Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

“Każdy naród przedstawia narodzenie Jezuska, jakby miało miejsce u nich” - Bożonarodzeniowe szopki z całego świata w Zielonej Górze

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Szopki z różnych stron świata można podziwiać w kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze. Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2022 r.
Szopki z różnych stron świata można podziwiać w kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze. Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2022 r. Agnieszka Linka
Do końca stycznia można podziwiać wystawę bożonarodzeniowych szopek z różnych stron świata w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. Egzotyczne eksponaty pochodzą z Afryki, Azji i Ameryki Płd.

Uwagę przykuwa sporych rozmiarów szopka krakowska. Nic dziwnego. Jej wielopoziomowa i bogato zdobiona konstrukcja oraz mnogość postaci, w tym obracające się wokół własnej osi, muszą przyciągać wzrok. Nieodzownym elementem szopek krakowskich są motywy zabytkowej architektury starego Krakowa. Ta forma teatrzyku lalkowego w postaci wieżowego budynku zyskała sławę w różnych częściach globu. W 2018 r. Międzyrządowy Komitet wpisał szopkarstwo krakowskie (jako pierwszy polski element dziedzictwa) na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

Szopka krakowska pochodzi z kolekcji rodziny Markowskich i ich przyjaciół. Jej autorkami są Anna i Rozalia Malik, które kontynuują rodzinne tradycje szopkarskie sięgające XIX w. Szopka prezentuje tradycyjny typ szopki krakowskiej. Znajduje się w niej Święta Rodzina oraz kukiełki przedstawiające postaci z “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Wszystkie figurki są ręcznie rzeźbione i stanowią małe dzieła sztuki.

Wokół krakowskiej szopki znajdują się sceny Bożego Narodzenia artystów pochodzących z Kenii, Tanzanii, Nigerii, Kamerunu, Meksyku, Peru oraz Filipin. Egzotyczna szopkarska kolekcja jest własnością miłośników i kolekcjonerów szopek Wandy Kordylewskiej – Dutki i Jacka Dutki.

Szopki z różnych stron świata można podziwiać w kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze. Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2022 r. Wszystkie figurki
Szopki z różnych stron świata można podziwiać w kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze. Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2022 r. Wszystkie figurki w szopce krakowskiej są ręcznie rzeźbione i stanowią małe dzieła sztuki. Jej autorkami są Anna i Rozalia Malik Agnieszka Linka

Państwo Dutkowie pasjonują się kolekcjonowaniem szopek od ponad 30 lat. Zgromadzone przez ten czas eksponaty pochodzą z niemalże każdego zakątka świata. Samych szopek krakowskich jest 60, innych kilkaset. Pani Wanda zdobywa szopki egzotyczne w przeróżny sposób. Część kolekcji została zakupiona od misjonarzy, część na targach szopkowych, np. w Hamburgu, czasem są prezentem lub pochodzą z wymiany.

Szopki są przeróżnej wielkości i wykonane z różnorakich materiałów. Wenezuelskie – z liści bananowców, z Egiptu obraz namalowany na papirusie czy etiopskie malowidło na koziej skórze.

Dzięki uprzejmości pasjonatów możemy zobaczyć w Zielonej Górze Boże Narodzenie widziane oczami ludzi zamieszkujących różne szerokości geograficzne i kultywujących odmienną tradycję.

- Każdy naród przedstawia narodzenie Jezuska, jakby miało miejsce u nich, stąd różnorodność w wyglądzie przedstawianych scen bożonarodzeniowych - mówi Wanda Kordylewska – Dutka kolekcjonująca szopki.

Są czarne szopki z Afryki, wykonane z drzewa hebanowego. Heban ma jasną i lekką korę, zaś do wszelkiej produkcji artystycznej (np. instrumenty muzyczne, meble artystyczne czy w rzeźbiarstwie) wykorzystuje się jego czarny, ciężki i trudno łupliwy rdzeń.

Jest alabastrowa szopka z Kenii oraz pochodząca z Kamerunu gliniana szopka z postaciami ubranymi w typowe stroje mieszkańców tego regionu. Egzotyczne szopki mają to do siebie, że ilustrują stroje i kulturę obowiązującą w danej części świata. Stąd czarnoskóra Święta Rodzina, gdzie Maryja jest skąpo ubrana, Indianin Jezusek z przepaską na czole, koreańskie postacie z bujnymi fryzurami upiętymi za pomocą pik czy portugalska Maryja w królewsko zdobionej złotem sukni. W szopkach z Peru bardzo często Jezusek jest nagi, ale ma na głowie typową peruwiańską czapeczkę. Prezentowane na wystawie szopki z Meksyku to niezwykłej urody liliowa szopka z ceramiki, której święte postacie mają na głowach delikatne, misternie doczepione kolce, imitujące aureolę oraz wykonana w owocu kalabasy szopka dekorowana różnego rodzaju gatunkami południowoamerykańskich nasion. Istnieją szopki nigeryjskie wykonane z drewna drzewa z kolcami o długości dochodzącej nawet do 18 cm. Artyści wykorzystują tę formę do zrobienia chociażby szpiczastej czapki. W Nigerii jasne drewno wykorzystuje się do wykonania ubrań postaci bożonarodzeniowych scenek, zaś ręce i twarz robi się z ciemnego.

- W swojej kolekcji mamy też pochodzącą z Meksyku szopkę otwieraną jak książkę. Kiedy się ją rozłoży powstają metalowe figurki wykonane z aluminiowych puszek po napojach - tłumaczy pani Wanda Kordylewska – Dutka.

Szopki z różnych stron świata można podziwiać w kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze. Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2022 r. Na zdjęciu
Szopki z różnych stron świata można podziwiać w kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze. Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2022 r. Na zdjęciu metalowa szopka z Filipin, która kryje ciekawą historię. Figurki stały rozstawione osobno na półkach domu handlowego jako ozdoba Agnieszka Linka

Ciekawą historię kryje metalowa szopka z Filipin. Pani Wanda wypatrzyła Maryję w jednym ze sklepów domu towarowego w Hanowerze. Pochodząca z Turcji sprzedawczyni zapytana o świętego Józefa zupełnie nie wiedziała o kogo chodzi pani Wandzie. Na innym piętrze tego samego handlowca jako dekoracja pomiędzy garnkami stał anioł i król. Obsługujący nie byli świadomi, że figurki są częścią bożonarodzeniowej scenki. Świętego Józefa nie udało się znaleźć.

Smaczkiem w kolekcji państwa Dutków jest ok. 200 szopek miniaturek, które mają 3, 2, a nawet 1 centymetr wielkości i o dziwo znajdują się w nich figurki. Niektóre są malowane na główce gwoździa i trzeba je oglądać przez lupę. Tego typu rarytasy trafiły nawet do Księgi Rekordów Guinnessa.
Z posiadanych unikatów polskich szopek pani Wanda wymienia szopkę Stanisława Anioła, rzeźbiarza i górnika, autora rzeźb Kopalni Soli w Wieliczce, wykonaną z wielickiej czerwonej, brązowej i białej soli. Wiele szopek robionych jest na zamówienie i według pomysłu samej kolekcjonerki, jak np. płaskorzeźba stajenki betlejemskiej ze skóry.

Przygotowanie wystawy trwającej półtora miesiąca zajmuje kolekcjonerom niemalże rok. Samo zabudowanie 200 –300 metrów kwadratowych ekspozycji z piętrowo ustawionymi dekoracjami i tysiącami figurek to kolejny miesiąc. W Zielonej Górze jest tylko 11 skromnie wyeksponowanych szopek, ale i tak pakowanie do transportu z troską, by nie uszkodzić odstających i delikatnych elementów było nie lada wyzwaniem.

Z całą pewnością w świątecznym okresie warto się wybrać na tę jedyną w swoim rodzaju wystawę. To rzadka okazja!

Zobacz wideo: Lubuskie. Wystawa szopek bożonarodzeniowych w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska