Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGHM: Będą przekonywać do kopalni w Kanadzie

Anna Białęcka
KGHM: Będą przekonywać do kopalni w KanadzieTak wyglądają w Kanadzie kopalnie odkrywkowe.
KGHM: Będą przekonywać do kopalni w KanadzieTak wyglądają w Kanadzie kopalnie odkrywkowe. arch. KGHM
Na rudę i złoto z Kanady trzeba jeszcze poczekać. Fachowcy z KGHM wciąż badają złoże Afton-Ajax .

Jak poinformowano nas w Polskiej Miedzi, obecnie trwają prace nad zmianą planu zakładu górniczego na złożu Afton-Ajax w Kanadzie. Mają one pozwolić na zmniejszenie wpływu kopalń na najbliżej sąsiadujące tereny miejskiej infrastruktury. We wrześniu mają odbyć się w mieście Kamloops cztery sesje informacyjne dla lokalnej społeczności.

KGHM ma obecnie w spółce KGHM Ajax 80 proc. udziałów, pozostałe należą do spółki Abacus. Umowa przystąpienia do spółki została podpisana przez wspólników w 2010 roku. Wtedy prezes Herbert Wirth zapowiadał, że eksploatacja złoża powinna rozpocząć się we wrześniu 2013 roku. Dzisiaj wiadomo, że nie nastąpi to wcześniej niż w 2015 roku, nie rozpoczęto bowiem jeszcze budowy kopalni. Projekt zakłada produkcję roczną miedzi na poziomie 50 tys. ton, a produkcję złota na poziomie 100 tys. uncji. Okres eksploatacji złoża przewidywany jest na 23 lata.

Spółka zamierza przeprowadzić w Kanadzie dodatkowe badania i wiercenia w celu rozpoznania złoża. Planuje złożyć wnioski o pozwolenie na budowę zakładu, ale dopiero po analizie zmian do planu zakładu górniczego oraz ocenie obszaru objętego dodatkowymi badaniami eksploracyjnymi. - Dążymy do maksymalizacji wartości i pełnego wykorzystania potencjału projektu Afton-Ajax - mówi Krzysztof Kubacki, członek zarządu KGHM International. - Jeżeli nowe informacje dotyczące możliwości udokumentowania dodatkowych zasobów miedzi i złota się potwierdzą, może się to przełożyć na wartość projektu.

Jak zapewniają w Polskiej Miedzi, zagraniczne aktywa górnicze pełnią istotną rolę w dalszym rozwoju grupy kapitałowej. Ale firma stawia też na działania w Polsce, prowadząc prace poszukiwawczo-rozpoznawcze na obszarach koncesyjnych - Synklina Grodziecka oraz Gaworzyce-Radwanice. W najbliższym czasie rozpocznie eksplorację na obszarze Retków-Ścinawa. Stara się także o uzyskanie koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż miedzi na terenach bezpośrednio sąsiadujących z obszarem, na którym obecnie prowadzona jest działalność eksploatacyjna - Głogów, Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce.
 

 

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska