Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kariera Ewy Minge sięgnęła... schodów

(decha)
Najsłynniejsze schody na świecie. Szczycą się także mianem najdłuższych w Europie.
Najsłynniejsze schody na świecie. Szczycą się także mianem najdłuższych w Europie. fot. Dariusz Chajewski
Najpierw był to przesąd. Jedzenie na Schodach Hiszpańskich miało przynosić pecha. Teraz, już ze względów praktycznych nawet przeżuwanie kanapki najpierw usłyszymy, że nie wolno, a później będzie kara. W końcu to najsłynniejsze schody na świecie. I mieć w życiorysie pokaz mody tutaj to powód do dumy.
Najslynniejsze schody na świecie liczą 138 stopni

Kariera Ewy Minge sięgnęła... schodów

138 stopni sprawia, że to najdłuższe schody w Europie. Tak na marginesie - zastanawiam się kto przyznawał ten tytuł, gdyż chociażby w Portugalii wspinaliśmy się po dłuższych). Gdyby nie Schody Potiomkinowskim w Odessie byłyby także najszersze na kontynencie. Trudno powiedzieć co sprawiło, że stały się najsłynniejszymi na świecie. Najpierw było to miejsce spotkań dzieci-kwiatów, później zaczęto tam organizować najbardziej prestiżowe pokazy mody. Ostatnio swoje kreacje prezentowała tam Ewa Minge.

To dzieło architektów Francesco de Sanctis i Alessandro Specchi sfinansował francuski konsul. Ich nazwa jest konsekwencją położenia - przy placu Hiszpańskim (Piazza di Spagna), jednym z najsłynniejszych w Rzymie. Na dodatek tutaj mieści się ambasada Hiszpanii. Jednak wcześniej funkcjonowała nazwa Schoty Trójce, a to za sprawą kościoła, który znajduje się na ich szczycie - Trinita dei Monti. Otwarto je uroczyście w 1725 roku..

Zobacz też: Mandat drogowy, zdjęcie z fotoradaru - sprawdź, jak się odwołać

Schody Hiszpańskie zdecydowanie są jednym z symboli Rzymu, przybywają tutaj prawdziwe tłumy, strzelają migawki aparatów fotograficznych, ale jest i co tutaj fotografować.Tutaj Odbywają się na nich coroczne pokazy mody, wiosną zdobi je kwiatowa dekoracja ustawiana z okazji festiwalu kwiatów, maj stoi tutaj pod znakiem azalii, zimą na tarasie schodów ustawiana jest szopka. A przez cały rok to wielka galeria pod chmurką i... piękne miejsce.

U podnóża stopni znajduje się niewielka fontanna, czyli łódeczka, wykonana w 1623 r. przez Pietro Berniniego. Fontannę zasilają wody doprowadzone akweduktem, nawiasem mówiąc tym samym, który zasila fontannę di Trevi. Jest pamiątką po powodzi, która spustoszyła okolicę w dzień Bożego Narodzenia w 1598 r. Wody Tybru wyrzuciły w tym miejscu łódkę.

Ciekawostką jest miejscowy przesąd, zgodnie z którym na tych schodach nie powinno się jeść. Dziś to raczej względy praktyczne, ale i tak zlatują się tutaj gołębie z połowy miasta. I jeszcze jedna ważna informacja. Z placu Hiszpańskiego wychodzą najbardziej znane i eleganckie rzymskie ulice: Via Condotti, Via Frattina, Via del Babuino...

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska