Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: 36. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek z Beatą Szydło ZDJĘCIA + WIDEO

LOTA
Obchody 36. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach
Obchody 36. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach LOTA, Lucyna Nenow
W Katowicach uczczono 36. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek, w trakcie której od kul zomowców zginęło dziewięciu górników. Obchody upamiętniające zamordowanych rozpoczęły się w kościele w katowickim Brynowie, a zakończyły pod pomnikiem Krzyżem przy kopalni Wujek. W uroczystościach wzięła udział wicepremier Beata Szydło ZDJĘCIA + WIDEO

Obchody 36. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek rozpoczęło nabożeństwo w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Brynowie. Mszy przewodniczył arcybiskup Wiktor Skworc, natomiast kazanie wygłosił biskup pomocniczy Adam Wodarczyk.

- Cierpienie rodzin zmarłych górników było cierpieniem całego Narodu – powiedział biskup Wodarczyk. Przypomniał nazwiska wszystkich zabitych górników, ich krótkie biografie oraz cytował fragmenty wspomnień ich bliskich. - Mamy czego się uczyć od pomordowanych górników i ich bliskich. Dali nam lekcję miłości do Boga i Ojczyzny. Uczą nas też tej najbardziej wymagającej miłości, która umie przebaczać – mówił. Ich los, jak dodawał, to także inna lekcja.

- Lekcja, aby z szacunkiem patrzeć na drugiego człowieka, który zawsze jest moim bliźnim, nawet jeśli myśli inaczej niż ja – dodawał.

Po nabożeństwie uczestnicy mszy, a wśród nich były rodziny górników z Wujka, mieszkańcy Brynowa, poczty sztandarowe oraz oficjalni goście, przeszli pod pomnik Krzyż przed kopalnią Wujek. W obchodach wzięli udział parlamentarzyści, członkowie rządu z wicepremier Beatą Szydło na czele, przedstawiciele władz województwa oraz samorządu. Beata Szydło nie zabrała głosu przed kopalnią Wujek.

Odczytano tu natomiast listy od prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałków Sejmu i Senatu.

- Nazwiska tych, którzy zginęli zapisały się na trwałe w historii Polski. Wspominamy dziś z wdzięcznością ich męstwo i poświęcenie – napisał do zgromadzonych na uroczystościach prezydent Andrzeja Duda. Jego list odczytał prezydencki minister Andrzej Dera.

ZOBACZ WIDEO:

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Pacyfikacja kopalni Wujek: Po 30 latach ujawnił się i mówi: Widziałem dramat na Wujku... Dlaczego tyle lat milczał?
36 rocznica pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach: Zbrodnie i kary stanu wojennego

- Ta tragedia nie miała prawa się wydarzyć. Stan wojenny był jawnym złamaniem umowy zawartej przez władze z Polakami. Był zdradą i aktem agresji przeciwko własnemu społeczeństwu. W kopalni Wujek atak ten przybrał najbrutalniejszą formę i przyniósł najtragiczniejsze żniwo – napisał Andrzej Duda.

Pamięć zabitych górników uczczono Apelem Poległych, następnie złożono kwiaty i wieńce pod pomnikiem Krzyżem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Katowice: 36. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek z Beatą Szydło ZDJĘCIA + WIDEO - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska