Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy Dubrownik żył z morza (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Port nadal jest dla Dubrownika przysłowiowym oknem na świat.
Port nadal jest dla Dubrownika przysłowiowym oknem na świat. Dariusz Brożek
Sercem Dubrownika jest port, który przez setki lat był filarem potęgi tego adriatyckiego miasta. Teraz jest jedną z jego licznych, turystycznych atrakcji. Gości urzekają także zabytki sąsiadującej z nim starówki.
Port w Dubrowniku

W dubrownickim porcie

Przed tygodniem zwiedzaliśmy Stradun - najpiękniejszą ulicę Chorwacji, która przecina Dubrownik na dwie symetryczne części. Dziś zapraszamy na wycieczkę po porcie i sąsiadującym z nim starym mieście.

:Przez kilkaset lat port był sercem i filarem potęgi miasta. Dzięki niemu Dubrownik przez kilkaset lat był jednym z najważniejszych i najbogatszych miast Adriatyku. Republika Dubrownicka konkurowała z Wenecją oraz opierała się zakusom Wenecjan, Węgrów i Turków. - Ale niekiedy swoją gospodarczą potęgę musiała okupować daninami, wysyłanymi tureckim sułtanom i węgierskim monarchom. Niekiedy okupowali się obu tym państwom równocześnie, ale w zamian cieszyli się polityczna i gospodarczą swobodą - opowiada Agnieszka, która oprowadzała mnie pod Dubrowniku, nazywanym często Perła Adriatyku.

Port nie ma już większego znaczenia dla lokalnej gospodarki, ale nadal jest przysłowiowym oknem na świat Dubrownika. Zamiast galer wypełnionych orientalnymi przyprawami i jedwabiem, teraz cumują w nim statki wycieczkowe i jachty z całego świata. Turyści mogą stamtąd wybrać się na wycieczkę do Czarnogóry, albo na pobliską wyspę Lokrum, gdzie atrakcjami są ruiny klasztoru benedyktynów oraz francuska twierdza Fort Royal.

Świadectwem bogactwa dawnej republiki są liczne zabytki. Dzięki nim Stradun i Plaza - główny plac - zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Historyczny Dubrownik został wprawdzie zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1667 r., ale kataklizm przetrwała m.in. dawna siedziba miejskich władz, czyli Pałac Rektorów z XV w. a także Pałac Sponza z XV w, w którym obecnie mieści się miejskie archiwum. Kolejnymi zabytkami sprzed trzęsienia ziemi są mury miejskie z ogromną basztą Minčeta, dawny odwach z wieżą zegarową z 1480 r. oraz zachwycające turystów gotyckie klasztory Franciszkanów i Klarysek z XV w.

Jedna z architektonicznych perełek Dubrownika jest kościół pw. Św. Zbawiciela z 1520 r. Młodszą metrykę ma natomiast kościół Jezuitów i Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której budowę ukończono w 1713 r. A także barokowy kościół św. Błażeja, w którym zobaczymy rzeźbę patrona trzymającego w ręku makietę miasta sprzed trzęsienia ziemi w 1667 r.

Republika Dubrownicka istniała ponad 600 lat - od 1204 do 1806 r. Zlikwidował ją Napoleon Bonaparte, którego wojska zajęły miasto na osiem lat. Zostawiły po sobie fort, który miał być symbolem francuskiego panowania nad ta częścią Adriatyku. - Uratował miasto podczas wojny domowej z pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych minionego wieku. Dzięki niemu i bohaterstwie obrońców Serbom i Czarnogórcom nie udało się zająć Dubrownika - opowiada Agnieszka.

Oblężenie Dubrownika trwało od 19 lipca 1991 r. do stycznia 1992 r. Serbowie i Czarnogórcy ostrzeliwali miasto z ziemi, powietrza i morza. Zginęło wtedy około 3 tys. mieszkańców, a 20 tys. straciło dach nad głową. Pociski i rakiety uszkodziły wiele zabytków, które potem pieczołowicie odrestaurowano. M.in. dzięki zaangażowani wolontariuszy z Polski. Na wielu budynkach zachowały się jeszcze ślady kul i eksplozji ciężkich pocisków.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska