Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalambury, skoki w workach czy zwijanie kasety magnetofonowej – takie zadania mieli uczestnicy historycznej gry miejskiej Gorzów 1981 r.

Marzena Gruszczyńska
Wideo
od 16 lat
Gorzowskie wydarzenia związane ze stanem wojennym w Polsce były fabułą historycznej gry terenowej, którą zorganizowano na początku grudnia. Gracze musieli odwiedzić pięć punktów na terenie miasta, związanych z protestami, które obywały się w grudniu 1981 r. Były to: mural z kasetami produkowanymi w Stilonie, budynek ówczesnej siedziby Milicji Obywatelskiej, teren po byłych Zakładach Mechanicznych Ursus, ZREMB na ulicy Fabrycznej oraz budynek dawnej fabryki Silwana.

Z każdym z tych miejsc oraz wydarzeń rozgrywających się w przeszłości były związane zadania, które uczestnicy musieli wykonać na czas.

Wygrywała drużyna, która rozwiązała wszystkie zagadki lub wykonała czynności fizyczne najszybciej.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna o nazwie – nomen omen – „Błyskawice”, a była to rodzina z Gorzowa: ojciec i dwie nastoletnie córki. Miejsce drugie przypadło w udziale grupie znajomych pod nazwą „Error 404”, a trzecie miejsce zajęła drużyna o nazwie „Gorzowscy tajniacy”.

Dla wszystkich uczestników udział w grze to była świetna zabawa, mimo sporego chłodu i prawdziwie zimowej aury, ale przede wszystkim była to też bardzo ciekawa lekcja historii – mówią organizatorzy: Stowarzyszenie NOVUM i Fundacja Kuźnica.


Młodzież i dzieci mogły dowiedzieć się czegoś więcej o przeszłości miasta w kontekście zbliżającej się 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
. Przed każdym zadaniem animator w danym punkcie opowiadał uczestnikom, jakie wydarzenia miały tutaj miejsce uzasadniając tym samym konkretne zadanie.

Projekt zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronat honorowy – Wojewoda Lubuski. Gazeta Lubuska i Nasze Miasto Gorzów były patronami medialnymi.

Kalambury, skoki w workach czy zwijanie kasety magnetofonowej – takie zadania mieli uczestnicy historycznej gry miejskiej Gorzów 1981 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska