Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGHM zamierza wydobywać rudę miedzi w Kanadzie

Anna Białęcka 76 833 56 65 [email protected]
Prezes Herbert Wirth (z prawej) i dyr. Krzysztof Kubacki przekonują, że planowany biznes w Kanadzie jest dobry. Nakłady mają się zwrócić po roku (fot. Anna Białęcka)
Prezes Herbert Wirth (z prawej) i dyr. Krzysztof Kubacki przekonują, że planowany biznes w Kanadzie jest dobry. Nakłady mają się zwrócić po roku (fot. Anna Białęcka)
Już w 2013 roku Polska Miedź planuje rozpoczęcie wydobycia rudy miedzi w Kanadzie, a konkretnie w Kolumbii Brytyjskiej. Już kończy się etap projektowania.

- Zgodnie ze strategią naszej spółki, zakładającą zwiększenie produkcji miedzi przez KGHM do 700 tys. ton rocznie - powiedział prezes KGHM Herbert Wirth. - Dlatego podpisaliśmy umowę na utworzenie spółki joint venture, która będzie miała za zadanie przeprowadzenie bankowego studium wykonalności oraz przygotowanie do produkcji miedzi i złota złoża należącego do firmy Abacus w Kanadzie. Długo badaliśmy miejsce inwestowania, prowadziliśmy szczegółową selekcje projektów górniczych. Wybraliśmy najlepszy pod względem położenia geograficznego, sytuacji politycznej i ryzyka finansowego.

Miedziowy koncern zdecydował się na zakup złoża w Kanadzie, gdzie zamierza już za trzy lata rozpocząć wydobycie rudy miedzi. Jak poinformował na konferencji prasowej prezes Herbert Wirth, wydobyciem za oceanem zajmie się spółka z udziałami KGHM i kanadyjskiej firmy Abacus, w której zdecydowanie większościowe udziały mieć będzie polski koncern miedziowy. - Przeznaczymy na ten cel w sumie około 600 mln dolarów, zakładamy jednak, że część tych pieniędzy pochodzić będzie z kredytów - powiedział prezes. Oszacował, że włożone pieniądze w kopalnie odkrywkową w Kolumbii Brytyjskiej powinny zwrócić się już po roku eksploatacji i sprzedaży koncentratu odbiorcom na świecie. - Popyt na miedź rośnie - twierdzi H. Wirth. - Zakładając roczną produkcję 700 tys. ton miedzi, nie będziemy co prawda w czołówce producentów na świecie, jednak znajdziemy się w grupie tych na dobrym poziomie.

Także przedstawiciele kanadyjskiej spółki Abacus, partnera Polskiej Miedzi, są pełni optymizmu. Zapewniają, że mają praktykę w prowadzeniu projektów eksploracyjnych.

Dlaczego zarząd KGHM zdecydował się na interesy w Kanadzie? - To jest stabilny i solidny kraj, mający wieloletnie tradycje górnicze - powiedział Krzysztof Kubacki, szef departamentu eksploracji i projektowania zasobów. - Działalność kopalni odkrywkowej jest przewidziana na ok. 23 lata, jej zasoby to 442 mln ton, roczne wydobycie rudy będzie na poziomie 22 mln ton rocznie. Czyli wydobycie miedzi będzie na poziomie 50 tys. ton. Poza miedzią złoże jest bogate w złoto. Zakładamy jego wydobycie roczne na poziomie 100 tys. uncji, czyli około 3 ton.

Na pracę w Kanadzie będą mogli liczyć także sztygarzy z Polski. - Jednak to będzie ich wybór, gdyż zarobki w Kanadzie są niższe niż te w KGHM - powiedział prezes Wirth.

Polska Miedź zakupi początkowo 51 proc. udziałów w spółce za 37 mln dolarów. W dalszej kolejności lubiński koncern ma możliwość dokupienia dodatkowych 29 proc. udziałów za kolejne 35 mln zł.

Projekt wymaga akceptacji akcjonariuszy firmy Abacus. Walne zgromadzenie odbędzie się 22 czerwca.

 

Czytaj też:

KGHM i Tauron zbudują elektrownię

KGHM: Odzyskają siarczan z niklu

KGHM finalizuje kontrakt z Chińczykami

KGHM wspólnie z niemiecką firmą będzie szukać złóż miedzi w Europie

KGHM podpisał kontrakt warty 400 milionów dolarów

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska