Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karnawał 2023. Do kiedy trwa okres balów i zabaw maskowych?

Maciej Jasiński
Maciej Jasiński
Karnawał to czas hucznego świętowania, imprez, a także okazja do prezentowania swoich wyjątkowych przebrań
Karnawał to czas hucznego świętowania, imprez, a także okazja do prezentowania swoich wyjątkowych przebrań fot. Tomasz Hołod
Karnawał 2023 - do kiedy trwa? To czas hucznego świętowania, imprez, a także okazja do prezentowania swoich wyjątkowych przebrań. W tym okresie najważniejsza jest dobra zabawa i spotkania ze znajomymi.

Karnawał 2023 - kiedy się zaczął?

Początek nowego roku tradycyjnie kojarzy nam się z czasem zabaw i imprez tanecznych. Okres zimowych balów oraz maskarad nazywany jest karnawałem. Trwa on zazwyczaj od święta Trzech Króli do wtorku przed Środą Popielcową. Data zakończenia karnawału jest ruchoma i co roku kończy się on w innym terminie. Karnawał 2023 będzie trwać od 6 stycznia aż do 21 lutego. W jaki sposób przygotować się do imprez? O czym pamiętać?

Data rozpoczęcia karnawału jest stała, zaczyna się on 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli. W 2023 roku był to czwartek.

Do kiedy trwa karnawał 2023?

Karnawał trwa do Środy Popielcowej, która jest świętem ruchomym i przypada 46 dni przed Wielkanocą. W 2023 roku Popielec wypada 22 lutego. Ostatni dzień karnawału w Polsce nazywamy "śledzikiem". Będzie to 21 lutego. Ostatni tydzień karnawału rozpocznie się od tłustego czwartku 16 lutego, a ostatnia sobota karnawału przypadnie 18 lutego.

Dekoracje na karnawał – co warto kupić?

Niezależnie od tego, czy planujemy zorganizować imprezę karnawałową w domu, czy w restauracji, postaw na stylowe dekoracje, dzięki którym przyozdobimy salę lub pokój. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych gadżetów, na jakie warto się zdecydować.

  • Banery, girlandy, rozety – dekoracje, którymi można przyozdobić ściany. Wieszając nowoczesne i wysokojakościowe girlandy, rozety w kolorze złotym lub srebrnym nadamy charakteru niejednej karnawałowej imprezie! Świetnie prezentować będą się w domu oraz w lokalu.
  • Balony – kolorowe, w określonych kształtach i różnych wymiarach. Żadne przyjęcie karnawałowe nie może obejść się bez połyskujących balonów. Warto zdecydować się na przynajmniej kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt sztuk, w zależności od wielkości pomieszczenia, w którym organizowane będzie party. Możma nabyć zarówno balony napełniane helem, jak i powietrzem.
  • Gadżety do zdjęć na sylwestra – cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ na wielu typowych imprezach karnawałowych pojawia się fotobudka. Zabawne zdjęcia ze znajomymi będą stanowić zatem świetną pamiątkę.
  • Zimne ognie na sylwestra – umilą niejedną zabawę karnawałową. Planując przyjęcie z przyjaciółmi, warto zdecydować się na zakup zimnych ogni. Świetnie prezentować będą się, np. do zdjęć.

Historia karnawału

Karnawał jaki znamy swój początek miał we Włoszech w drugiej połowie X wieku. Pierwsza wzmianka pochodzi z dokumentu doży Wenecji Vitale Faliero z 1094 roku, w którym mowa jest o publicznej rozrywce i tam też po raz pierwszy pojawia się słowo "Carnevale". Od XIV w. karnawał trwał sześć tygodni, od 26 grudnia do Środy Popielcowej.

Istotą karnawału było zapewnienie anonimowości dzięki noszonym maskom i kostiumom, co z kolei pozwalało na zatarcie wszelkich podziałów przynależności do klas społecznych, płci lub religii. Był to czas wyzwolenia z codziennych obowiązków, obyczajów, czas, w którym można było bezkarnie drwić z duchowieństwa, arystokracji czy władzy.

od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Karnawał 2023. Do kiedy trwa okres balów i zabaw maskowych? - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska