Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienica z Kożuchowa należy do najpiękniejszych w Polsce. Rzeczywiście wygląda okazale. Została doceniona w konkursie Fasada Roku 2020

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Kamienica z Kożuchowa należy do najpiękniejszych w Polsce. Rzeczywiście wygląda okazale
Kamienica z Kożuchowa należy do najpiękniejszych w Polsce. Rzeczywiście wygląda okazale Materiały prasowe konkursu Fasada Roku 2020
Głośno się zrobiło o kamienicy „Pod Aniołem” z Kożuchowa. Zwyciężyła w konkursie Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek zabytkowy po renowacji”.
  • Kamienica, która została doceniona w ogólnopolskim konkursie Fasada roku 2020, mieści się na skrzyżowaniu ulic Traugutta i Słowackiego w Kożuchowie.
  • Kamienica będzie reprezentować Polskę w międzynarodowym konkursie Baumit Life Challenge 2022, której laurem jest tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Co warto zobaczyć w Kożuchowie? Na pewno kamienicę "Pod Aniołem"

Zwycięska kamienica to trójkondygnacyjny budynek wybudowany pod koniec XIX wieku. - Baczny obserwator z pewnością zwróci uwagę na mocno dekoracyjną elewację frontową, pokrytą jasną klinkierową okładziną ceglaną zestawioną z partiami tynkowanymi, ozdobioną sztukaterią i zwieńczoną attyką. Choć autor projektu nie jest znany, to patrząc na zastosowany głęboki detal architektoniczny w postaci gzymsów, boniowania, opasek, płycin i motywów ornamentalnych można odnieść wrażenie, że architekt czerpał z wielu stylistyk – barokowej i klasycystycznej - czytamy w opisie budynku w materiałach z konkursu.

Kamienica została wpisana do rejestru zabytków. Za swoich dobrych, przedwojennych czasów górowała nad placem DenkmalPlatz. Organizatorzy konkursu przypominają, że upływający czas nie był łaskawy dla zabytku. Odpadał tynk, stolarka okienna była zniszczona, a sztukateria zabrudzona i spękana. Konstrukcja balkonów była skorodowana. A, co najgorsze, nieszczelny był dach budynku.

Kożuchów miasto zabytków, takim hasłem promuje się gmina. Z góry dobrze widać zachowany układ ulic, kształty budynków. Podziwiajcie na kolejnych zdjęciach w galerii. Wystarczy przesunąć lub kliknąć następne.

Kożuchów z góry. Rzadka okazja zobaczyć miasto z takiej pers...

Gruntowny remont zabytku w Kożuchowie

- Zły stan techniczny budynku dawał o sobie znać szczególnie mieszkańcom Traugutta 11. Dlatego włodarze miasta podjęli decyzję o rozpoczęciu prac renowacyjnych, wspierając inicjatywę dofinansowaniem z budżetu gminy. Od strony projektowej nad pracami czuwała Pracownia Projektowa Renowacja Doroty Krupki z Zielonej Góry - czytamy w opracowaniu organizatora konkursu.

– Przy renowacji kamienicy w Kożuchowie prace rozpoczęliśmy od dokładnego zapoznania się ze stanem technicznym obiektu oraz ustaleniem przyczyn powstałych zniszczeń. Przeprowadziliśmy także kwerendę archiwalną oraz badania stratygraficzne na obecność występowania historycznej polichromii na elewacji i elementach klatki schodowej. Dużym wyzwaniem było przyjęcie takich rozwiązań, które pozwoliłyby wykonać naprawę i restaurację jednych elementów bez spowodowania zniszczeń pozostałych - wyjaśnia Dorota Krupka z Pracowni Projektowej Renowacja.

Kompleks pałacowo-parkowy w Solnikach (koło Kożuchowa)  jest na co dzień niedostępny dla turystów a jedynie udostępniany pod imprezy okolicznościowe. W niedzielę, 16 czerwca pojawiła się wyjątkowa okazja. Właściciele zaprosili Lubuszan do spędzenia słonecznego dnia w pięknych okolicznościach przyrody i klimatycznych wnętrzach. Można było zobaczyć odrestaurowane wnętrze pałacu, obrazy wykonane podczas jednego z plenerów plastycznych słuchaczy Uniwersytetu Zielonogórskiego  i  XIX-wieczną oranżerię. Zobacz również: Zamek w Broniszowie. Klimatyczne miejsce z ciekawą historąKażdy skusił się również na spacer po parku. I nie ma się co dziwić. Na ponad 4,5 ha znajduje się ponad 200 gatunków roślin, w tym te rzadko spotykane jak tulipanowiec czy platan. Niedzielne spotkanie odbyło się w ramach Lubuskiego Paszportu Turystycznego Zielone Grona. Kolejne dni otwarte w pałacu odbędą się 14 lipca, 25 sierpnia i 15 września. Jak zdobyć Lubuski Paszport Turystyczny?

Pałac w Solnikach. To miejsce jest na co dzień niedostępne. ...

Remont elewacji objął przede wszystkim zabezpieczenie spękanych murów, wyczyszczenie i naprawie cegły, odtworzenie i uzupełnienie detali architektonicznych oraz renowację historycznej stolarki okiennej i drzwiowej. Wyremontowano także klatkę schodową, mur podwórka i dach. Wykonana została też izolacja przeciwwilgociowa murów i ocieplono budynek od strony bez dekoracji. Prace zakończyły się w lipcu 2020 r.

* Organizatorem konkursu jest Baumit. To marka budowlana, która powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding. Konkurs odbywa się od 14 lat. Jest organizowany 5 kategoriach. Obiekt zwycięski w każdej z kategorii otrzymuje nagrodę główną.

Zobacz też wideo:
Tak dzisiaj wygląda dwór w Mirocinie Górnym

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska