Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaplica na winnicy. Mało znany zabytek w Zielonej Górze!

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Nie wszyscy wiedzą, ale przy ul. Aliny 17 znajduje się zabytkowa kaplica pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny wzniesiona w Zielonej Górze po 1314 roku, jako dar mieszkańców za opiekę w czasie epidemii dżumy. Jak dziś prezentuje się tzw. kaplica na winnicy? Historia kaplicy na winnicyWedług podań historycznych ofiarą epidemii dżumy padło ok. 700 mieszkańców ówczesnej Zielonej Góry. Część osób schroniła się jednak na terenie winnic, aby przeczekać zarazę. Ci, którym udało się przeżyć, w podzięce zbudowali z okolicznych kamieni kaplicę maryjną. Pierwotnie budynek był drewniany, ale w XV wieku doszło do jego przebudowy, ściany zostały zastąpione kamieniem.Warto także wspomnieć, że w XIX wieku budowla stała się własnością jednego z winiarzy, który postanowił prowadzić w tym miejscu karczmę i serwować wino. Dopiero po wojnie, w 1947 roku budowla odzyskała swój sakralny charakter. Została także odnowiona. Obecnie kaplica stoi w urokliwym parczku, który znajduje się tuż obok kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.Wideo: Czy deptak zielonogórski powinien zostać poszerzony?
Nie wszyscy wiedzą, ale przy ul. Aliny 17 znajduje się zabytkowa kaplica pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny wzniesiona w Zielonej Górze po 1314 roku, jako dar mieszkańców za opiekę w czasie epidemii dżumy. Jak dziś prezentuje się tzw. kaplica na winnicy? Historia kaplicy na winnicyWedług podań historycznych ofiarą epidemii dżumy padło ok. 700 mieszkańców ówczesnej Zielonej Góry. Część osób schroniła się jednak na terenie winnic, aby przeczekać zarazę. Ci, którym udało się przeżyć, w podzięce zbudowali z okolicznych kamieni kaplicę maryjną. Pierwotnie budynek był drewniany, ale w XV wieku doszło do jego przebudowy, ściany zostały zastąpione kamieniem.Warto także wspomnieć, że w XIX wieku budowla stała się własnością jednego z winiarzy, który postanowił prowadzić w tym miejscu karczmę i serwować wino. Dopiero po wojnie, w 1947 roku budowla odzyskała swój sakralny charakter. Została także odnowiona. Obecnie kaplica stoi w urokliwym parczku, który znajduje się tuż obok kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.Wideo: Czy deptak zielonogórski powinien zostać poszerzony? Maciej Dobrowolski
Nie wszyscy wiedzą, ale przy ul. Aliny 17 znajduje się zabytkowa kaplica pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny wzniesiona w Zielonej Górze po 1314 roku, jako dar mieszkańców za opiekę w czasie epidemii dżumy. Jak dziś prezentuje się tzw. kaplica na winnicy?
od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska