Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienice się odradzają jak feniks z popiołów

Beata Bielecka
- Remontując kamienice na deptaku odtworzyliśmy także wygląd starych balustrad na balkonach - mówi Bartosz Lutycz.
- Remontując kamienice na deptaku odtworzyliśmy także wygląd starych balustrad na balkonach - mówi Bartosz Lutycz. Beata Bielecka
Niemcy zostawili słubiczanom piękne budynki. Niektóre przez lata popadały w ruinę. Teraz wiele odzyskuje dawny blask.

- Najłatwiej byłoby niektóre budynki obkleić styropianem i zrobić nowe elewacje, ale wtedy schowalibyśmy też ich historię - mówi zarządca nieruchomości Bartosz Lutycz, którego pasją stało się odnawianie zabytkowych kamienic w mieście.
Namówił na to niedawno właścicieli wielu budynków, które teraz zachwycają detalami architektonicznymi i nowymi elewacjami.

- Nie idziemy na łatwiznę, staramy się odtworzyć stan pierwotny, choćby na podstawie historycznych zdjęć, z konserwatorem zabytków ustalamy każdy szczegół - opowiada B. Lutycz. - Raz nawet musieliśmy wykuć kawałek tynku i zawieźć do Gorzowa, żeby konserwator mógł dobrać kolor elewacji najbardziej zbliżony do tego, jaki był przed wojną - wspomina renowację kamienicy na rogu Mickiewicza i Jedności Robotniczej. - Ręcznie odlewaliśmy też jedyną zachowaną kolumnę na budynku, żeby móc odtworzyć pozostałe siedem - wspomina.
Z takim nastawieniem pochodzono też do remontów innych starych budynków.

Kilka tygodni temu rusztowania zniknęły m.in. z budynku przy Narutowicza 19, trochę wcześniej z placu Bohaterów 13 czy ul. Żeromskiego 15, odsłaniając piękno wyremontowanych budowli.
Przy Narutowicza, od 36 lat, mieszka Piotr Olchowski. - Nie pamiętam, żeby w tym czasie był tu jakiś remont - mówi. Opowiada, że trzy lata mieszkańcy przygotowywali się do tej inwestycji (kosztowała 165 tys. zł). Zdobyli na nią ze Skarbu Państwa 15 proc. premię (liczoną od kwoty inwestycji) bo wykonali termomodernizację budynku.

Wspólnota wzięła też na remont kredyt w banku. Spłacać go będzie przez 15 lat. - W tym celu podnieśliśmy fundusz remontowy z 1 zł za mkw mieszkania na 3,17 zł - opowiada B. Lutycz. - W planach mamy też teraz remonty innych bardzo ciekawych architektonicznie budynków: przy ul. Reja 4, Jedności Robotniczej 11, placu Wolności 6 i 9, placu Przyjaźni 2 - wylicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska