Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kara za brak OC? Jak się odwołać

Materiał Partnera Zewnętrznego
Otrzymanie powiadomienia o konieczności zapłaty kary za brak obowiązkowego OC na pewno nie jest sprawą przyjemną. Nie ma jednak co denerwować się zawczasu. Warto przejrzeć swoją historię ubezpieczenia i sprawdzić w jaki sposób można się od kary odwołać.

Kary za brak OC
Kara za brak ważnego ubezpieczenia OC jest z roku na rok coraz wyższa, a system pozwalający wyłapywać przerwy w ubezpieczeniu, coraz skuteczniejszy. Dzięki temu po polskich drogach jeździ coraz mniej nieubezpieczonych samochodów. Wysokość kary za brak tej ochrony uzależniona jest od kilku czynników, takich jak np. rodzaj pojazdu, czy długość okresu w jakim pozostawał bez obowiązkowej polisy. Wysokość takiej kary w 2016 roku dla samochodów osobowych waha się w granicach od 740 do 3700 zł. W roku 2017 stawki ten na pewno pójdą w górę.

Wezwanie do zapłaty
Wszędzie jednak może wkraść się błąd i może się zdarzyć również i tak, że otrzyma się powiadomienie o nałożeniu kary za brak OC bez powodu. Dzieje się tak głównie dlatego, że baza danych, która pozawala na odnalezienie takich kierowców, nie jest jeszcze w pełni kompletna. Nie należy się na zapas denerwować. Jeśli się nie zawiniło i zawsze miało się wymaganą polisę, nie ma się czego obawiać. Konieczne będzie jednak udowodnienie przed Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym (UFG), że obowiązkową ochronę się posiadało lub też nie miało się takiego obowiązku (np. brak samochodu).

Błąd systemu
Jeśli ubezpieczenie się posiadało i jest się pewnym, że nie miało się żadnej przerwy w ochronie, konieczne będzie tego wykazanie.
• OC obecnie trwające
Jeśli sprawa dotyczy obecnie trwającego ubezpieczenia, nie będzie z tym większego problemu, ponieważ wystarczy przesłać kopię obecnej polisy, aby sprawę załatwić. Nieco gorzej mają się sprawy, jeśli chodzi o OC sprzed jakiegoś czasu, ale i tu nie należy się tym zbytnio przejmować. Koniecznie trzeba będzie jednak poświęcić tej sprawie trochę czasu. Jeśli posiada się poprzednie polisy obowiązkowe, wystarczy, że się je odszuka i prześle do UFG.

• Brak potwierdzenia posiadania OC
Jeśli takich dokumentów się już nie posiada trzeba będzie sobie przypomnieć w jakich towarzystwach się je zawierało i poprosić o ZOPUK, czyli zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego. Jest to pismo, które na życzenie klienta jest wystawiane przez każdy zakład ubezpieczeń. Szczegółowo opisuje historię każdej osoby, która u danego ubezpieczyciela wykupiła polisę komunikacyjną. Począwszy od OC, a na AC kończąc. Podany jest nie tylko rodzaj ochrony, ale też w jakim okresie była udzielana i czy było z danej polisy wypłacane jakieś odszkodowanie. W przypadku, gdy korzysta się regularnie z porównywarek ubezpieczeń, jak np. Ubezpieczamy-Auto, to łatwo sprawdzić w historii konta, gdzie kupowało się polisę. Takie zaświadczenie lub też jego kopię należy przesłać do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Bez obowiązku posiadania OC
Może się zdarzyć również i tak, że choć nie miało się ważnej polisy, nie miało się też obowiązku jej posiadania. Jeśli otrzymało się wezwanie do opłacenia kary za brak OC w danym okresie, a w tym czasie np. nie posiadało się żadnego pojazdu, to konieczne jest udowodnienie tego przed UFG. Najlepiej będzie okazać dokumenty sprzedaż samochodu lub też jego wyrejestrowania. Jeśli jest taka potrzeba trzeba będzie także okazać umowę zakupu kolejnego auta lub jego rejestracji. Zestaw tych potwierdzeń będzie wystarczającym poświadczeniem braku obowiązku kupowania OC w danym okresie. Można również sprawdzić jakie dane posiada CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, ale konieczne będzie posiadanie danych takich jak nr rejestracyjny, VIN oraz data pierwszej rejestracji auta.

Ciężka sytuacja materialna
Jeżeli kara jest zasadna, ale posiada się obecnie ciężką sytuację materialną, można do UFG złożyć odpowiedni wniosek, którego wzór dostępny jest na stronach Funduszu. Po zapoznaniu się z nim i przychyleniu do niego, UFG może odstąpić od egzekwowania kary, rozłożyć ja na raty, albo też odroczyć termin jej spłaty.

* Brak polisy OC
Niekiedy bywa i tak, że nie ma się wymaganego ubezpieczenia, ponieważ np. zakupiło się nowy pojazd i zapomniało, że polisa po zbywcy nie przedłuża się na kolejny okres. W takiej sytuacji może się zdarzyć, że nastąpi przerwa w ubezpieczeniu. Nie pozostaje wtedy nic innego, jak tylko możliwie szybko kupić kolejną polisę dla swojego nowego auta i zapłacić karę jaka naliczyła się w przerwie między jednym OC, a drugim.

Od wezwania do zapłaty kary za brak OC nie da się odwołać w dosłownym rozumieniu tego słowa. Trzeba udowodnić, że takową polisę się posiadało lub też nie miało się obowiązku jej posiadania. Będąc w trudnej sytuacji można oczywiście wnioskować o umorzenie kary, przełożenie jej spłaty lub też rozłożenie na raty. Jeśli jednak pojazd się posiadało i miało obowiązek zakupienia OC, a się tego nie zrobiło, to nie pozostaje nic innego, jak tylko zapłacić karę i możliwie szybko kupić polisę, np. przy pomocy kalkulatora na stronie ubezpieczamy auto.pl/najtansze oc, aby dług nie wzrósł jeszcze bardziej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska