Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kamień Mały, Dąbroszyn i Krześniczka bez pitnej wody. Znaleziono w niej bakterie coli

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Woda nie nadaje się do spożycia, ponieważ wykryto w niej bakterie coli.
Woda nie nadaje się do spożycia, ponieważ wykryto w niej bakterie coli. archiwum
Gorzowski sanepid wydał decyzję o braku przydatności do spożycia wody w trzech wsiach w gminie Witnica. To Dąbroszyn, Kamień Mały i Krześniczka. Mieszkańcy korzystają z wody z beczkowozów i butelek.

Decyzja o nieprzydatności wody do spożycia wydano w środę, 23 sierpnia. Powodem było znalezienie bakterii z grupy coli w próbce wody. Sanepid informuje, że próbkę wody pobrano do badania 21 sierpnia. Wodociąg publiczny w Kamieniu Małym produkuje wodę w ilości 171 m3 na dobę i zaopatruje w wodę ok. 1119 mieszkańców miejscowości: Kamień Mały, Dąbroszyn, Krześniczka, Mościczki.

Sanepid informuje, że woda z sieci wodociągowej może być używana wyłącznie do spłukiwania urządzeń sanitarnych.

- W dniu, kiedy otrzymaliśmy od snepidu decyzję o nieprzydatności wody do spożycia, niezwłocznie poinformowaliśmy o tym mieszkańców, rozmawialiśmy też z sołtysami. Do Dąbroszyna i Kamienia Małego został wysłany beczkowóz z wodą pitną, mieszkańcy Krześniczki otrzymali wodę w butelkach. Dziś już w każdej z tej miejscowości były beczkowozy, dodatkowo sołtysi dysponują wodą butelkowaną - mówi Przemysław Jocz, prezes Miejskich Zakładów Komunalnych w Witnicy.

Władze MZK dodają, że woda była pobierana z kranu na zapleczu jednego ze sklepów w Dąbroszynie. - Nie wykluczamy, że mogło dojść do zanieczyszczenia próbki - mówi P. Jocz. Dodaje jednak, że w przypadku stwierdzenia bakterii w wodzie, przepisy są jednoznaczne. - W tej chwili woda w wodociągach w tych miejscowościach jest chlorowana, wodociągi są płukane. Pobrano dodatkowe próbki, jeśli badanie nie wykaże w nich bakterii, woda powinna być ponownie zdatna do spożycia w piątek, 25 sierpnia. Będziemy o tym mieszkańców informować na bieżąco - mówi P. Jocz.

Zobacz wideo: Ani do picia, ani do mycia, tylko do spłukiwania toalety. W wodzie w Będzinie wykryto bakterie

Przeczytaj też: Strach przed bakterią coli w wodzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska