Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już w sobotę rocznica koronacji Matki Bożej Rokitniańskiej

Dariusz Brożek
Rokitno to dawna posiadłość cystersów z Bledzewa. W latach 1740-1762 zakonnicy wybudowali tam świątynię wg projektu królewskiego architekta Karola Marcina Frantza. Konsekrowany w 1748 r. kościół w latach zaborów był jednym z filarów polskości i katolicyzmu na Ziemi Międzyrzeckiej. We wrześniu 2001 r. papież Jan Paweł II podniósł ją do rangi bazyliki mniejszej, co ogłoszono 3 maja 2002 r. podczas diecezjalnych uroczystości Matki Bożej Królowej Polski. Rok temu sanktuarium w Rokitnie zwyciężyło w plebiscycie Czytelników "GL” na Cuda Ziemi Lubuskiej.
Rokitno to dawna posiadłość cystersów z Bledzewa. W latach 1740-1762 zakonnicy wybudowali tam świątynię wg projektu królewskiego architekta Karola Marcina Frantza. Konsekrowany w 1748 r. kościół w latach zaborów był jednym z filarów polskości i katolicyzmu na Ziemi Międzyrzeckiej. We wrześniu 2001 r. papież Jan Paweł II podniósł ją do rangi bazyliki mniejszej, co ogłoszono 3 maja 2002 r. podczas diecezjalnych uroczystości Matki Bożej Królowej Polski. Rok temu sanktuarium w Rokitnie zwyciężyło w plebiscycie Czytelników "GL” na Cuda Ziemi Lubuskiej. fot. Dariusz Brożek
W minionym roku rokitniańskie sanktuarium zwiedziło około 350 tys. osób. Pielgrzymów z całego świata przyciąga obraz Matki Bożej Rokitniańskiej, a także powstająca przy bazylice kalwaria i muzeum z licznymi pamiątkami po papieżu.

Nad panoramą Rokitna górują dwie strzeliste wieże. To jedyna w regionie bazylika i jednocześnie diecezjalne sanktuarium. Jego najcenniejszym skarbem jest słynący z licznych cudów uzdrowień obraz Matki Bożej Rokitniańskiej - patronki diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Przed kilkoma dniami spotkaliśmy tam grupę pielgrzymów ze wsi Jeziora pod Świebodzinem. Przyjechali tam z dziećmi, które miały ostatnio pierwszą komunię.

- To taka tradycja w naszej wsi. Po pierwszej komunii jeździmy z dziećmi do Rokitna, podziękować patronce diecezji za liczne łaski. To wyjątkowe miejsce - mówi Wiesława Horecka.

Relikwie w muzeum

Wyjątkowym miejscem jest także Kalwaria Rokitniańska, którą księża budują między sanktuarium i jez. Lubikowskim. Wzdłuż polnej drogi o długości ponad 4 km powstało już kilkanaście stacji, budowane są następne. Od 2002 r. przez świętami Wielkanocy odbywają się tam procesje. W ostatniej uczestniczyło około tysiąca wiernych z naszego regionu.

- Każdego roku odwiedza nas około 350 tysięcy pielgrzymów - szacuje wicekustosz ks. dr Józef Tomiak.

W muzeum przy sanktuarium księża zgromadzili m.in. wiele pamiątek po papieżu. Np. szatę, w której Jan Paweł II odprawiał nabożeństwo na gorzowskich błoniach podczas pielgrzymki do Polski w 1997 r. Dla wielu pielgrzymów te przedmioty są już relikwiami, choć proces beatyfikacyjny papieża jeszcze trwa. - Dla nas jest już świętym - mówią.

W sobotę wielka rocznica

Od blisko 350 lat pielgrzymów przyciąga do Rokitna obraz Matki Bożej Rokitniańskiej. Równo 20 lat temu papież Jan Paweł II poświęcił w Watykanie złotą koronę, papieską złotą różę i srebrny różaniec, którymi później przyozdobiono cudowny obraz. Uroczysta koronacja z udziałem Episkopatu Polski i blisko 150 tys. wiernych odbyła się 18 czerwca 1989 r.

- Właśnie kończymy przygotowania do uroczystości z okazji dwudziestej rocznicy koronacji. Obchody zaczną się już w piątek. Ich ukoronowaniem będzie nabożeństwo pontyfikalne, które w sobotę w południe odprawi arcybiskup Józef Michalik. Koncelebrować je będzie ponad 20 biskupów. Spodziewamy się nawet kilkudziesięciu tysięcy gości - zapowiada ks. J. Tomiak.

Podczas uroczystości poświęcony zostanie ufundowany przez wiernych spiżowy pomnik Jana Pawła II oraz korona dla kopii obrazy MB Rokitniańskiej w Kostrzynie nad Odrą.

Program obchodów XX rocznicy

Piątek, 12 bm

* 16.00, ogrody wokół bazyliki - Droga Krzyżowa, przewodniczy ks. prałat Witold Andrzejewski
* 17.00, bazylika - nieszpory o Matce Bożej. Przewodniczy ks. bp Stefan Regmunt, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
* 18.00, bazylika - wykonanie Kantaty Rokitniańskiej. Kompozycja Marka Jasińskiego, wykonanie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej i chór Politechniki Szczecińskiej
* 19.00, bazylika - msza święta. Przewodniczy kard. Henryk Gulbinowicz
* 21.00, bazylika - apel maryjny. Przewodniczy bp Antoni Stankiewicz
* 21.30, bazylika - akatyst ku czci NMP. Przewodniczy ks. Zygmunt Zapaśnik
* 23.00, bazylika - modlitwa różańcowa, cześć radosna. Przewodniczy ks. kan. Tadeusz Kondracki, kustosz rokitniańskiego sanktuarium
* 24.00, bazylika - pasterka maryjna w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Przewodniczy bp Paweł Socha

Sobota, 13 bm

* 2.00-5.00, bazylika - czuwanie modlitewne Odnowy w Duchu Świętym, Neokatechumenatu, Apostolatu Maryjnego. Przewodniczą ks. Andrzej Sapieha, ks. Tomasz Gierasimczyk, ks. kan. Zygmunt Zimnawoda
* 6.00, bazylika - godzinki o niepokalanym poczęciu NMP. Przewodniczy ks. infułat Roman Hermaciński
* 7.00, bazylika - msza święta. Przewodniczy ks. prałat Władysław Pawlik
* 8.00, bazylika - modlitwa różańcowa, tajemnice światła. Przewodniczy ks. kan. Henryk Grzadko
* 9.00, kalwaria rokitniańska - misterium męki pańskiej. Przewodniczy ks. kan. Robert Patro
* 9.00, bazylika - nabożeństwo ,,Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie Syn''. Przewodniczy ks. Dariusz Orłowski
* 10.30, plac przed bazyliką, program poetycko-muzyczny ,,Matka Boża Hetmańska na straży wolności'' w wykonaniu aktorów Teatru Gorzowskiego i Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze
* 12.00, plac przed bazyliką - msza święta pontyfikalna. Przewodniczy abp Józef Michalik
* 14.00, plac przed bazyliką - dedykowany papieżowi Janowi Pawłowi II program artystyczny ,,Santo Subito'' w wykonaniu zespołu pieśni i tańca Śląsk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska