Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już za niedługo w Zielonej Górze zabrzmią trąby wszelakie. Przed nami szósta edycja międzynarodowego "Corno Brass Music Festival"

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Nazwa festiwalu nawiązuje do włoskiego słowa "Corno" oznaczającego róg. Natomiast słowo "Brass" oznacza po angielsku mosiądz, czyli stop miedzi i cynku. Materiał ten w większości jest wykorzystywany do wyrobu m.in. trąbek, waltorni i innych instrumentów z grupy dętych blaszanych.
Nazwa festiwalu nawiązuje do włoskiego słowa "Corno" oznaczającego róg. Natomiast słowo "Brass" oznacza po angielsku mosiądz, czyli stop miedzi i cynku. Materiał ten w większości jest wykorzystywany do wyrobu m.in. trąbek, waltorni i innych instrumentów z grupy dętych blaszanych. Jarosław Wnorowski
Tegoroczna edycja Corno – Brass Music Festival (czyli festiwalu muzycznego instrumentów dętych blaszanych) odbędzie się w dniach 15–20 sierpnia 2022. Zapowiedziano sześć koncertów o zróżnicowanym charakterze, podczas których w głównej roli wystąpią: waltornia, trąbka, puzon i tuba. Usłyszymy także Orkiestrę Filharmonii Zielonogórskiej pod kierunkiem Radka Baboraka oraz zespół jazzowy z Nikolą Kołodziejczykiem na czele. Redakcja objęła wydarzenie swoim patronatem.

Zielonogórski pomysł

Corno Brass Music Festival to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego odbywają się koncerty kameralne i symfoniczne, międzynarodowe warsztaty instrumentalne, lekcje indywidualne i grupowe, zajęcia ze zdrowej postawy ciała, wykłady, wystawa instrumentów oraz wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności w kilku lokalizacjach Zielonej Góry. Idea festiwalu to pomysł dwóch zielonogórzan – waltornistów - Łukasza Łacnego i Macieja Baranowskiego, absolwentów zielonogórskiej Państwowej Szkoły Muzycznej. Obaj byli uczniami Iwana Moroza (waltornisty Filharmonii Zielonogórskiej). Potem Panowie rozjechali się po świecie: Łukasz wylądował we Wrocławiu, gdzie jest solistą Narodowego Forum Muzyki, a Maciej koncertuje w Niemczech, najpierw w Berlinie, a obecnie we Frankfurcie nad Menem.

Potęga mosiądzu

To unikatowy i jedyny tego typu Festiwal w Polsce, obecnie największy zarówno w kraju, jak i w tej części Europy. Jego nazwa nawiązuje do włoskiego słowa "Corno" oznaczającego róg. Natomiast słowo "Brass" oznacza po angielsku mosiądz, czyli stop miedzi i cynku. Materiał ten w większości jest wykorzystywany do wyrobu m.in. trąbek, waltorni i innych instrumentów z grupy dętych blaszanych. Na festiwalu niestety nadal nieobecne jest (przynajmniej programowo) eufonium, odmiana tenorowa tuby, będąca w orkiestrach dętych odpowiednikiem wiolonczeli w orkiestrze symfonicznej. Jako ciekawostkę dodam, że z kolei instrumenty dęte drewniane jak: obój, klarnet, fagot, ale także i flety, powstają z twardego drewna (zwykle jest to grenadilla lub długo sezonowany klon).

Tak było w 2021 roku (link do artykułu poniżej)

Od klasyki do jazzu

W programie Corno, znajdzie się prawie każdy gatunek muzyki.

  • 16.08 o godz. 20, w Piekarni Cichej Kobiety, inauguracja koncertem pt. Brandon Ridenour + Trio Stryjo. W programie premiera utworu Nikoli Kołodziejczyka (zamówienie festiwalu), kompozycje własne wykonawców, a także improwizacje powstające na żywo podczas koncertu. Wstęp płatny.

Jak podają organizatorzy:

Stryjo łamie schematy jazzowego trio i wprowadza tam procesy demokratyczne i interaktywność. Zamiast budować utwory z typowych klocków oni opowiadają historie. Większość poszukujących muzyków kieruje dziś swe poszukiwania w stronę grania free, ale Stryjo ma co innego na myśli – liryczne i wciągające wspólne opowieści, które mówią o szacunku i wartości słuchania w muzyce.

  • 17.08, godz. 19, Koncert kameralny, Filharmonia Zielonogórska, sala kameralna, wstęp wolny

    W koncercie wystąpią artyści festiwalu solo oraz w różnych konstelacjach kameralnych. W programie utwory Roberta Schumanna i Trygve Madsena.

  • 18.08, 19, Koncert muzyki filmowej, Filharmonia Zielonogórska, sala MCM, wstęp płatny

    Koncert poprowadzą: legendarny waltornista Hollywood Studio, ulubieniec Johna Williamsa – James Thatcher, Jeroen Berwaerts trębacz oraz wykładowca Hochschule für Musik w Hanowerze i Royal Academy of Music w Londynie oraz Thomas Røisland – tubista Duńskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. W programie muzyka najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej – Johna Willamsa, Jerry’ego Goldsmitha, Jamesa Hornera, z takich filmów jak: Star Trek, Rocky, Gwiezdne Wojny, Gniew oceanu, w opracowaniu na duże składy dęte blaszane.

  • 19.08., godz. 19, Koncert muzyki klasycznej oraz recital Radka Baboraka, Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, wstęp płatny

    Światowej sławy czeski waltornista Radek Baborák poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Zielonogórskiej oraz wystąpi jako solista koncertu. Wystąpią także: trębacz Filharmonii Berlińskiej – Andre Schoch, trębacz Jeroen Berwaerts, puzonista Lars Karlin oraz tubiści Roland Szentpali i Thomas Røisland. W programie: Antonio Vivaldi – Koncert na dwie trąbki RV 537, Leopold Mozart – Koncert D-Dur na puzon altowy i orkiestrę (opr. L. Karlin), Georg Philipp Telemann – Koncert na dwie tuby e-moll (opr. R. Szentpali), Robert Planel – Koncert na trąbkę, Giovanni Punto – Koncert na róg F-dur nr 5.

  • 20.08., godz. 17, Koncert promenadowy "Akademia Blachy", Amfiteatr przed Filharmonią Zielonogórską, wstęp wolny

    Młodzi instrumentaliści dęci, przy wsparciu międzynarodowej klasy artystów CORNO – Brass Music Festival, wykonają imponujące, głośne i energetyczne aranżacje muzyki klasycznej i filmowej.

  • 20.08, godz. 19, Koncert Finałowy - Adam Rapa i Corno Brass Ensemble, sala MCM, wstęp płatny,

    Tematem przewodnim koncertu finałowego będzie muzyka Adama Rapy, inspirowana słynnymi kompozycjami klasycznymi i latynoamerykańskimi.

Więcej szczegółów na stronie festiwalu >>>>>>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska