Każdy głosuje za siebie

Alfred Siatecki
Stanisław Blonkowski. Ma 50 lat, skończył studia socjologiczne na UAM. Żonaty, trzech synów. Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze.
Stanisław Blonkowski. Ma 50 lat, skończył studia socjologiczne na UAM. Żonaty, trzech synów. Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze. fot. Tomasz Gawałkiewicz
Pytania do Stanisława Blonkowskiego, sekretarza Okręgowej Komisji Wyborczej w Zielonej Górze.

- 21 października Czytelniczka skończy 18 lat. Nie ma jeszcze dowodu osobistego. Czy będzie mogła głosować?- Tak. Idąc do lokalu wyborczego powinna wziąć ze sobą jakąś legitymację, koniecznie ze zdjęciem lub paszport. Komisja sprawdzi w urzędzie gminy, czy na pewno ta pani 21 października skończy 18 lat. Jeśli pracownik urzędu to potwierdzi, komisja wyda pani kartę do głosowania.

- Czy koniecznie trzeba pokazać dowód osobisty, odbierając kartę do głosowania?- Można okazać dowód osobisty, paszport albo inny dokument ze zdjęciem. Student może pokazać legitymację studencką, uczeń - legitymację szkolną, kierowca - prawo jazdy.

- Głosowanie przypada po rozpoczęciu roku akademickiego. Co powinna zrobić osoba np. na stałe mieszkająca w Cybince, a studiująca w Gorzowie?- Powinna pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie wyda urząd gminy w miejscu zamieszkania. Zaświadczenie to wraz z dowodem tożsamości trzeba przedstawić obwodowej komisji wyborczej, w tym wypadku w Gorzowie, która wyda karty do głosowania.

.

- Czy trzeba pokwitować odbiór kart do głosowania?- Tak. Kto odmówi złożenia podpisu, komisja to odnotuje.

- Czym się różnią karty do głosowania na posłów i senatorów?- Na karcie do głosowania do Sejmu listy będą wydrukowane w kolejności ustalonej podczas losowania. Kolejność kandydatów na listach ustaliły komitety i koalicje wyborcze. Kandydaci do Senatu będą umieszczeni w kolejności alfabetycznej. Karta do głosowania na posłów będzie biała, na senatorów - żółta.

- A jeśli kogoś nie będzie na spisie wyborców?- Najlepiej było sprawdzić w urzędzie gminy, czy osoba zameldowana w gminie jest na spisie. Kto tego nie zrobił, a 21 października okaże się, że nie ma go w spisie upoważnionych, powinien przedstawić dokument poświadczający zamieszkiwanie w danym obwodzie głosowania. Komisja sprawdzi w urzędzie gminy i jeśli to się potwierdzi, wyda karty do głosowania.

- Czy mąż może głosować za siebie i żonę?- Nie. Każdy głosuje za siebie, okazując komisji dowód osobisty lub inny dokument tożsamość. Głosowanie odbywa się tylko w wyznaczonym do tego celu lokalu.

- Zielonogórzanin mieszkający i pracujący za granicą 21 października przyjedzie do swojej rodziny. Czy w Zielonej Górze będzie mógł wybierać posłów i senatorów?- Może głosować w dowolnym obwodzie, jeśli przedstawi komisji obwodowej ważny paszport i dokument potwierdzający, że mieszka za granicą, np. kartę stałego pobytu.

- A czy Niemiec mieszkający i pracujący w Gorzowie może głosować na kandydatów do Sejmu i Senatu?- Nie. Prawo to mają wyłącznie obywatele polscy.

- Czytelniczka mówi, że chce głosować, ale nie wie na kogo. Żeby nie zmarnować głosu, ma zamiar wrzucić kartę do urny bez postawienia znaczka "x" w kratce przed nazwiskiem kandydata. Czy jej głos będzie ważny?- Nie, ponieważ nie dokonała wyboru. Nieważny też będzie głos, jeśli wyborca wrzuci do urny przedartą kartę.

- Na liście kandydatów do Senatu nie ma profesora Mariana Miłka, a nasza Czytelniczka na niego właśnie chce głosować. Czy może dopisać go do listy kandydatów?- Mieszkańcy województwa lubuskiego, stanowiącego jeden okręg wyborczy, mogą głosować wyłącznie na kandydatów, których nazwiska znajdują się na liście. Zresztą podobnie jak wyborcy w innych okręgach. Przypominam, że warunkiem umieszczenia na liście było m.in. zarejestrowanie kandydata, przedstawienie okręgowej komisji wyborczej co najmniej trzech tysięcy podpisów poparcia.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie