Kiedy karetka lub śmigłowiec

Jolanta Krug Naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców LOW NFZ Sylwia Malcher - Nowak Rzecznik prasowa LOW NFZ
Zgodnie z przepisami, pacjenci skorzystają za darmo z tzw. transportu sanitarnego, do miejsca leczenie i z powrotem, w trzech przypadkach. O nich dziś właśnie piszemy.

Trasport za darmo
Jazda karetką lub lot śmigłowcem, czyli tzw. transport sanitarny, przysługuje nam za darmo gdy:

1 Konieczne jest podjęcie natychmiastowego leczenia w zakładzie opieki zdrowotnej (szpitalu),

2 Pacjent musi mieć zachowaną ciągłość leczenia.

3 Chory ma tak poważne kłopoty z poruszaniem się, że nie może sam dotrzeć do miejsca leczenia środkami transportu publicznego.

Na taki transport zlecenie musi wystawić jednak lekarz lub felczer, który ma umowę z NFZ. Jest też drugi warunek - chory jest przewożony do najbliższego ZOZ, który jest w stanie udzielić mu koniecznej pomocy medycznej.

Płacimy sami
W innych przypadkach, pacjent musi zapłacić za transport sanitarny. Aby z niego skorzystać, też musi mieć jednak zlecenie od lekarza lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego. Określają oni stopień niepełnosprawności pacjenta, co ma wpływ na wysokość opłaty za transport.

W zależności od wskazań medycznych określa się dwa stopnie niesprawności:

 • I stopnia - osoba zdolna do samodzielnego poruszania się bez stałej pomocy innej osoby i do korzystania ze środków transportu publicznego. Taki pacjent ponosi 100 proc. kosztu przewozu środkiem transportu sanitarnego.

 • II stopnia - osoba zdolna do samodzielnego poruszania się bez stałej pomocy innej osoby, ale wymagającą jej przy korzystaniu ze środków transportu publicznego lub taka, która musi korzystać z pojazdów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym przypadku udział pacjenta w kosztach transportu wynosi 60 procent.

  Przewóz z daleka

  Od stycznia możemy także - w szczególnych przypadkach - skorzystać z tzw. transportu sanitarnego dalekiego w POZ.

  Z takim wnioskiem pacjent lub jego rodzina występuje o zgodę do dyrektora "swojego" oddziału wojewódzkiego NFZ. W każdym przypadku zasadność transportu potwierdza lekarz rodzinny i to on wskazuje, kto ma go zrealizować.

  Aby chory w ogóle został zakwalifikowany do takiego przewozu, musi dojść jednak do jednej z czterech niżej opisanych sytuacji.

  1 Gdy z przyczyn losowych pacjent musiał korzystać z pomocy medycznej w szpitalu za granicą. Jego stan zdrowia w momencie wypisu ze szpitala jest stabilny, ale nie pozwala na samodzielny powrót do domu. Taki transport jest realizowany od granicy Polski do miejsca zamieszkania pacjenta.

  2 Gdy z przyczyn losowych pacjent korzystał ze świadczeń opieki zdrowotnej w zagranicznym szpitalu. Został wypisany, ale wymaga kontynuacji leczenia w kraju. No i oczywiście nie ma medycznych przeciwwskazań do transportu. W tym przypadku jest przewożony do szpitala, który jest położony najbliżej jego domu i w którym możliwe jest kontynuowanie leczenia.

  Uwaga! W tych przypadkach do wniosku trzeba załączyć zaświadczenie sporządzone w języku polskim, a przygotowane przez zagraniczny szpital, który rozpoczął leczenie

  3 Gdy z przyczyn uzasadnionych medycznie, pacjent musi korzystać ze świadczeń konkretnej poradni specjalistycznej. Jednak najbliższa położona jest w odległości przekraczającej łącznie tam i z powrotem 120 km. Dodatkowo ogólny stan zdrowia pacjenta nie pozwala mu na samodzielne dotarcie go poradni. Tu transport przysługuje z miejsca zamieszkania pacjenta do najbliższego świadczeniodawcy, który udzieli mu świadczeń w potrzebnym zakresie. I z powrotem.

  4 Gdy pacjent musi (bo takie są wskazania medyczne) skorzystać z wysokospecjalistycznych świadczeń ambulatoryjnych, realizowanych jedynie przez niektóre poradnie. Poza tym, trzeba przewieźć pacjenta na odległość w sumie przekraczającą "tam i z powrotem" 120 km, a jego ogólny stan zdrowia nie pozwala na samodzielny dojazd do poradni. Wtedy transport przysługuje od domu chorego do poradni i z powrotem.

  Uwaga! W sytuacji trzeciej i czwartej koniecznie należy dołączyć do wniosku zaświadczenia z poradni specjalistycznej, która ma wykonać świadczenie.

  Dopłata za wybór

  Czasami miejsce udzielenia świadczenia, wskazane w skierowaniu na transport sanitarny, nie jest tym najbliższym z punktu widzenia uzasadnionych względów medycznych.

  Wówczas chory pokrywa koszty transportu wynikające z różnicy odległości pomiędzy świadczeniodawcą najbliższym, a docelowym.

  Przykład: Pan Jan Kowalski ma skierowanie od lekarza rodzinnego do poradni endokrynologicznej. Mieszka w Kargowej. Przysługuje mu bezpłatny transport sanitarny. W Sulechowie taka poradnia jest, ale on wybiera Żary. Może skorzystać z transportu bezpłatnego do Sulechowa i dopłacić różnicę za trasę Sulechów - Żary i Żary - Sulechów.

  Tu ci pomogą

  Wzór wniosku o zlecenie tzw. transportu sanitarnego "dalekiego" w POZ dostępny jest na stronie internetowej LOW NFZ:
 • www.nfz-zielonagora.pl (zakładka ABC pacjenta - do pobrania),
 • oraz w siedzibie oddziału w Zielonej Górze przy ul. Podgórnej 9B i delegaturze oddziału w Gorzowie Wlkp. przy ul. Przemysłowej 14-15.
 • można też zapytać o szczegóły: tel. 068 328 76 31, [email protected]

  Tu są przepisy

 • Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027)
 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia z dnia 17 grudnia 2004 r. w sprawie wykazu grup jednostek chorobowych, stopni niesprawności oraz wysokości udziału własnego świadczeniobiorcy w kosztach przejazdu środkami transportu sanitarnego (Dz. U. nr 275, poz. 2731)
 • Załącznik do zarządzenia nr 26/2008/DSOZ z dnia 9 maja 2008 r. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (tekst jednolity zarządzenia nr 69 /2007/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 25 września 2007 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna)
 • Wideo

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj ogłoszenie