Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienny fallus z nepalskich kapliczek

Maciej Wilczek [email protected] 068 324 88 23
Proj. okładki Tomasz Brzozowski
Katmandu, stolica Nepalu. Wzdłuż zbocza wzgórza ciągnie się szereg niewielkich kapliczek. W każdej znajduje się kamienny fallus poświęcony Śiwie.

[galeria_glowna]
Zostały zbudowane dla upamiętnienia kobiet, które przybyły tu, aby popełnić sati, obrzęd spalenia żywcem obok swego zmarłego męża.

Tak o zakazanym w 1829 roku przez Brytyjczyków indyjskim obrzędzie pisze Michael Palin w książce "Himalaje" - właśnie wydanej przez krakowskie wydawnictwo Insignis Media.

Kim Jest Michale Palin? To aktor, pisarz, podróżnik, satyryk, członek grupy Monty Pythona. To także autor podróżniczych cykli telewizji BBC. Zanim powstała książka Palin przez 6 miesięcy wędrował przez Himalaje od przełęczy Chajber, Hindukusz, Nepal, Chiny, Indie, Birmę, a potężnej delcie Brahmaputry w Bangladeszu kończąc.

Rongbuk pod Mont Everestem

Tak Palin opisuje swój pobyt w tym tajemniczym miejscu:"...Wiał ostry wiatr, od czasu do czasu jego podmuchy były tak sile, że bałem się, iż powyrywają okna z ram.

Leżałem bezsenny z wyschniętymi ustami, pomimo że co jakiś czas zwilżałem gardło wodą... Latryna nie nadaje się do użytku. Bardzo trudno trafić w otwór zredukowany do szczeliny przez skamieniałe ekstrementy pokoleń poprzednich użytkowników...".

Autor w swoich opisach jest bardzo wiarygodny, czasem może zbyt naturalistyczny, ale ten typ narracji sprawia, że książkę czyta się od deski do deski. Ponadto znakomite opisy krain przez, które Palin wędruje, sprawiają wrażenia jakbyśmy sami przemierzali potężne góry, spotykali tajemniczych ludzi, uczestniczyli w obrzędach religijnych.

W Lhasie stolicy Tybetu

To miejsce niebywałe. Z najpiękniejszym chyba na świecie pałacem Potala. To również miejsce dumy Tybetańczyków. Nie wolno mylić pałacu Potala z placem Potala - to drugie miejsce to miejsce upokorzenia tego dzielnego ludu. W miejscu zasypanego jeziora i zburzonych starych domów Tybetańczyków powstał plac, na którym miano świętować 20. Rocznicę powołania Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.

Czy może być coś równie cynicznego i okrutnego?
Palin w swojej książce doskonale pokazuje historię Tybetu. Między wierszami przemyca wyjątkowo interesujące informacje dotyczące Tybetańczyków, ich wyjątkowego charakteru, dzięki któremu do dzisiaj, mimo nacisków Chińczyków, nie utracili swojej tożsamości narodowej.

"Himalaje" są napisane z dużą lekkością, przesycone także delikatnym humorem, dostarczają sporej dawki wiedzy, czasem zmuszają do zadumy, czasem wzruszają.
Dodam jeszcze, że "Himalaje tłumaczył Andrzej Magnuszewski, a całość jest opatrzona świetnymi zdjęciami Basila Pao. Premiera już dzisiaj - 12 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska