Kiedy mamy prawo do zasiłku

Grażyna Mazurek 68 324 88 18 [email protected]
Na pytania odpowiada Violetta Dworzyńska, naczelnik wydziału zasiłków z oddziału ZUS w Zielonej Górze.
Na pytania odpowiada Violetta Dworzyńska, naczelnik wydziału zasiłków z oddziału ZUS w Zielonej Górze. fot. Archiwum
Udostępnij:
Choruję i jestem w ciąży. Mam skierowanie do szpitala. Czy otrzymam 100 proc. zasiłku czy 70 proc.? Na to i inne pytania odpowiada Violetta Dworzyńska, naczelnik wydziału zasiłków z oddziału ZUS w Zielonej Górze.

- W 2009 r. opiekowałam się chorym dzieckiem przez 63 dni. Zakład nie chce wypłacić zasiłku opiekuńczego za 3 dni. Czy słusznie?
- Tak. Zasiłek przysługuje maksymalnie za 60 dni w roku kalendarzowym.

- Po jaki czasie, od przedłożenia w ZUS dokumentów dotyczących zasiłku chorobowego, można się spodziewać wypłaty?
- W ciągu 30 dni od przekazania pełnej, wymaganej w tym zakresie dokumentacji.

- Choruję i jestem w ciąży. Lekarz kieruje mnie do szpitala. Czy otrzymam, tak jak dotychczas 100 proc. zasiłku czy 70 proc.?
- Dostanie pani 100 proc. zasiłku chorobowego z uwagi na ciążę.

- Nasz pracownik był chory bez przerwy od 15.10.2009 r. do 31.12.2009 r. Kolejne zwolnienie, na tę samą chorobę, otrzymał od lekarza od 3.01.2010 r. do 15.02.2010 r. Kiedy zaniosłam zwolnienie do Inspektoratu w Nowej Soli usłyszałam, że to zakład ma wypłacić z własnych środków wynagrodzenie. Nie rozumiem tej sytuacji, przecież pracownik choruje bez przerwy i do 31.12.2009 r. otrzymał zasiłek chorobowy.
- Informacja uzyskana w inspektoracie jest prawidłowa, ponieważ od 1 do 2.01.2010 r. jest przerwa w zwolnieniu lekarskim. Dlatego od 3.01.2010 r. przysługuje wynagrodzenie za czas choroby płacone przez zakład pracy, a nie zasiłek chorobowy z ZUS.
- Adoptowałam dziecko, które ma 6 lat. Czy zasiłek macierzyński przysługuje mi od wydania orzeczenia o adopcji?
- Zasiłek przysługuje od dnia wskazanego przez panią. Ale nie może to być wcześniej niż od dnia sprawowania faktycznej opieki nad dzieckiem. W takim przypadku nie trzeba czekać na wydanie orzeczenia o adopcji - wystarczy zaświadczenie z sądu, że sprawa jest w toku. Z dokumentu tego powinna wynikać data urodzenia dziecka i że złożyła pani wniosek o adopcję.
- Zachorowałam w grudniu 2009 r. i choruję w dalszym ciągu. Ale moja umowa o pracę skończyła się 15.02.2010 r. Zatrudnienie było jedynym źródłem mojego dochodu. Czy mam prawo do zasiłku chorobowego od 16.02.2010 r.?
- Zasiłek chorobowy będzie przysługiwać po rozwiązaniu umowy o pracę, ponieważ zachorowała pani będąc pracownikiem.
- Obecnie jestem pracownikiem i w marcu 2010 r. mam termin porodu. Zakład przedłużył mi umowę o pracę do dnia porodu. Ale co będzie z zasiłkiem macierzyńskim?
- Zasiłek macierzyński zostanie pani wypłacony przez ZUS, na podstawie przekazanej dokumentacji: odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka oraz zaświadczenia płatnika składek (druk ZUS Z-3).
-Jestem emerytem i dodatkowo pracowałem. Umowa o pracę skończyła mi się 16.02.2010 r. Wcześniej, w styczniu rozchorowałem się i mam zwolnienie do 10.03.2010 r. Czy dostanę zasiłek chorobowy po zakończeniu umowy?
- Nie otrzyma pan zasiłku za okres po rozwiązaniu umowy tj. od 17.02.2010 r., ponieważ pobiera pan emeryturę. A w takiej sytuacji zasiłek się nie należy.
- Jakie dokumenty powinienem złożyć u pracodawcy, aby udzielono mi urlopu ojcowskiego?
- Należy złożyć wniosek o udzielenie tego urlopu, odpis skrócony aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został już pobrany np. w innym zakładzie pracy.
- Co mam zrobić, żeby uzyskać dodatkowy dwutygodniowy urlop macierzyński?
- Powinna pani wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie tego urlopu na 7 dni przed datą jego rozpoczęcia.
- Od poniedziałku opiekuję się chorą córką. Lekarz wydał mi zwolnienie lekarskie na okres 15.02.2010-26.02.2010 r. Jak zaniosłam zwolnienie do zakładu pracy to usłyszałam, że zasiłku opiekuńczego nie dostanę dlatego, że w domu jest niepracujący mąż. Niestety, nie mogę powierzyć mężowi opieki nad roczną córeczką, ponieważ mąż nadużywa alkoholu, jest nieodpowiedzialny. Czy zakład ma rację i rzeczywiście nie dostanę zasiłku opiekuńczego?
- Zakład pracy nie udzielił pani właściwej informacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę dziecku, ale sytuacja ta nie dotyczy opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem do 2 lat. Z pani informacji wynika, że córka nie ukończyła 2 lat, a zatem niezależnie od tego, że mąż nie pracuje, przysługuje pani zasiłek opiekuńczy.

- Nigdzie nie pracuję, jestem na rencie. Na początek marca lekarz wyznaczył termin porodu. Kto wypłaci mi zasiłek macierzyński?
- Nie otrzyma pani zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek przysługuje osobie, która urodziła dziecko w okresie trwania ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczeniu takiemu podlegają np. pracownicy (obowiązkowo), osoby prowadzące własną działalność (dobrowolnie). Ponieważ nie podlega pani ubezpieczeniu chorobowemu, zasiłek nie przysługuje.

- Jestem pracownikiem z kilkuletnim stażem pracy. Niedawno zmarła moja siostra, która samotnie wychowywała 12-letnie dziecko. Zamierzam stworzyć rodzinę zastępczą dla mojego siostrzeńca. Czy jeżeli to zrobię będzie mi się należał zasiłek macierzyński?
- Niestety, nie. Zasiłek ten przysługuje w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku życia (a w przypadku dziecka, wobec którego odroczono obowiązek szkolny - do 10 roku życia).

- Pracuję w dużej firmie. Niedawno rozchorowałem się i dostałem zwolnienie lekarskie. W czasie tego zwolnienia do domu przyszło dwóch pracowników mojej firmy. Jak tłumaczyli przyszli w ramach kontroli chorych. Czy zakład pracy ma do tego prawo?
- Tak. Kontrola ma na celu sprawdzenie, czy pracownik nie wykonuje pracy zarobkowej albo nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z celem jego wydania.

- W styczniu br. zmarła moja żona. ZUS wypłacał żonie emeryturę. Pogrzebem zajęła się córka i to ona otrzymała zasiłek pogrzebowy. Jak byłem z ZUS to dostałem informację, że mnie zasiłek nie przysługuje. Dlaczego?
- Zasiłek pogrzebowy wypłaca się osobie, która pokryła koszty pochówku i przedstawi dokumenty potwierdzające ich poniesienie. Skoro pan nie poniósł opłat związanych z pogrzebem żony, nie przysługuje panu zasiłek pogrzebowy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie