MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Każda burza to stres. Mieszkańcy mają dość zalewania tych ulic w Czerwieńsku. Skrzyknęli się i posesje zabezpieczają workami z piaskiem

Natalia Dyjas-Szatkowska
Zalanie na ulicy Zachodniej w Czerwieńsku. Problem występuje też na ul. Granicznej i Piłsudskiego.
Zalanie na ulicy Zachodniej w Czerwieńsku. Problem występuje też na ul. Granicznej i Piłsudskiego. Archiwum mieszkanki Czerwieńska
O ulicy Granicznej, ale i Zachodniej czy Piłsudskiego piszemy już od jakiegoś czasu. Graniczna doczekała się w ostatnich miesiącach remontu. Niestety, po niemal każdej ulewie dochodzi tutaj do zalań. Mieszkańcy są bezsilni. Skrzyknęli się i razem zabezpieczają posesję workami z piaskiem.

Kolejny wraz wracamy do tematu ulicy Granicznej w Czerwieńsku. Mieszkańcy mają dość, że każdy większy deszcz, to dla nich zalewanie posesji. I to nie tylko przy wspomnianej trasie. Problem pojawia się też w obrębie Zachodniej czy Piłsudskiego.

Mieszkańcy Czerwieńska mają dość zalewania ich ulicy. Fekalia, które wypłynęły po ulewie, zamknęli w słoiku i zanieśli je... do urzędu

Trwa głosowanie...

Czy Twoja ulica po deszczach jest mocno zalewana?

Graniczna nie tak dawno doczekała się remontu. To trasa powiatowa. Burmistrz Czerwieńska zapewnił nas, że skierował już pismo w tej sprawie do władz Powiatu Zielonogórskiego. Po ostatniej ulewie zwróciliśmy się z prośbą o interwencję do zarządu powiatu. Władze podkreślały, że w ostatnim czasie ulewy nad Czerwieńskiem były oberwaniem chmury. A przy normalnych opadach to odwodnienie... daje radę.

- Będziemy pracowali nad innymi rozwiązaniami, ale tam jest wszystko dobrze zrobione - tłumaczył nam wtedy członek zarządu powiatu zielonogórskiego, Mirosław Andrasiak. - A jeżeli płynie woda z innej drogi, to musimy wspólnie z burmistrzem usiąść i rozwiązać, jak przepiąć ten napływ wody z innych tras.

Teraz mieszkańcy Czerwieńska planują spotkanie z władzami. Ale nie czekają też bezczynnie.

Tak wyglądały ulice w Czerwieńsku po poprzednich ulewach:

Zorganizowali worki z piachem. Zabezpieczają posesje przed zalaniem

W poniedziałek, 20 lipca, nad Czerwieńskiem znów przeszły burze.

- Przez tę powódź po ulicy przejechać się nie dało - mówi mieszkaniec Czerwieńska, Dominik Brzezicki. - Mieliśmy pakować worki, ale wtedy zaskoczyła nas druga burza. Na szczęście trzecia burza nas ominęła. I trzeciego zalania na szczęście nie mieliśmy. Po pierwszym zalaniu na ulicy Zachodniej POMAK (Przedsiębiorstwo Obsługi Mienia Komunalnego) wyczyścił studzienki. Przy drugim zalaniu już odbierały wodę. Ale Graniczna dalej pływała.

Mieszkańcom udało się wywalczyć worki od lokalnych przedsiębiorców. Napełnili je piachem i zaczęli zabezpieczać newralgiczne posesje. Jedna ze starszych mieszkanek wciąż żyje w strachu, że jej dom znów zostanie zalany.

- Zalania dosięgnęły nie tylko Graniczną, ale właśnie także Zachodnią i Piłsudskiego, po każdej takiej ulewie jest powódź i smród - mówi jeszcze D. Brzezicki.

Co dalej z problematycznymi ulicami w Czerwieńsku?

Ponownie spytaliśmy w powiecie, co dalej z ul. Graniczną w Czerwieńsku.

- Uzgodniliśmy z burmistrzem Czerwieńska, jakie poczynimy działania - zapewnia nas M. Andrasiak. Rozmowy dotyczyły także ul. Piłsudskiego, która jest drogą gminną. W trakcie rozmów poruszano temat, że musi być wyremontowana i zrobiona nowa kanalizacja. - i zrobimy jeszcze dwie dodatkowe studzienki na ul. Granicznej. To znacznie powinno zapobiec temu, co się dzieje w tej chwili - wyjaśnia nam członek zarządu powiatu.

Skontaktowaliśmy się z Urzędem Gminy w Czerwieńsku sprawie ul. Piłsudskiego, o której mówił Mirosław Andrasiak. Urząd poinformował nas, że przygotowuje remont ulicy, polegający na wymianie nawierzchni i chodników. Sprawdzana też będzie kanalizacja w tym miejscu.

Czy to rozwiąże problem mieszkańców Czerwieńska? Będziemy wracać do sprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska