miejsca zamieszkania i stanu cywilnego. Co istotne, wszystkie dane podawane w spisie muszą dotyczyć stanu na koniec marca. Odpowiedzieć musimy także na pytania dotyczące tego, z kim dzielimy dom, a także... ile pokoi z oknem mamy w mieszkaniu oraz czy korzystamy z odnawialnych źródeł energii. Wśród zagadnień są także te dotyczące pracy zawodowej lub powodów bezrobocia.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska