MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kargowa: Woda tylko do granicy lasu

Eugeniusz Kurzawa 0 68 324 88 54 [email protected]
Mieszkańcy osiedla domków letniskowych w Wojnowie - dawniej należących do MON - domagają się doprowadzenia wody i kanalizacji. Zarzucają gminie, iż nie dba o ochronę środowiska.

"Z całą stanowczością i całą konsekwencją odrzucamy pana projekt techniczny budowy wodociągu w miejscowości Wojnowo tylko go granicy Lasów Państwowych" - pisze do burmistrza Janusza Kłysa zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Wojnowskiej mającego siedzibę w... Zielonej Górze przy ul. Osiedlowej, a powstałego 15 maja br.
Do redakcji trafił odpis listu przysłany przez stowarzyszenie. W ten sposób zarząd SnRRZW ustosunkowuje się do samorządowego projektu doprowadzenia do Wojnowa wody i kanalizacji.

Pani prezes ma głos

- Mieszkamy tam od trzech, czterech lat, zwykle latem - wyjaśnia Wiesława Kontny, prezeska stowarzyszenia. - Ponieważ dla wsi gmina zakłada magistralę wodno-kanalizacyjną, to my również chcemy ją mieć doprowadzoną do domków. Obecnie korzystamy z własnych ujęć i z szamb. Tymczasem w planach gminy nie ma doprowadzenia mediów do naszego osiedla. A przecież to jest część Wojnowa. Dlaczego burmistrz nas nie ujmuje?

Gospodarze 57 domków po dawnym ośrodku wypoczynkowym Ministerstwa Obrony Narodowej czują się dyskryminowani. Bo plan samorządu zakłada doprowadzenie magistrali wodociągowej do wsi, ale nie do ośrodka położonego ok. 1 km w głębi lasu. Dlatego letnicy skrzyknęli się i zorganizowali w stowarzyszenie i chcą walczyć o swoje. Podkreślają, iż płacą podatki od nieruchomości na rzecz gminy.

A ratusz wie swoje

- Na razie możemy mówić tylko o wodociągu, sprawa kanalizacji Wojnowa to przyszłość - stwierdza wiceburmistrz Jerzy Fabiś. - Zleciliśmy projekt wodociągu tylko do granicy lasu, ponieważ jest trudność z przejściem dalej. Głównie z powodów prawnych. Trzeba wystosować wniosek o wytyczenie pasa budowlanego przez las. Co oznacza dla samorządu stałe opłaty. A więc zwiększają się znacznie koszt inwestycji i potem eksploatacji! Dlatego doprowadzenie wody do domku jest nierealne.

W ratuszu mówią, iż projekt wodociągu dla Wojnowa jest gotowy, teraz tylko gmina czeka na przyjmowanie wniosków przez Urząd Marszałkowski. Ma się to stać w pierwszym półroczu 2009 r.
Jeśli idzie o kanalizację problemem jest odmowa (przez oddział zielonogórski Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad) umieszczenia jej w tzw. pasie drogi krajowej nr 32 w Chwalimiu. - Ale sytuacja zmieni się za dwa lata po zbudowaniu obwodnicy Kargowej, gdyż inny będzie status drogi biegnącej przez Chwalim, wtedy też będzie inna rozmowa - uważa J. Fabiś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska