Spis treści
Jak rozpoznać karalucha? To łatwizna
Karaluchymają bardzo charakterystyczny wygląd, który umożliwia ich łatwą identyfikację. Te paskudne insekty bez problemu rozpoznasz po podłużnym, płaskim i owalnym kształcie, który ułatwia im komunikację się przez wąskie szczeliny. Ich długość waha się od 1,5 do 5 cm, a najczęściej spotykane gatunki mają około 2-3 cm długości. Zauważysz, że karaluchy mogą mieć różne kolory, od jasno-brązowego do niemal czarnego. Na przykład karaluch amerykański jest ciemnobrązowy z jasnoczerwonym odcieniem, podczas gdy karaluch prusak jest jasnobrązowy z dwoma ciemnymi paskami na odwłoku. Ich cechą charakterystyczną są cienkie anteny, które bywają nawet dłuższe od ich ciała. Te anteny służą do badania otoczenia. Męskie osobniki dysponują skrzydłami, które pokrywają całe ciało, ale nie wszystkie latają. Skrzydła są zazwyczaj złożone na grzbiecie, tworząc coś w rodzaju pokryw. Młode karaluchy, zwane nimfami, wyglądają podobnie do dorosłych, ale są mniejsze i jaśniejsze.
Czy w mieszkaniu są karaluchy? Nie przegap tych sygnałów!
Jeśli zauważysz podłużne kapsuły o długości około 8 mm, to mogą to być ooteki, w których karaluchy składają jaja. Te paskudne insekty są aktywne po zmroku. Jeśli zobaczysz owady poruszające się po kuchni lub łazience po zmroku, to może być znak, że są to karaluchy. Zwróć też uwagę na czy w zakamarkach kuchennych szafek, pod zlewem i w łazience nie pojawiły się czarne kropki, które wyglądają jak zmielony pieprz. Jeśli zauważysz coś takiego, prawdopodobnie są to odchody karaluchów. Owady uwielbiają się ukrywać w szczelinach mebli. Karaluchy linieją, zostawiając za sobą wylinki, czyli przezroczyste, chitynowe osłony swojego ciała. Znajdziesz je w miejscach, gdzie karaluchy często się przemieszczają. W miejscach silnie zainfekowanych możesz wyczuć charakterystyczny, nieprzyjemny zapach wydzielany przez karaluchy.
– Meble z drugiej ręki? To tani i ekologiczny sposób, żeby odnowić mieszkanie i znaleźć prawdziwe perełki. Niestety, czasami to też sposób na zaproszenie do domu niechcianych gości. Uważaj na pluskwy i karaluchy(...) – czytamy na profilu GIS w mediach społecznościowych.
Jak pozbyć się karaluchów? Najlepszy sposób na prusaki
Karaluchy to najbardziej niepożądani goście w domu. Te paskudne insekty potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach, dlatego tak trudno wykurzyć je z domu. Karaluchy stanowią zagrożenie dla domowników i zwierzaków, ponieważ mogą przenosić różne choroby. Warto więc znać genialny trik, który pomoże szybko rozprawić się z karaluchami w mieszkaniu.
Najlepszym domowym sposobem na karaluchy jest wykorzystanie mieszanki boraksu i cukru. Jest nie tylko skuteczna, ale również tania. Boraks, czyli tetraboran sodu, to naturalna substancja, która jest stosowana w różnych celach, w tym jako środek czyszczący i dezynfekujący. W duecie z cukrem, stanowi śmiertelną pułapkę dla karaluchów.
Najlepszy domowy środek na karaluchy – krok po kroku:
Zmieszaj w naczyniu boraks z cukrem w proporcji 1:1, czyli na jedną część boraksu przypada jedna część cukru. Cukier skutecznie zwabi karaluchy, które pomyślą, że znalazły pożywienie.
Rozmieść mieszankę w miejscach, gdzie najczęściej widujesz karaluchy. Mogą to być okolice kuchennych szafek, pod zlewem, w łazience czy w pobliżu rur kanalizacyjnych.
Regularnie sprawdzaj, czy domowa mikstura na karaluchy znika i ewentualnie dosypuj kolejną porcję. W ciągu kilku dni powinieneś zauważyć znaczną redukcję liczby karaluchów.
W porównaniu do chemicznych środków owadobójczych, boraks jest mniej szkodliwy dla ludzi i zwierząt domowych. Pamiętaj jednak, żeby zachować ostrożność i nie dopuścić do sytuacji, gdy mieszankę boraksu z cukrem spożyją dzieci czy zwierzęta domowe!
To też może cię zainteresować: Jak pozbyć się meszek z domu i ogrodu? Najlepsze triki warto znać! Poznaj najlepsze sposoby na meszki
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?